1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Cumhuriyet Nedir

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Cumhuriyet nedir, kısaca ne demektir, anlamı nedir gibi sorularınıza bu yazımızdan mümkün mertebe cevaplar alabileceksiniz. [​IMG]
  Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değ il, halk iradesi ile sınırlıdır

  Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka sorumluduruma getirir yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir.

  Yönetilenler, hükümdarlık monarşi adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar Tebaa veya kul olmak, hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir.

  Tebaa veya kul, hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz Tebaa veya kul hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için, hükümdarın tebaaya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

  Türkiyede Cumhuriyet Nasıl ilan Edildi Türkiyede Cumhuriyet yönetimine, 29 ekim 1923 tarihinde geçilmiştir ancak 23 nisan 1920 tarihinin, Cumhuriyet yönetiminin de fiilî başlangıcı olduğunu söylemek gerekir.

  23 nisan 1920de egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu ilqn edilmiş ulusun seçtiği tbmmnin denetimindeki hükümet, ulusun kaderini belirlemek üzere çalışmaya başlamıştır.

  Bu gelişmelere karşın, Padişahlık ve Saltanatın hukuken kaldırılması için 1922 yılına kadar beklemek gerekmiştir tbmm, 1 kasım 1922 gecesi verilen bir kararla, Halifelikle Saltanatı birbirinden ayırmış Saltanatı kaldırmıştır Halifeliğin ise, bir süre daha korunması uygun bulunduğu için, ingiltereye sığınmış olan Vahdettinin yerine, Osmanlı Ailesinden Abdülmecit, halife seçilmiştir.

  Cumhuriyetin ilanından sonra, Halifenin, iktidar odağı haline getirilmesi için çalışmalar başlayınca, 3 mart 1924 tarihinde de Halifelik kaldırılmıştır.

  Bu aşamalardan geçilerek kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, tarihimizdeki en önemli dönüşümdür hukuk devleti ilkesinin ve hukukun üstünlüğü kavramının da Türkiyede, Cumhuriyet yönetiminin getirileri arasında olduğu söylenebilir.

  cumhuriyetçilik Ne Demektir Özelliklerine kısaca değindiğimiz cumhuriyet adlı yönetim biçiminin yönetime egemen kılınmasını devlet iktidarının ve yönetiminin kişilerin, ailelerin, grupların tekeline bırakılmamasını vatandaşların yönetime etkin bir biçimde katılmasının sağlanmasını amaçlayan anlayışa cumhuriyetçilik denilmektedir.

  atatürk, cumhuriyetçiliği, yalnız hükümdarlık ve veraset yöntemlerinin reddi olarak anlamamış aynı zamanda demokrasi kavramı ile birlikte düşünmüş demokratik bir cumhuriyetçilik anlayışını benimsemiştir
   
Cumhuriyet Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cumhurİyet

  Cumhurİyet

  CUMHURİYET Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa'ya gidiyordu. Kalabalık bir halk kitlesi, iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi. Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk'e yaklaştığı görüldü. İhtiyar, zayıf bir kadındı. Ata'nın yolunu keserek titrek bir sesle: "Beni tanıdın mı oğul? Ben sizin Selanik'te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları'na girmek istiyor. Siz O'nu alsınlar...
 2. NEDEN ""Cumhuriyet savcısı"" ?

  NEDEN ""Cumhuriyet savcısı"" ?

  ""Cumhuriyet savcısı"" Mahmut Esat Bozkurt, Ataturk'un adalet bakanıydı. Doktorasını isvicre'de yapmıştı. Cumhuriyet'in başta Medeni Kanun olmak uzere adalet reformunu gerceklestiren bakandır. Bu reformların taslaklari tartısılırken, "savcı" yerine, "Cumhuriyet savcısı" deyiminin kullanılması, Bakanlar Kurulu'nda ve Ataturk'ün yakın cevresinde...
 3. cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz

  cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz

  Ödev konum şu ; cumhuriyet bayramını neden kutluyoruz, iyi bir kompozisyon lazım, help meeee :)
 4. Cumhuriyet öncesi ve sonrası medeni kanun hakkında neler yazabilirsiniz

  Cumhuriyet öncesi ve sonrası medeni kanun hakkında neler yazabilirsiniz

  Melekler Cumhuriyet öncesi ve sonrasında medeni kanun nasıldı?Aralarında ki farklar nelerdi ? Bilgi verirmisiniz..
 5. Cumhuriyet Altınının Üzerinde Ne Yazar?

  Cumhuriyet Altınının Üzerinde Ne Yazar?

  cumhuriyet altını cumhuriyet altınının üstünde ne yazıyor cumhuriyet altınının üstünde yazan yazılar Sevgili melekler, uzun bir süredir artan altın fiyatları sebebiyle bırakın Cumhuriyet altınını, çeyrek altının yüzüne hasret kaldık ama biz yine de merak edenler ya da daha önce hiç dikkat etmemiş olanlar için cumhuriyet altınının üstünde neler yazıyor söyleyelim. Cumhuriyet altınlarının...

Sayfayı Paylaş