1. ahueda

  ahueda Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  328
  Beğenilen Mesajlar:
  74
  Ödül Puanları:
  28

  Cünüpken bedende tıraş temizliği yapılır mı?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.


  Banyoya girip de gusledecek olan bir kimse, beden tıraşı yapmaya da ihtiyaç duysa, bu tıraş temizliğini önce yapıp sonra mı gusletmeli, yoksa önce guslünü yapıp sonra mı tıraş temizliğine geçmeli? Bazıları önce tıraş temizliğini yapmalı, sonra gusletmeli, dediler. Bazıları da, cünüpken tıraş temizliği yapılmaz, önce guslünü yapmalı, sonra tıraş temizliğine geçmeli, diye iddia ettiler. Gerçekten de cünüpken tıraş olunmaz mı, önce gusül yapılıp sonra mı tıraş temizliğine geçilmeli?

  Cevap: Evet, önce gusül yapılıp cünüplükten çıkılmalı, ihtiyaç duyuluyorsa sonra tıraş temizliğine geçilmeli, saç ve tüyler beden temizken kesilmelidir. Çünkü cünüpken tırnak ve saç kesip, beden tüylerini tıraş etmek mekruhtur denilmiş, kerahetle caiz olduğu ifade edilmiştir!.

  Nitekim Gazali hazretleri bu konuyu İhya'sında anlatırken tıraş temizliğinin gusülden sonra yapılmasına işarette bulanarak:

  - Cünüp kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir, dedikten sonra çünkü demiş, mahşerde beden dirilirken bu parçalar tümüyle bedene geri döneceğinden temizken tıraş olmalı ki temiz olarak geri dönmüş olsunlar bedene!..

  Ayrıca, insan bedeni tümüyle mübarek ve muhteremdir. Bedenden ayrılan parçalar da bu mübarekliğe uygun düşecek şekilde temiz olarak ayrılmalı, kirli halde bedenden atılmamalıdır.

  Burada esas açıklanmaya ihtiyaç olan önemli konu şu olmalıdır:

  - Ömür boyu bedenden ayrılan bu parçaların tümü de dirilirken bedene iade edileceğine göre, bu parçalar toplandığı bedeni kocaman bir hilkat ucubesi insan halinde büyütmüş olmaz mı? Ömür boyu atılmış olan parçaların tümü de birleşerek bedende toplanmış oluyorlar çünkü... Bu konuyu akla yaklaştıran bir izah olmalıdır, diye düşünürken, Bediüzzaman Hazretleri'nin İşarat-ü'l-İcaz tefsirindeki Haşr-i Cismani bahsinde, diriliş konusunu akla yaklaştıran açıklaması dikkatimizi çekiyor. Bu orijinal izahı sizlerle paylaşarak konuyu bağlamış olayım isterseniz. Haşirdeki dirilişin iki türlü yorumunu şöyle anlatıyor:

  -Arkadaş! Zahire nazaran haşirde ecza-yı asliye ile ecza-yı zaide birlikte iade edilir. (Yani bedenin asli parçaları ile, kesilerek atılmış olan öteki parçaları birlikte dirilirler.)

  Evet, cünüp iken tırnakların, saçların kesilmesi mekruh ve bedenden ayrılan her cüz'ün bir yere gömülmesi sünnet olduğu da ona işarettir. (Yani ilk bakışa göre yorum böyledir.)

  Fakat Tahkik'e göre ise bitkilerin tohumları gibi "acb'üz-zeneb" tabir edilen bedendeki bir kısım çürümeyen zerreler, insanın tohumu hükmünde olup haşirde o zerrelerin üzerine insanın tüm bedeni inşa edilerek kolayca şekillenecektir!"

  Demek ki, toprağa düşen çekirdeğin içinden nasıl bir ağaç çıkarsa, insanın bedenindeki çürümeyen "acb'üz-zeneb" çekirdeğinden de öyle bir insan bedeni tüm parçalarıyla normal şekilde doğacaktır.

  Yoksa, hayat boyu bedenden ayrılmış parçaların hepside en sonunda bedende toplanarak kocaman bir hilkat ucubesi insan görüntüsü meydana gelmiş olmayacaktır.

