D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

  • Konbuyu başlatan nesliangelss82
  • Başlangıç tarihi
N

nesliangelss82

Yeni Üye
Üye
D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
[FONT='Myriad Pro', MyriadPro, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
thumb.php


D vitamini özellikle çocukların büyüme dönemindeki en önemli yardımcılarından biridir. D vitamini vücut için önemli bir yere sahiptir. Öyle ki kalp zayıflığına vücudu koruduğu gibi kalp atışının dengelenmesi içinde faydalı olabilmektedir.
Henüz tam olarak metabolizma üzerindeki etkileri kesinleşmese de birçok araştırma sonucunda varılan ortak kanıda doku kanseri, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu gözlemlenmiştir.
Ayrıca bağırsakların düzenli çalışmasına da katkısı bulunmaktadır. Özellikle normal kan pıhtılaşması için gerekli olduğu söylenmektedir.
D vitamini eksikliği nedeniyle kemik ve diş yapısının bozulması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.
Uyku bozukluğu gibi huzursuz edici rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Dolayısı ile D vitamini her yaş için yaşamsal öneme sahip en gerekli vitaminlerden bir tanesidir.
[h=3]D vitaminin faydaları[/h]D vitaminin insanlar üzerinde birçok faydaları bulunmaktadır. Örneğin büyüme çağındaki çocukların kemik ve diş yapısındaki önemli düzeltici fonksiyonları başlıca yararlarından bir tanesidir. Cilt ve pankreas içinde faydaları olduğu söylenmektedir.
vitaminD.jpg
Vücut D vitaminini büyük ölçüde güneş ışığından almaktadır. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları vücuttaki cilt yapısını D vitamini salgılaması için tetiklemektedir. Günde en az 10 dakika güneş ışığında kalmak vücudun D vitamini sentezlemesi için yeterli bir zaman dilimidir. Ayrıca ten rengi koyu olan kişilerin, ten rengi açık olan kişilere oranla daha fazla süre gün ışığında kalmaları gerekmektedir.
D vitamini kalsiyumu kemiklerde tutarak kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. D vitamini eksikliği kemiklerde güçsüzlüğe yol açabilmektedir. Bir diğer yararı ise solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücut direncini artırmasıdır. Özellikle yaşlı insanların kalsiyum ile birlikte D vitamini almasının önemli katkı sağladığı düşünülmektedir.
[h=3]D vitamini içeren gıdalar[/h]D vitamini birçok gıdada bulunmaktadır. Dolayısı ile D vitaminin sadece güneş ışığı değil besinler yoluyla da alınabileceği açıkça belirgindir. Balık yağı, süt ve süt ürünlerinden D vitaminini temin edilebilmektedir.
Yumurta, ton balığı, uskumru, tereyağı ve yulaf ezmesi gibi besinlerde de D vitamini belirli ölçülerde bulunmaktadır. Ancak bilinmesi gereken D vitaminin besinlerde doğrudan aktif halde bulunmamasıdır. Yani D vitamini içeren besinler tüketildiğinde vücut içerisinde belirli işlemlerden geçtikten sonra etkin hale gelebilmektedir. Bu nedenle D vitaminini beslenme yoluyla karşılamak oldukça güçtür. Bunu oranlar ile açıklamak gerekirse;
yulaf.jpg

Bir adet yumurta -> 20 ünite
Bir bardak süt -> 100 ünite
Bir tatlı kaşığı balık yağı -> 400 ünite
Oranında D vitamini içermektedir. Ancak günde 10-15 dakika kadar güneşte güneşlenerek elde edilen D vitamini ise yaklaşık 3000 ünite civarındadır. Bu nedenle D vitaminin güneş yoluyla alınmasının daha etkili ve çabuk süreçte meydana geldiği söylenebilir. D vitamini yaşamsal öneme sahip ve birçok sağlık probleminin yaşanmaması için en gerekli vitaminlerd
 

Benzer İçerikler

Üst