Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Cuma Günü Boy Abdesti Almak İyi Midir ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Cuma Günü Boy Abdesti Almak
  Cuma Günü Gusül Abdesti Almanın Fazileti
  Sevgili melekler, Cuma günü faziletli günlerden biri ve bu güzel günde Cuma Günü Boy Abdesti Almak iyi midir, faziletleri var mıdır bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz...  < Konu Resmi..>  492- Sâlim (ra)’ın babasından rivâyete göre, Rasûlullah (sav)’i şöyle derken işitmiştir: “Cumaya gelen boy abdesti alsın gelsin” (Buhârî, Cuma: 2; Nesâî, Cuma: 7)
  Tirmîzî: Bu konuda Ömer, Ebû Saîd, Câbir, Berâ, Âişe ve Ebû’d Derdâ’dan da hadis rivâyet edilmiştir.
  Tirmîzî: İbn Ömer hadisi hasen sahihtir.

  493- Abdullah b Ömer (ra)’in babasından bu hadisin benzerini Kuteybe, Leys b Sa’d, İbn Şihâb, Abdullah b Ömer ve babasından bu hadisin benzerini rivâyet etmiştir.
  Muhammed el Buhârî dedi ki: Zührî’nin, Sâlim’den, babasından rivâyet ettiği hadis ile Abdullah b Abdullah’ın babasından rivâyet ettiği her iki hadis de sahihtir Zührî’nin arkadaşlarından bazıları Zührî’den naklederek diyorlar ki: Abdullah b Ömer’in ailesi İbn Ömer’den bize aktarmışlardır.
  Tirmîzî: İbn Ömer’in, Ömer (ra)’den rivâyetine göre, bu hadisin bir benzerini bize nakletmiştir Cuma günü gusül abdesti alma konusundaki hadis hasen sahihtir.

  494- Sâlim (ra)’in babasından rivâyete göre, şöyle demiştir: “Bir Cuma günü Ömer (ra) hutbe okurken Peygamber (sav)’in ashabından bir kimse mescide girdi Ömer hutbe esnasında o kimseye niçin bu saate kaldın dedi, o kimse ezanı işitir işitmez hemen abdest aldım ve geldim dedi Ömer’de sadece abdest mi? Rasûlullah (sav)’in gusletmeyi emrettiğini bildiğin halde mi?” Buyurdular (Buhârî, Cuma: 2; Müslim, Cuma: 7)
  Aynı şekilde bu hadisi bize Ebû Bekir, Muhammed b Ebân’dan, Abdurrazzak, Ma’mer ve Zührî’den de rivâyet etmişlerdir.

  495- Abdullah b Abdurrahman Ebû Salih’den, Abdullah b Salih’den, Leys’den, Yunus ve Zührî’den bu hadisi bize aktarmışlardır.
  Mâlik bu hadisi Zührî ve Sâlim’den rivâyet ederek “Ömer Cuma günü hutbe okurken” diyerek hadisi bize aktarıyor.
  Tirmîzî: Muhammed’e Mâlik’in bu rivâyetini sorduğumda sahih olan rivâyet Zührî’nin, Sâlim’den ve babasından yaptığı rivâyettir, dedi Muhammed diyor ki: Bu hadis yaklaşık olarak aynı şekilde Mâlik tarafından Zührî, Sâlim ve babasından rivâyet edilmiştir.


   
Cuma Günü Boy Abdesti Almak İyi Midir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cuma Günü İle İlgili Hadis-i Şerifler

  Cuma Günü İle İlgili Hadis-i Şerifler

  cuma günüyle ilgili hadisi şerifler cuma hadisi şerifleri günü hadisleri günü ile ilgili hadisler cumayla hadisler Cuma günü biz Müslümanların mübarek günlerindendir...Cuma günü ile ilgili Kuran'ı Kerim'de geçen hadis-i Şerifler Melekler :tik: عَنْ أبي هُرَيرَةَ، رَضِيَ الله عَنْهُ، قالَ: قالَ رسولُ الله صلى الله عليه وسلم: خَيْرُ يَوم طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ يَوْمُ الجُمُعَةِ: فِيهِ...
 2. boy abdesti

  boy abdesti

  boy abdestinin sırasını yanlış alırsan nolur
 3. Göz zinası nedir, nasıl olur, boy abdesti gerektirir mi

  Göz zinası nedir, nasıl olur, boy abdesti gerektirir mi

  Göz zinası tam olarak nedir, bu olay nasıl yapılıyor yada nasıl oluyor, bu olayı yapan kişinin gusül abdesti alması gerekiyor mu ?
 4. Cuma Günü Boy Abdesti Almanın Dinimizdeki Yeri

  Cuma Günü Boy Abdesti Almanın Dinimizdeki Yeri

  cuma günü boy abdesti almak cuna günü boy abdesti almanın önemi boy abdestinin önemi Günlerin en hayırlısı ve müraberk olan Cuma günleri boy abdesti almanın dinimizde yeri ve önemi hakkında sizlere detaylı bilgileri sunuyoruz. Haftanın en faziletli günü olan bu günde boy abdesti almak bazı âlimlere göre sünnet, bazılarına göre ise farzdır. Bu açıdan imkân varsa namazdan önce boy abdesti...
 5. Cuma günü gusletmenin fazileti

  Cuma günü gusletmenin fazileti

  Hadis-i şerifleri, müctehid âlimlerin açıklaması olmadan okumak yanlışlıklara sebep olur. Cuma günü gusletmek müekked sünnettir. O hadis-i şerifin meali şöyledir: (Cuma günü gusletmek vacibdir [yani lüzumludur].) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, İ.Ahmed, İ. Mâlik, Taberani, Deylemi, İ. Hibban, Ebu Nuaym] Başka bir hadis-i şerifin meali de şöyledir: (Cuma günü gusletmek bana farz, size nafiledir...

Sayfayı Paylaş