  Bundan dolayı bedenin tıraş temizliği cünüpken değil de beden temizken yapılmalı, ayrılan parçalar da temiz olarak ayrılmalı ki, sonunda bedenin "acb'üz-zeneb" çekirdeğine temiz olarak girsin, vücut temiz parçalar üzerine inşa edilerek doğmuş olsun, "acb'üz-zeneb" çekirdeğinden.

  Evet, hadiste, insanın kuyruk sokumundaki "acb'üz-zeneb" tabir edilen bir kemiğin çürümeyeceğine, insan dirilirken tohum durumundaki bu çürümeyen zerrelerin içinde gelişerek doğacağına işaret olunmuştur.
   
 2. jupiter

  jupiter Forum Okuru

  emegine saglik canim.. faydali bilgiler icin cok tsk ederiz...
   
  ahueda bunu beğendi.
 3. ŞIPIDIK

  ŞIPIDIK Ayın En Güzel Ojeli Üyesi Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2.394
  Beğenilen Mesajlar:
  1.073
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Meçhul...
  bilgiler için çok teşekkürler.
   
 4. şimall

  şimall Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  536
  Beğenilen Mesajlar:
  263
  Ödül Puanları:
  63
  tam tırnakların tuylerın gerı donmesıyle baya kalabalık ucube bı goruntumuz olcak demek dıye dusnurken acıklmasıda geldı cok tesekkr ederım cok faydalı bılgıler oldu benım ıcın
   
 5. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim
  Bencede gusül önceyapılmalı çünkü bedenimizken cünüpken ayrılan herşey ahirette karşımıza çıkacaktır
   
Cünüpken bedende tıraş temizliği yapılır mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bedeniniz sonbahara hazır mı?

  Bedeniniz sonbahara hazır mı?

  Güneş, deniz ve kumun yıprattığı cildinize ve saçlarınıza bakım yapma zamanı geldi. Kendinize dönmenin tam sırası! Tatil zamanı kumsalda sere serpe güneşlenirken, güneşin vücudumuzun görünen en büyük düşmanlarından biri olduğunu bir anda unutuveriyoruz. Gerçek şu ki, bronz tenin güzelliğine, sağlıkla parlamasına hepimiz bayılıyoruz. Dışarıdan baktığımızda güzellik ön planda, ama merceği biraz...
 2. Tıraş

  Tıraş

  Kişinin tıraş olması feraha kavuşacağına işaret ederken birisini tıraş etmesi ise sıkıntıdır.
 3. Bedeniniz hamile kalmaya hazır mı?

  Bedeniniz hamile kalmaya hazır mı?

  Hamileliğinizi önceden planladıysanız çok şanslısınız meleklerim çünkü hazırlıksız yakalanılınca her ekonomik kriz gibi hamile kalmak da sarsıyor insanı.Hemen panik olunuyor.Helede benim gibi panik ataksanız.Böyle panikler yaşamak istemiyorsanız bu yazıyı okuyun diyorum:) Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için ruhen ve bedenen hazır olmanız gerekir. Sağlıklı yaşamın temeli doğru...
 4. Cuma Günü Temizlik Yapılır Mı

  Cuma Günü Temizlik Yapılır Mı

  Cuma Günü Temizlik Yapılır Mı kızlar yapılmaz deniyor sizce doğrumu
 5. Adetli (cünüpken) hangi ibadetler yapılır hangi ibadetler yapılmaz ?

  Adetli (cünüpken) hangi ibadetler yapılır hangi ibadetler yapılmaz ?

  Kadına dair İslami mevzular hayli derindir. Her müslümanın durumuna göre gerekli olan bilgileri bilmesi gerekir. Hanım kardeşlerimiz tarafından bazı konular hakkın da, özellikle cünüplüğe dair sorular almaktayım. Aynı soruların tekerrür etmesin den dolayı bu konuya değinmek istiyorum. Cünüp kadının yaptığı yemek yenir mi? Cünüp olan kadın haram ya da kirli değildir. Cünüp kadın, üstüne...

Sayfayı Paylaş