1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Cyclo-Progynova Hamilelikten korurmu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Cyclo-Progynova bir doğum kontrol hapı değildir. Gebelikten korunmak için kullanılmamaktadır. Hormon eksikliği (yerine koyma) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi Estradiol + Norgestrel olan ilaç dişi cinsiyet hormon kombinasyonudur. Adet kanamasının beşinci gününden başlayarak 21 gün süreyle her gün bir draje uygulanır.
  Önce beyaz, sonra açık kahverengi drajeler alınır. Daha sonra 7 günlük bir aradan sonra ikinci ambalaja başlanır. Menopoz döneminde azalan kadın cinsiyet hormonu olan östrojenin takviyesinde kullanılır. Böylece östrojen eksikliğinin neden olduğu belirtileri önler, şikayetleri giderir.

  Cyclo-Progynova ayrıca genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzensiz adet şikayetlerinde, düzenlenmesi için kullanılır. Cyclo-Progynova kullanılan durumlar Adet düzensizlikleri; Adet yokluğu, adet görememe; Menopoz sonrası kemik erimesinin (osteoporozun) önlenmesi; Rahmi olan kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesi. Bazı durumlarda doktorlar burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de bu ilacı reçete etmektedir.

  < Konu Resmi..>

  Cyclo-Progynova bir doğum kontrol yöntemi olmadığı için ilacı kullanırken hamile kalınması mümkündür. Not: Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

  CYCLO-PROGYNOVA DRAJE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  kadınlarda menapoz ile birlikte östrojen üretiminin azalmasına karşı bu hormonu yerine koyar.Östrojen eksikliğnin neden olduğu belirtileri giderir veya önler.
  Bu ilacın kullanımıyla toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa yol açar veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Durumunuzu doktorunuzun tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
  Bu ilacın kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, ilacın kullanımı sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş ya da renginde bir değişiklik görürseniz doktorunuza başvurunuz.
  Eğer geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, kötü huylu tümör, meme kanseri şüphesi veya meme kanseri varlığı, şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo, safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, orta derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, yüksek tansiyon, astım, migren, epilepsi (sara), rahimde miyom bulunması, porfiri, otoskleroz¹, sistemik lupus eritematozus², endometriyoz³ gibi durumlarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
  Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  CYCLO-PROGYNOVA DRAJE’NİN KULLANIM ŞEKLİ :

  Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Eğer adet görüyorsanız ilacın kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız. Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.


  İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ

  Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  Çarpıntı, şiddetli baş ağrıları, anormal vajinal kanama gibi yan etkilerden birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayıp acil tıbbi yardım almalısınız.


  İlaç Etken Maddesi: Norjestrel-Östradiol valerat

  İlaç Marka İsmi: Cyclo-Progynova Draje
   
Cyclo-Progynova Hamilelikten korurmu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cyclo-progynova ilacını kullananlar var mı

  cyclo-progynova ilacını kullananlar var mı

  Kızlar adetlerim oldum olasıya düzensiz ve doktorum bu seferde bana cyclo-progynova ilacını verdi. Taha önceden de tarlusal diye ilaç kullanıyordum. Bu ilacı hiç kullanan oldu mu ? İşe yarıyor mu kızlar ne diyorsunuz.
 2. Geri Çekme Yöntemi Hamilelikten Korurmu?

  Geri Çekme Yöntemi Hamilelikten Korurmu?

  geri çekilme yöntemi nedir,geri çekilme yöntemi gebelikten korurmu,geri çekilme yöntemi hamilelikten korurmu,geri çekilme yöntemi hakkında bilgiler Dışarı boşalma nedir? Dışarı boşalma veya tıp dilinde “coitus interruptus” denilen yöntem özellikle genç çiftler arasında çok emniyetli bir yöntem olmamasına rağmen hala sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Geri çekme yöntemi olarak da bilinir....
 3. Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

  Deri altı çubuklar gebelikten korurmu ?

  deri altı çubuk nedir,deri altı çubuklar hamilelikten korurmu,deri altı çubuklar gebelikten korurmu,deri altı çubuklar hakkında bilgiler Cilt altına yerleştirilen hormon içerek küçük çubuklardır. Cilt altına yerleştirilen çubuklardan her gün belirli miktarda hormon salgılanmakta ve bu sayede yumurtlama engellenmektedir. Yerleştirilmesi ve çıkartılması küçük bir cerrahi operasyonla...
 4. Cyclo progynova kullanımı sorun yaratır mı?

  Cyclo progynova kullanımı sorun yaratır mı?

  İyi günler beyza hanım sorumu gece sormuştum fakat yayınlanmamış 2.defa sormak durumundayim kusura bakmayın. yaklaşık 2 aydır adet olmuyorum diye doktora gittim ultrason da polistik over dedi hormon testi istedi adetin 3.gunu yaptırdım ve hiçbir şey çıkmadı polistik over yok dedi. Cyclo progynova ilacıni verdi kullanmam icin adetin 5.gunu bu ilaca başladım. Benim sorum bu ilaç gebeliği...
 5. Cyclo progynova kullandım adet olmadim

  Cyclo progynova kullandım adet olmadim

  İyi günler doktor hanım adet düzensizliği için doktora gittim bundan yaklaşık 1 ay önce. Bana cyclo progynova ilacını verdi. Adetin 5.günü başladım 21 günlük drajeleri düzenli kullandım. İlaç biteli 7 gün oldu ve henüz adet olmadim. En geç 7 gün içinde olmam gerekiyor. Nedeni ne olabilir ? Bu ilaç adet gecikmesi yapar mı? İlaci kullanırken prezervatifle korunduk. Bu ilacın hamileliği...

Sayfayı Paylaş