Dahi Fransız Matematikçi

T

TİTAN

Forum Okuru
Dahi Fransız Matematikçi
dahi matematikçi, fransız, matematik dahisi, kimdir, nerede yaşar, ne yapmış, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

matematik dehasi-216.jpg

Sevgili Melekler,
Okul yıllarımızın kabusu gibidir matematik.Hep o dersten sınıfta kalmışız,hep o dersten dolayı okuldan paçayı sıyıramamışızdır.Her sınıfta mutlaka bir dahimiz olmuştur.Matematik dersinde gözler hep onda olmuş,öğretmenin her sorusunda güvenle kalkan tek parmak onun olmuştur.Matematiğe fazla haksızlık etmeyelim,mutlaka sevenlerimiz de vardır.Mesela ben oldum olası matematiği çok sevmişimdir.Ama şimdi size anlatacağım şahıs kadar da kafam çalışmamıştır..:D:D

Bu şahıs bir Fransız,adı Alexis Lemaire..Kendisi, bilgisayarın rastgele seçtiği 2.397.207.667.966.701 (2 katrilyon 397 trilyon 207 milyar 667 milyon 966 bin 701) sayısının 13. kökünü 72.4 saniyede kâğıt kalem kullanmadan doğru olarak hesapladı. 13. kök, bir sayının kendisiyle 13 kere çarpılmasıyla elde ediliyordu.

Paris yakınlarındaki Reims’te yapay zekâ üzerine doktora yapan 27 yaşındaki Lemaire’in bulduğu 200 basamaklı sayı bilgisayar ekranında tam 17 satır yer kapladı. Doğru sonucu bir dakikadan biraz uzun bir sürede söyleyiveren zihin jimnastiği uzmanı Lemaire becerisini, “Bir yapay zekâ sistemi kullanıyorum ama bilgisayarda değil kendi beynimde. Aslında bunu insanların çoğunun yapabileceğini düşünüyorum ama benim buna ek olarak hızlı bir zihnim var. Beynim bazen gerçekten çok çok hızlı çalışıyor” diye açıklıyor.

Kırışmış yüzü, kalın ve mat kaşlarının üzerindeki gözlükleri ve sakalıyla genç matematik dâhisi, düşünürken hayli yaşlanmış görünüyor. 13. kök problemiyle yıllardır uğraşan Lemaire, her yıl çözüm süresini biraz daha kısaltarak kendi rekorunu kırmayı sürdürüyor.

Geri