Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  D vitamini al, kanseri yen!

  Konu, 'Kanser ve Tedavi' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.


  Meme kanseri teşhisi koyulduğunda D vitamini eksikliği olan kadınların ölme riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğu bildirildi.

  Kanadalı araştırmacılar, D vitamini eksikliği olan ve meme kanseri teşhisi konulan kadınlarda, metastaz riskinin D vitamini seviyesi normal olanlara göre yüzde 94, bu hastaların meme kanserinden ölme riskininse yüzde 73 fazla olduğunu belirtti.
  Bu verilerin D vitamini ve meme kanserinin gelişimi arasında bağ
  olduğunu gösterdiğini, ancak neden-sonuç ilişkisi olduğunu söylemenin bu aşamada mümkün olmadığını ifade eden Toronto Üniversitesinden Pamela Goodwin, araştırmanın başka klinik deneylerle de doğrulanması gerektiğini belirtti.

  Goodwin, meme kanserine yakalananlarda D vitamini eksikliğine bu kadar sık rastlanmasının, hastalığın gelişimi ve sonunda bu kadar olumsuz etki yaratmasının endişe verici olduğunu da söyledi.
  Araştırma, meme kanseri teşhisi konan ve Toronto Üniversitesine ait 3 hastanede 1989-1995’te tedavi gören ortalama 50 yaşındaki 512 kadın üzerinde yapıldı. Hastalar 2006’ya kadar izlendi. Teşhis sırasında, bu kadınların yalnızca yüzde 24’ünün vücudundaki D vitamini seviyesi yeterli düzeyde çıktı.
  D vitamininin normal seviyesinin 80-120 nanomol litre olduğunu belirten Goodwin, vücudunda yeterli oranda D vitamini olan hastaların yüzde 83’ünde metastaz görülmediğini veya hastalığın tekrarlamadığını, yüzde 85’inin halen hayatta olduğunu vurguladı. Goodwin, D vitamini eksikliği olan kadınlarınsa sadece yüzde 69’unda metastaz olmadığını ve yüzde 74’ünün hayatta kalmayı başardığına dikkati çekti.
  Araştırmada ayrıca, D vitamini eksikliği olan bazı hastaların menopoza girmeden önce meme kanserine yakalanma olasılığının daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin aşırı kilolu olduğu gözlenirken, vücutlarındaki ensülin seviyesinin yüksek ve tümörün daha "saldırgan" olduğu da rapor edildi.
  "American Society of Clinical Oncology" dergisinde yayımlanan
  araştırmaya imza atan bilim adamaları, meme kanseri ve bu kanserden ölme riskini azaltmak için D vitamini desteği alınmasını önermeden önce başka klinik deneylerin yapılması gerektiğini de vurguladı.

  D vitamini ile başta bağırsak ve prostat olmak üzere diğer kanser
  türleri arasında bağ olabileceği, daha önce yapılan araştırmalarda
  ortaya konulmuştu.  alıntı
   
D vitamini al, kanseri yen! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. D Vitamini

  D Vitamini

  Kadın ve erkeklerde her gün alınması gereken en az doz 200 ünitedir. Düzenli süt içenler ya da süt ürünleri tüketenlerin yeterince D vitamini aldığı söylenebilir. Ayrıca vücut güneş ışınlarına maruz kaldığında, kendisi de D vitamini üretir. Yaşlılıkta kemiklerin zayıflamasına (osteoporoz) karşı, günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması yararlı olmaktadır. Günde bir litreden...
 2. D Vitamini Hangi Kanseri Önlüyor?

  D Vitamini Hangi Kanseri Önlüyor?

  alkol ve kırmızı et tüketimini sınırlandırma, Almanya, beldeki yağ fazlalıklarından kurtulma, bilim adamları, d vitamini, D vitamininin faydaları, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, kadın, kalın bağırsak kanseri riski, kalın bağırsak kanseri riskini azaltmanın yolları Kanda yüksek seviyede D vitamini bulunması kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor....
 3. D vitamini ampul kullanımı

  D vitamini ampul kullanımı

  Cocuğum için d vitamini ampul kullanacağım ama nasıl kullanacağım kaç damla vereceğim bilmiylorum kullanan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
 4. D Vitamini Depolayın!

  D Vitamini Depolayın!

  D Vitamini Depolayın!Yazın bizleri sımsıkı saran güneş, sonbaharla birlikte sırtını dönmeye başlıyor. Bu da D vitamini depolarının azalmasına neden oluyor. Oysa güneşi görmeseniz de açık havada zaman geçirerek, ihtiyacınız olan D vitaminini alabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Uzmanlar eksikliği halinde çocuklarda raşitizm, erişkinlerde ise osteomalazi gibi rahatsızlıklara neden olan D...
 5. D vitamini eksikliği kansere yol açıyor

  D vitamini eksikliği kansere yol açıyor

  En önemli kaynağı güneş ışığı olan D vitamininin vücutta eksik olması çok sayıda hastalığa davetiye çıkarıyor. En önemlisi de bu vitaminin kanserle olan bağlantısı. Zira ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi'ne bağlı San Diego Tıp Okulu'ndaki araştırmada pankreas kanserine yakalanma riskinin D vitamini eksikliğiyle ilişkisi ortaya konuldu. Araştırma kapsamında en büyük D vitamini kaynağı olan...

Sayfayı Paylaş