1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Cuma Namazı Kadınlara Farzmıdır?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kadınlar cuma namazı kılarmı cuma namazı kadınlara farz kılınmışmıdır
  cuma namazını kimler kılar


  Cuma namazı her müslüman erkeğe farz kılınmıştır. Kılınması faziletli olan boş geçirilmemesi gereken cuma namazını kadınlar kılabilir mi sorusuna yanıt olarak sizlere gereken bilgileri sunuyoruz.

  Hanefî mezhebine göre bir Müslümana cumanın farz olabilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlar:

  1- Mukîm olmak, yani bir yerde ikamet edip sefer hâlinde olmamak

  2- Büluğa ermek

  3- Erkek olmak

  4- Mazeretsiz olmak

  5- Hür olmak şeklinde sıralanabilir.[1]

  Biz burada beş başlık altında zikredilen cumanın farz olmasının şartlarından özellikle “erkek olmak” şartı üzerinde durmaya çalışacağız.

  Cuma namazının kadınlara farz olmadığı hususunda icma ve ittifak vardır zira on dört asırlık İslâm Tarihi’nde kadınlara Cuma namazının farz olduğunu söyleyen kimse olmamıştır. Konuyla ilgili hadis-i şerif zaten bunu açıkça belirtmektedir: “Cuma namazı cemaat hâlinde kılınmak üzere her Müslümanın üzerine vacip bir haktır. Ancak şu dört kimse bundan müstesnadır: Köle, kadın, çocuk ve hasta.”[2] Konu ile ilgili bir başka rivayette ise: “Kadınların Cuma namazı kılmaları farz değildir.”[3] buyrularak kadına cumanın farz olmadığı net olarak ifade edilmiştir.

  Hanefî mezhebine göre kadınların Cuma namazı yerine geçen o günkü öğle namazını evlerinde kılmaları, Cuma namazını cemaatle camide kılmalarından daha faziletlidir zira kadının evinde namaz kılmasının faziletiyle ilgili hadis-i şerifler vardır. Bununla beraber kadınların, Cuma namazında hazır bulunurlarsa namazlarının sahih olacağı ayrıca öğle namazı kılmalarına gerek olmadığı belirtilmiştir. Hanefî mezhebinin önde gelen âlimlerinden İmam Kâsânî, Cuma namazının kadınlar için farz olmamasının hikmetini açıklarken şu iki hususa temas eder: Birincisi, kadınların daha çok ev işleriyle meşgul olmaları, diğeri de kadınların erkeklerin bulunduğu yerlere çıkmalarının dinimizce mahzurlu olmasıdır. Tabii bu yorum, meselenin hikmetlerini anlama çabasıdır yoksa “Cuma namazı, bu hikmetlerden dolayı kadınlara farz kılınmamıştır.” tarzında bir yaklaşım caiz değildir zira meselenin hükmü hikmetlere değil sebeplere/illetlere bağlanmıştır. Esas sebep Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) bu konudaki beyanlarıdır.

  Evet, dinimiz kadınlara Cuma namazını farz kılmamış ve onları böyle bir mükellefiyetten muaf tutmuştur fakat bunun yanında onların Cuma namazı kılmalarına da müsaade etmiştir. Bu açıdan onlar istedikleri takdirde belli şartlar çerçevesinde camiye giderek cuma namazını kılabilirler. Bu surette onların ayrıca öğle namazını kılmalarına gerek kalmaz.
  < Konu Resmi..>

  Kadınların Cuma namazından muaf tutulmaları onlar için bir rahmettir çünkü onların çocukları vardır, ev işleriyle meşguldürler, kocalarının ihtiyaçlarını görme durumları söz konusudur vs. Yani bazı dönemler itibarıyla dışarıya çıkmak onlara zor gelir. Öyleyse, kadınlara Cumanın farz olmadığı bilinmeli, fakat bir fitne söz konusu olmadıkça gitmek isteyenlere de mâni olunmamalıdır. Ayrıca, cumaya gidecek kadınlar da erkeklere cami içinde bile birer imtihan unsuru olmamak, onların namazdaki konsantrasyonlarını kaybetmelerine sebebiyet vermemek için giyim kuşamlarına, hâl ve davranışlarına dikkat etmelidirler. Bu konuda, camilere girişte bayanlara has bir kapının olması, bayanların erkeklerle içli dışlı olmamalarının sağlanması gibi hususlar da vardır ki bunlar idari yetkiyi elinde bulunduranlara bakmaktadır. Ayrıca, cami mimarlarının da plan çizerken bu meseleyi nazara almaları gerekmektedir.

  [1] Diyanet İlmihali, 1/290-94.

  [2] Ebû Dâvud, salât 215.

  [3] Ebû Dâvud, salât 240.
   
Cuma Namazı Kadınlara Farzmıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cuma namazı kılmak

  Cuma namazı kılmak

  Rüyada bir camide Cuma na-mazi kildiginizi görmek, ahiretinizi düsündügünüze, simdiye ka-dar yaptiginiz ibadetlerin Allah (c.c) indinde makbule geçtigine yorumlanir. Eger cuma namazini her hangi bir yerde, mesela kib-leden baska bir yöne dogrularak kiliyorsaniz, dini kurallarin hiç birine önem vermediginize ve bunu her yerde açikça söyleyerek günah islediginize isarettir. Vakitli vakitsiz...
 2. Cuma namazının kılınışı, cuma namazı nasıl kılınır ?

  Cuma namazının kılınışı, cuma namazı nasıl kılınır ?

  cuma namazı nasıl kılınır cuma namazı nasıl kılınır diyanet namazında neler yapılır namazında ne yapılır Cuma namazı nasıl kılınır, kılınışı nedir, cuma namazı kaç rekattır, cuma namazında neler yapmamız gerekir cuma namazının faziletleri, cuma namazının önemi gibi sorularınızın gerçek cevabını bulacaksınız. Cuma namazının önemi Allahü teâlâ Cuma gününü müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma...
 3. Cuma namazı hakkında

  Cuma namazı hakkında

  Cuma namazı hakkında detaylı bilgi verirseniz çok mutlu olurum
 4. Cuma Namazının Tarihçesi

  Cuma Namazının Tarihçesi

  Cuma Namazının Tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz acaba rica etsem
 5. Cuma Namazının Geçmişi

  Cuma Namazının Geçmişi

  İlk Cuma Namazı Cuma Namazının Geçmişi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bizden cuma namazı tarihçesi hakkında bilgiler isteyen misafirimizin sorusuna yanıt veriyor ve dini konular arasına ilk cuma namazı kılınış hakkında bilgiler paylaşıyoruz. Hz. Peygamber'in cuma namazını ilk defa hicret esnasında, Medine yakınlarındaki Rânûnâ vadisinde Sâlim b. Avf kabilesini ziyaretleri...

Sayfayı Paylaş