Cyclo-Progynova Hamilelikten korurmu?

Uzman SühaN

Administrator
Cyclo-Progynova Hamilelikten korurmu?
Cyclo-Progynova bir doğum kontrol hapı değildir. Gebelikten korunmak için kullanılmamaktadır. Hormon eksikliği (yerine koyma) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi Estradiol + Norgestrel olan ilaç dişi cinsiyet hormon kombinasyonudur. Adet kanamasının beşinci gününden başlayarak 21 gün süreyle her gün bir draje uygulanır.

Önce beyaz, sonra açık kahverengi drajeler alınır. Daha sonra 7 günlük bir aradan sonra ikinci ambalaja başlanır. Menopoz döneminde azalan kadın cinsiyet hormonu olan östrojenin takviyesinde kullanılır. Böylece östrojen eksikliğinin neden olduğu belirtileri önler, şikayetleri giderir.

Cyclo-Progynova ayrıca genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzensiz adet şikayetlerinde, düzenlenmesi için kullanılır. Cyclo-Progynova kullanılan durumlar Adet düzensizlikleri; Adet yokluğu, adet görememe; Menopoz sonrası kemik erimesinin (osteoporozun) önlenmesi; Rahmi olan kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesi. Bazı durumlarda doktorlar burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de bu ilacı reçete etmektedir.

1.jpg

Cyclo-Progynova bir doğum kontrol yöntemi olmadığı için ilacı kullanırken hamile kalınması mümkündür. Not: Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

CYCLO-PROGYNOVA DRAJE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
kadınlarda menapoz ile birlikte östrojen üretiminin azalmasına karşı bu hormonu yerine koyar.Östrojen eksikliğnin neden olduğu belirtileri giderir veya önler.
Bu ilacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Durumunuzu doktorunuzun tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
Bu ilacın kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, ilacın kullanımı sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
Eğer geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, kötü huylu tümör, meme kanseri şüphesi veya meme kanseri varlığı, şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo, safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, orta derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), rahimde miyom bulunması, porfiri, otoskleroz¹, sistemik lupus eritematozus², endometriyoz³ gibi durumlarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
CYCLO-PROGYNOVA DRAJE’NİN KULLANIM ŞEKLİ :

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Eğer adet görüyorsanız ilacın kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız. Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.


İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
Çarpıntı, şiddetli baş ağrıları, anormal vajinal kanama gibi yan etkilerden birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayıp acil tıbbi yardım almalısınız.


İlaç Etken Maddesi: Norjestrel-Östradiol valerat

İlaç Marka İsmi: Cyclo-Progynova Draje
 
Geri
Üst