Cünüp olmak nedir Cünüp iken boy abdesti ve bebeği emzirme yapılabilir mi ?

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Cünüp olmak nedir Cünüp iken boy abdesti ve bebeği emzirme yapılabilir mi ?
Cünüplük, cinsel ilişki sonrası henüz yıkanmayan , bazı ibadetlerin yapılmasına mani olan manevi kirliliğin adıdır. Cünüplük ten kurtulmak için gusletmek , yani boy abdesti almak gerekir. Kutsal kitabımız , kuran-ı kerim de , guslün gerekliliği apaçık bildirilmiş ve guslün gerekliliği vurgulanmıştır. Gusül etmek , yani boy abdesti almak temizlenme ve arınma vasıtasıdır. Gusül abdesti almak , maddi arınmayı sağladığı gibi , sağlık açısından da faydalıdır.

Cünüplük ,erkeklerde meninin şehvetle dışarı çıkmasıyla , kadının da şehvetle zevk alıp boşalmasıyla olmakta dır. Erkekler de rüyalanma gibi durumlar da cünüplük olup, guslü farz klılar. Kadınlar da ay hali , yani adet dönemi bitimi de gusül gerektirir. Cünüplük sonrası gusletmek , kişiyi rahatlatır ve maddi kalıntılardan arındırır Cünüplük ile ilgili küçük açıklamamız dan sonra , emziren hanım kardeşlerimizin merak ettiği bir diğer konuya değinelim.
ruyada-cunup-olmak1.jpg

Cünüp iken , gusül alma dan bebek emzirilir mi ? Cünüp iken duşa girdim bebeğim ağladı, bebeğimi emzirdim haram süt mü verdim? Gibi sorularla günlük hayatımız da karşılaşıyoruz. Bir çok hanım kardeşimiz , bebeğine haram süt vereceği korkusuyla eşiyle münasbete girmiyor . Yada bebeği ağlamasına rağmen
cünüplü olduğu için emzirmiyor. Hanım kardeşlerim , sizin sütünüz kirlenmez ,öncelikle bebeğinizi emzirin. Bir anne bebeğini adetliyken ve abdestsiz emzirebilir. Cünüp halinde imkansızlıktan ötürü , gusül almamak ve bebeği emzirmek, bebeğin maneviyatını etkilemez. Emzirmeden önce , gögüslerinizi silin veya yıkayın. Bebeğinizi emzirdikten sonra , yıkanabilirsiniz. İleriyi göz önüne alarak, ölçülü davranan ihtiyatlı görüşe göre , cünüpken yemek içmek mekruhtur.

Cünüp kişiler ağzılarını çarkaladıktan sonra nasıl yiyip içebilirlerse , emziren hanım kardeşlerimiz de cünüp iken gögüslerini yıkayıp bebeğini emzirebilir. Boy abdesti alırken , sağ ve sol gögüsten üç damla süt akıtın öyle abdest alın. Şayet bebeğiniz ağlamıyor ve uyuyorsa cünüplük halinden bir an önce arının. Ayrıca şunu da belirtelim guslü özürsüz ,bir namaz vakti geçirecek kadar tehir etmemek gerekir.

Ben doğum yapalı 47 gün oldu . İki defa bebeğimi haramken emzirdim. çokta tedirgin oldum .ilk defa boy abdesti alırken iki gögüstende süt sağılması gerektiğini öğrendim. Allah razı olsun

Geri