Dağ tırmanışı nasıl olur nasıl başlayabilirim?

• Konbuyu başlatan Climbing
  • Başlangıç tarihi
C

Climbing

Forum Okuru
Dağ tırmanışı nasıl olur nasıl başlayabilirim?

Dağ tırmanışı melek kadınlar kulübü dağ tırmanışı için gerekli malzemeler forum'da.​

Arkadaşlar bu dağ tırmanışı spor dalını çok merak ediyorum şuan 18 yaşındayım acaba bunu yapabilmek için bir eğitim filan alınıyor mu? Özellikle yapay duvar tırmanışı çok gidiyorum çok yapıyorum arkadaşlarına falan da gidiyoruz ama gerçek daha da tırmanmak herhalde çok ilginç ve adrenalin dolu olurdu. Gerçek bir dağ tırmanışı nasıl yapılır nasıl öğrenebilirim? Dağ tırmanışı için gerekli malzemeler nelerdir? Benim de hedefim yavaştan başlayıp en yüksek yerlere tırmanıp rekor kırmak istiyorum.

images (22).jpeg

Merhabalar
Şehir hayatından sıkılanlar için harika spor türlerinden biridir doğada yürüyüş ve dağcılık. Aslında güzel olduğu kadar riski de söz konusudur. Valla benim yükseklik korkum var herhalde ben yapamazdım. En son düşüneceğim spor olurdu. Ama işte biraz gençler de adrenalin seviyorlar. Bu arada dağcılık yapmadan önce kesinlikle eğitim almalısınız eğitim almadan ve yalnız başınıza bu sporu yapmaya karar vermeyin derim. Dağ tırmanışı sporu yani dağcılık yüksek zirveye doğru uzun mesafeli yürüyüşün yanı sıra tırmanmayı da gerektiren bir spor dalıdır.

"Dağ tırmanışı nedir nasıl yapılır"​

Dağcılık özellikle dağcılık lisansı olan eğitimcilerden ders alınması ile öğrenilebilir. Dağcılık eğitmeni ders vermesi sonucu siz de dağcılık yapabilirsiniz. Yani dediğim gibi öncelik eğitimi almak olmalı. Zaten iyice hazırlanmadan tırmanmaya çıkarmazlar sanıyorum. Bu spora gönül verdiyseniz gerekli malzemelerinde bilmeniz gerekir. Tırmanma merdiveni, tırmanma halatı ve ipi, tırmanma baltası, tırmanma kancası, dağcılık botu, dağcılık kramponları, dağcılık kazması, dağcılık kıyafetleri bunlar iç katman orta katman ve dış katman olarak gruplara ayrılır dağcılık çantası çok önemli bir malzemedir dağcılık ve kamp malzemeleri de ayrıca önemlidir.

Dağa tırmanmak konusunda bir hayaliniz varsa bu aşağıdaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. "Everest dağına tırmanan en yaşlı insan" ilginç bilgilere ulaşmak için inceleyebilirsiniz.

Geri