Crinone Jel Kullananlar Nedir Ne İşe Yarar Kapsamlı Bilgi İçerir

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Crinone Jel Kullananlar Nedir Ne İşe Yarar Kapsamlı Bilgi İçerir
Crinone Jel Kullananlar- Çok eski zamanlarda şimdiki zamana göre çok bebek ölümleri anne ölümleri ilaç olmadığı ya da kullanılmadığı için doğum riskleri çok görülürdü. Şimdilerde artık imkanlar ve şartlar daha iyi diyebilirim. Tıpın da oldukça ilerleme kaydetmesi ile gebelikte yaşanabilecek birçok soruna da ilaçlarla tedavi yöntemi geliştirilmiş. Özellikle kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar oldukça işe yaramaktadır. Aslında anlamadığım bir konu var. Eskilerde kısırlık denilen bir durum yokken tıpın ve teknolojinin geliştiği günümüzde neredeyse 10 kadından 7 sinde kısırlık görülebiliyor. Bu çok tezat bir durum aslında. Eski zamanlarda tıp çok gelişmemiş olsa bile kadınlarda kısırlık görülme oranı çok azdı. Günümüzde kısırlığın ciddi boyutlara geldiği de bir gerçek. Tabii burada birçok faktör söz konusu da olabilir. Asıl konumuza dönecek olursak.

crinone jel.jpg


Crinone Jel adı verilen ilaç daha çok kısırlık tedavisi gören ve tedavi ile hamile kalmış hamileliği riskli geçebilenler için kullanılan ilaçlardan biridir. Bu ilaç progesteron hormonu içermekte bu da riskli gebeliklerin önüne geçerek düşüğü engellemektedir. Tüp bebek aşılama gibi tedavi olunarak bebek sahibi olmak isteyen çiftlere doktorun önerdiği bir ilaç. Bu ilaç embriyonun transferi öncesi kullanımı rahmi hamileliğe hazırlamak sonrasında da rahmi güçlendirerek embriyonun tutunmasını sağlamaktır. Neredeyse uzun zaman benim de kullandığım ilaçlar arasında crinone jel. Bazı ilaçlar vardır özellikle istenilen evlat olunca unutmuyor insan. İşte yaşadığım tecrübelerden biri de crinone jel. Kullanımında epey bir sıkıntı yaşasam da nihayetinde bu ilaçları kullanmak gerekiyor kaçış yok. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi gören kadınların özellikle kaçamadığı bir ilaç.

Crinone jel kullanışı da fitil gibi vajinal yoldan içeri konularak ilacın salınımı gerçekleşiyor. Plastik bir aplikatör var ve bunun içinde jel var. Önce ilacın uca doğru gelmesi için hafifçe sallanır. Bu ilacı kullanım sırasında dizler bükülü olarak sırt üstü yatıyor olmanız gerekiyor. Sonra aplikatörün ince yerinde bulunan ucunu çıkarıyorsunuz ve hafif içeri iterek yerleştiriyorsunuz. İlacı tuttuğunuz bölümden içeri sıkıyorsunuz. İlacı yavaş yavaş sıkarak içeri gitmesini sağlıyorsunuz. İlacın tamamen içeri sıkıldığından emin olduktan sonra aplikatör yavaşça çıkarılır. İlacın tamamen içeride kalması ve ulaşması için o şekilde en az yarım saat kalmanız gerek. Hemen kalkmanız halinde ilaç dışarı akacaktır belki bu da siz de psikolojik olarak acaba işe yaramıyor mu sorusunu akla getirecektir. Bu her bir aplikatör bir kez kullanım içindir ikinci bir kez kullanıma uygun değildir. Yarım saat bile yatar pozisyonda kalsanız kalktığınızda bir miktar ilaç akabilir bu normaldir. Ben de tüp bebek transfer öncesi ve sonrasında epey zaman kullandığım bir ilaç olduğu için her kalkmamda bir miktar akardı. Yani ne kadar uzun kalsanız bile yatar pozisyonda bir miktar ilacın akması sizi enndişelendirmesin.

crinone jel kullanimi.jpg


Crinone jel kimlerde kullanılır?

Crinone jel ilacı kısırlık tedavisi gören anne adaylarında
Hormonal bozukluklar ve tedavisinde
Vücutta progesteron eksikliği varsa
Östrojen hormonu takviyesi olarak
Üreme tekniklerine yardım amaçlı olarak kullanılır.

Crinone jelin görülen yan etkileri de olabilir. Bunlar:

Bacaklardan birinde veya ikisinde şişlik ya da ağrı oluşması
Uykusuzluk
Ruh halinde değişimler
Mide bulantısı, kusma
Baş dönmesi, yorgunluk, sersemlik hissi
İshal ya da kabızlık
Göğüslerde şişme ya da hassaslaşma
Eklem ağrıları
Sık sık idrara çıkma isteği
Vücutta sıcaklık belirtisi
Cinsel istekte azalma
Vajinada lekelenme
Vajinada kaşıntı, akıntı
Bu belirtilerden biri ya da birkaçı oluşursa mutlaka doktorunuza danışın.

Bunun dışında bu ilaç gebelikte kullanılmasını ön görecek tek kişi doktorunuzdur. Bu ilaç dediğim gibi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yan etkileri de oldukça fazla olan ilaçtır. İlacın zamanında alınması önemlidir ama unutulduğu zaman aklınıza gelince kullanılması gerekir. Unutulduğu için bir sonraki kullanım zamanında iki katı ilaç kullanımı yanlıştır. Yazımızın altından bu ilacı kullanan meleklerimiz misafirlerimiz de bizlerle tecrübelerini paylaşabilirlerse yardım almak isteyenlere daha faydalı bir paylaşım olmuş olur.
 
Geri
Üst