1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Cumhuriyetten önce giyim nasıldı

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Cumhuriyetten önce giyim kuşam nasıldı hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Cumhuriyetten Öncesi Giyim Kuşamı

  Osmanlı devri kadınlarının kıyafetleri sokak ve ev içi giyimi olarak ayrılıyordu. 16.yüzyıl başlarından itibaren kadınlar sokak kıyafeti olarak ferace, yaşmak ve peçeyi kullandılar. Kışın yünlü, yazın ipekli kumaşlardan yapılan feraceler kolları ve bedeni bol, önden açık ve yere kadar inen bir giysi türüydü. 18. yüzyıldan itibaren feracelere yakalar takılmış ve bu yakalar II. Mahmud döneminde topuklara kadar uzamıştı. 19. yüzyılın ikinci yarısında ön etekler yuvarlak kesimli, tek düğmeli, yakalar kırmalarla süslenmişti. Feracelerin renklerinden giyenin Müslüman veya gayrimüslüm olduğu anlaşılıyordu.
  < Konu Resmi..>


  Müslümanlar kırmızı, mavi, yeşil renklerde, gayrimüslimler ise daha açık renklerde ferace giyiyorlardı.Yaşmaklar ise ince, beyaz, yumuşak kumaştan, başın etrafına sarılarak kaşa kadar örten üst parça ve yüzün alt kısmını burna kadar örten alt parçadan oluşuyordu. 1872’den sonra feracenin yanı sıra kullanılmaya başlanan çarşaf Suriye’den gelmişti. Osmanlı’da kadınlar; şalvar ve entarinin üzerinde kuşak ve kemer kullanılırdı.

  Dokuma kumaşlardan yapılmış kemerler kullanıldığı gibi, madeni kemerler de bele takılırdı Şalvarı bele bağlayan bütün kuşağa uçkur adı verilmekte idi. Uçkur bağlandıktan sonra belden aşağı sarkıtılan uçkurun uçlarına, güzel işlemeler yapılırdı. Şalvarın üzerine, bürümcük adı verilen kumaştan yapılmış gömlekler giyilir, bürümcük kumaşlar ipek ipliği ile pamuk ipliği de kullanılarak dokunurdu.
  < Konu Resmi..>

  Kadınlar ayaklarına evde ve sokakta yün ve pamuktan yapılmış çoraplar giyerlerdi. Köylerde, elde beş şişle örülen köylü çorapları çeşitli renklerden yapılmış motiflerden oluşmaktaydı. Varlıklı ailelerde, ayaklara mercan terlik, deriden yapılmış kısa ve uzun konçlu çizme, sedef kakmalı nalınlar giyilirdi. Halk arasında ise, keçe, çizme, çarık, dolak sade nalınlar ve yemeniler giyilmekteydi. Ancak sokakta Müslüman ve gayrimüslim kadınların ayırt edilebilmesi için için ferace ve ayakkabılarını statülerini belirleyici renklerde giymeleri öngörülmüştü. Müslümanlar sarı, Ermeniler kırmızı, Rumlar siyah, Museviler mavi ayakkabı giyerlerdi. Müslüman kadınlar kırmızı yeşil mavi gibi renklerde ferace giyerken gayrımüslümlerin eraceleri daha açık renklerde olurdu; yeşil renk giymeleri ise özellikle yasaklanmıştı.


  Erkekler ise ayaklarına tulumbacı yemeni veya ökçeli, altı kalın köseleli, çivili yemeni adı verilen arkaları basık ayakkabılar giyerlerdi. Burun kısmı sivri kesilen deriden yapılan, topuk ve yan kısımlarına ip geçirilerek ayak gibi şekil verilen çarık, köylü halk arasında giyilirdi. Çarık, cumhuriyet döneminde de bir süre daha çobanlar tarafından keçeden yapılmış, kebe ile birlikte giyilmiştir. Erkek giyiminde daha çok bele kuşak takılarak, potur ve ağlı şalvar giyilmiştir. Elbiselerin üzerine bölgelerin farklılıklarına göre, camadan, fermene, kolsuz camadan, kavuşturmalı yelek, mintan, salto giyilir, başı örtmek için fes kullanılırdı. Potur; karapınar, rusçuk, tek gözlü ve kulaklı olmak üzere dört çeşittir.

  < Konu Resmi..>

   
Cumhuriyetten önce giyim nasıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cumhurİyet

  Cumhurİyet

  CUMHURİYET Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa'ya gidiyordu. Kalabalık bir halk kitlesi, iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi. Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk'e yaklaştığı görüldü. İhtiyar, zayıf bir kadındı. Ata'nın yolunu keserek titrek bir sesle: "Beni tanıdın mı oğul? Ben sizin Selanik'te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları'na girmek istiyor. Siz O'nu alsınlar...
 2. Giyim Tarzınız Nasıl...

  Giyim Tarzınız Nasıl...

  Spor mu klasik mi giyinirsiniz? Tarzınız ne söyleyin bakalım melekler... Benim genelde spor ama bazen klasik giyinmek de isterim ama spor giyinmek daha çok hoşuma gidiyo peki ya sizin...:)
 3. Almanların Giyim Tarzı nasıl acaba

  Almanların Giyim Tarzı nasıl acaba

  Merhaba arkadaşlar sizden bir konu da bilgi rica edeceğim acaba bu Almanların Giyim Tarzı nasıl biliyorsanız yazar mısınız merak ettim ayrıca bir konu için Almanların Giyim Tarzını öğrenmem lazım.
 4. Cumhuriyetten Önce Giyim Nasıldı öğrenelim

  Cumhuriyetten Önce Giyim Nasıldı öğrenelim

  Cumhuriyetten Önce Giyim Hakkında Bilgi Cumhuriyet Öncesi Giyim Nasıldı Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu yazımızda bir çoğumuzun merak konusu olan Cumhuriyet öncesi giyim tarzı nasıldı sorusunu yanıtlıyor ve Cumhiriyetten önce giyim hakkında bilgi sunuyoruz. Atatürk, Türk milletinin her alanda olduğu gibi, giyim konusunda da çağa ayak...
 5. Cumhuriyet Döneminde Önce Kullanılan Geometrik Terimler Hangileri ?

  Cumhuriyet Döneminde Önce Kullanılan Geometrik Terimler Hangileri ?

  Cumhuriyetten Önce Kullanılan Geometri Terimleri Cumhuriyetten Önce Geometri Terimleri Nelerdir Sevgili melekler, Cumhuriyet dönemi öncesinde kullanılmasına rağmen bugün hala bazı büyükler ve hatta bizler tarafından sıkça kullanılan taksim kelimesi aslında bölme-bölü anlamına geliyor. Adres tarif ederken kullandığımız taksim kelimesi ve diğer Cumhuriyetten Önce Kullanılan Geometri...

Sayfayı Paylaş