1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Dahiler Hakkında Bilmedikleriniz

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  Bilim, bilim adamları, dâhiler, dâhilerin yaşamları, IQ, nobel ödülleri, zeki insanlar  < Konu Resmi..>  ben bir dahiyimm diyorsanız önce okuyun :D:D

  1. Nobel Ödülleri’ne aday gösterilip gösterilmediğinizi öğrenmek için ya ödülü kazanmak ya da 50 sene beklemek zorundasınız. Çünkü Nobel komitesi ödül adaylarını bu süre içerisinde açıklıyor.
  2. 1956’da Nobel fizik ödülünü ileteçin icadıyla alan William Shockley, IQ seviyesi yeterince yüksek olmadığından çocukken dâhiler araştırmasına kabul edilmemişti.
  3. 1968’de de tarih kendini tekrarladı. Luis Alverez, asal partiküller üzerine yaptığı çalışmayla Nobel ödülünü kazandı ancak Shockley gibi o da aynı araştırma programından dışlanmıştı.
  4. Dâhiler araştırması 1928 senesinde Stanford Üniversitesi’nden Louis Terman tarafından yaratıldı. Terman, dâhileri bulabilmek için IQ testinin kullanılmasını teşvik eden kişidir ve ona göre 140’tan yüksek IQ’su olanlar dâhi olabilir.
  5. Araştırmaya alınan çocuklarının hiçbiri Nobel ödülünü kazanamadı.
  6. Araştırmaya katılanlardan Jess Oppenheimer TelePrompTer’ı icat etti ve Norris Bradbury Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’na alındı.
  7. 19. ve 20. yüzyıl yaratıcı dâhilerinin çoğu birkaç kişiyle evlilik yaşamış. Bunlara örnek olarak Richard Feynman, Albert Einstein ve Bertrand Russell gösterilebilir.
  8. Bir teoriye göre erkek dâhiler genelde risk almanın heyecanını seviyorlar ve bu da testosterone hormonuyla ilgili.
  9. 1981’de Shockley ve insan ırkını geliştirmeye çalışan Robert Klark Graham, Güney California’da Germinal Tercih Havuzu’nu kurdu. Bu havuzda Nobel Ödülü kazananların ve yüksek IQ sahibi olanların spermleri bulunduruluyordu.
  10. Graham 1997’de öldü. Germinal Tercih Havuzu ise 1999’da kapatıldı.
  11. Dâhi olmak finansal güvence anlamına gelmiyor. Ohio Devlet Üniversitesi İnsan Kaynakları bölümünde yapılan bir araştırmada doğum oranının yüksek olduğu bir dönemde dünyaya gelen vasat ve düşük IQ’lu insanların, yüksek IQ’su olan insanlar kadar kolay para biriktirebildiği ortaya konuldu.

  12. Albert Einstein’ın Nobel Ödülü’nden kazandığı paranın çoğunu kötü yatırımlarda kaybettiği söyleniyor.
  13. Avusturyalı bir pediatrist olan Hans Asperger, bugün Asperger sendromu adı verilen hastalığı tanımladı. Bu hastalığa yakalananlar, çok dar kişisel ilgi alanına sahip olunan bir otizm biçimini yaşıyor.
  14. Asperger, matematik ve bilimsel dehalar ve sendromu arasında bir bağ olduğuna inanıyor, bilim ve sanatta başarı için otizmin şart olduğunu öne sürüyordu.
  15. Sibernetik alanının kurucusu olan Norbert Weiner, unutkan dâhilerin prototipini oluşturuyordu.
  16. Bir keresinde Weiner konferansa arabasıyla gittiğini unutup eve dönüşte otobüsü kullanmış ve park yerinde aracını göremeyince çalıntı ihbarında bulunmuştu.
  17. 1990’larda Bell Labs, en değerli ve üretken elektrik mühendislerinin bir dehâ sahibi olanlar değil; uyum, empati, yardımlaşma, ikna ve mutabakata varma konularında iyi olanlar olduğunu anladı.
  18. Kyoto Üniversitesi araştırmacılarının 2007’de yaptıkları bir çalışmada şempanzelerle kolej öğrencileri hafızaya dayalı üç zeka testine sokuldu. En yüksek puanı alan şempanze ilk testte tüm öğrencileri geçti, ikinci testte birkaç öğrenciyle eşit puanı aldı ve üçüncü testte yine şampiyon oldu.
  19. Geçen Eylül’de 31 yaşında ölen gri papağan Alex, dünyanın en zeki kuşu olarak görülüyordu. Alex 50 nesneyi, yedi renk ve şekli ve altıya kadar miktarları tanımlayabiliyordu.
  20. Avustralya’daki Sydney Üniversitesi ve Macquarie Üniversitesi, zekanın en azından kısa dönemli olarak artırılabileceğini söylüyor. Günlük 5 mg kreatin (kas dokusunda bulunan bir bileşen) kullanarak bunun yapılabileceği iddia ediliyor.

   
Dahiler Hakkında Bilmedikleriniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz * Vücudumuzda bulunan yağla 7 iri sabun kalıbı yapabiliriz. * O kadar çok karbon taşırız ki bunları bir araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9000 adet kurşun kalem yapabiliriz. 2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz, 250 gramdan fazla sülfürümüz, bir kaşık dolusu magnezyumumuz, 5 cm boyunda bir çivi...
 2. Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  klima hakkında herşey ideal klima derecesi dereceleri hamilelikte ideal sıcaklığı Yaz gününde serinlemek için neler yapmayız denize gireriz,duş yaparız v.s serinleme konusunda popüler araçlardan biride klima peki ya bu araç hakkında bilmediklerimiz... Rekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü...
 3. Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler hakkında bilmediklerimiz, renkler, nelerdir, hangi renkler ne şekilde kullanılır, resimler hakkında detaylı bilgi alalım arakdaşlar. Oldukça renkli bir konu ve ben rengarenk olmasını istedim. Oldukça ilginç cümleler var melekler :) Bebekler renk körü doğarlarmış. Sakızlar ilk üretilmeye başlandığında sadece pembe renklendiriciler olduğundan, pembe üretilirlermiş. Kutup...
 4. Hello Kitty Hakkında Bilmedikleriniz

  Hello Kitty Hakkında Bilmedikleriniz

  Hello Kitty, özellikleri, bilgi, hakkında bilgi, nedir, kimdir, merak ediyorsanız buyrun melekler. Hello Kitty'nin bir çizgi film kahramanı olduğunu biliyoruz. Sevimli minik bir kedi. Peki bundan daha fazlası olduğunu biliyor muydunuz? İşte Hello Kitty ile ilgili her şey bu yazıda. Buyrun okuyun meleklerim. Bunları biliyor musunuz? • Tam adı Hello Kitty White. • Hello Kitty beş elma...
 5. Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  dondurma hakkında, dondurmanın faydaları, dondurmanın yararları Sevgili melekler, yaz sıcaklarının bastırdığı şu günlerde en çok rağbey edilen gıda maddesi dondurma. Sağlığa faydaları bilinen dondurma kimi zaman beraberinde zarar da getirebiliyor.Satın alırken ve tüketirken son derece dikkatli olmamaız gereken dondurmayla ilgili bilinmeyenleri, Diyetisyen Rabia Kaya ayrıntılarıyla bizlerle...

Sayfayı Paylaş