Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Dans Etmek İçin Yaşayan Kız

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  rüyada erkekle dans etmek rüyada bir erkekle dans etmek biriyle Hastalığın pençesine düştüğünde, içinden yükselen “Daha” sesine kulak verip, iyileşeceğine tek inanan kendisiydi. Doktor yoğun bakım servisindeki odasına girip yatağının kenarına oturduğunda, saat aksamın onunu gösteriyordu. “Durum nasıl görünüyor?” diye sordu. Doktorun yanıt vermek için duraksadığı süre, yirmi üç yaşındaki esmer dansçıya yüzyıllar gibi gelmişti. Çok zayıftı, normal kilosunun çok altına düşmüştü ve incecik kolları şırınga izlerinden mosmordu. Doktorun ona verecek bir kötü haberi daha vardı. “Böbreklerin iflas etmek üzere” dedi sessizce. Bundan böyle, yasamda kalmasının iki şeye bağlı olduğunu anlattı. Başarılı bir böbrek nakline ya da diyaliz makinesine bağlı yasamasına... Normalde içi içine sığmayan bir genç kızdı. Hastalığına gerçekçi bir tavırla yaklaştı. Ama doktor odadan çıkar çıkmaz anne ve babasını arayıp, aylardan buyana ilk kez hüngür hüngür ağlamaya başladı. “Ne olursa olsun, dans etmeyi sürdüreceğim” dedi hıçkırarak. Yasamı boyunca tek düşü dans etmekti.

  Henüz üç yasındayken evin içinde dans etmeye başlamış ve dans dersleri almak istediğini söylemişti.Ortaokuldayken, kendisinden küçük öğrencilere dans dersleri vermeye başlamıştı, daha sonraları da kimi oyunların koreografisini üstlenmişti. Bu arada da profesyonel bir dansçı olmuştu, caz, tap, folk, akrobatik ve modern danslar... su an ise, kaynağı bilinmeyen “lupus erythematosus” (LE) adlı bir hastalığın pençesindeydi. Bu hastalık kendini genellikle, yüzde kelebek biçiminde kasıntı veren kızarıklıkla belli eder. Çok ender durumlarda, eklemleri ve yaşamsal organları –böbrekleri, karaciğeri, kalbi ya da beyni– etkiler. Nedendir bilinmez, on hastanın dokuzu kadındır. Çoğu hastada ilaç tedavisi ise yarar ve kısa süre içinde hastalık tümüyle yok olur. Öte yandan hastalık böbreklere bulaşırsa, ilaç tedavisi ancak sınırlı olarak ise yarar. Bu durumda böbrek yetmezliği sıkça karşılaşılan bir olaydır. Çocukluğundan bu yana LE belirtileri göstermişti, cildindeki kızarıklıklar güneşe çıktığında daha da belirginleşiyordu. (Bu kalıtımsal hastalığı annesinden almıştı, oysa annesinin rahatsızlığı cilt düzeyinde kalmış, hiç ilerlememişti). Buluğ çağına geldiğinde, hastalığı bünyesel türe döndü, dirseklerinde ve bileklerinde ağrılara ve parmaklarında sisliklere neden olmaya başladı.Ardından, bir gösteri sırasında, hastalık eklemlerine ve böbreklerine yayıldı. Gösterinin koreografı ona kilo aldığını söyledi. Oysa bu yağ değildi: Dokuları su tutuyordu. Neredeyse aç kaldığı bir rejim uygulamasına karsın, sürekli kilo alıyordu. şişmiş ayakları ayakkabılarına sığmaz olmuştu. Eklemleri o denli ağrıyordu ki, diş macunu tüpünü sıkmak için iki elini kullanmak zorundaydı. Ama iradesiyle her gece üç gösteriye çıkmayı sürdürdü. Sonra bir gece kuliste, sırtına bıçak gibi bir ağrı saplandı ve inleyerek sandalyesinden yuvarlandı.Evine döner dönmez, doktorunu aradı. Doktor ona ilaç ve bir beslenme programı yazdı ve bir süre dinlenmesini önerdi. “Yeniden dans edeceksin” diye söz de verdi.
  İlkbaharda, ise dönebilecek denli güç toplamıştı. Ama bir zamanlar sınır tanımayan enerjisi uçup gitmişti ve bir temmuz sabahı çenesinin altında bir sislikle yeniden hastaneye yatırıldı. simdi de akciğerlerine bulasan bünyesel “lupus erythematosus”, zatürreeye ve şiddetli öksürüğe neden oluyordu. Böbrekleri de işlevlerini yerine getiremiyordu. Vücudunu, böbreklerinin süzmeyi başaramadığı zehirli atıklardan kurtarmak için onu diyaliz makinesine bağladılar. Göğüs kafesinin içine yerleştirdikleri ve otuz altı saat içinde dolup tasan boru, sürekli olarak boşaltılıyordu.

  Doktorunun dışında, hastane personelinden hiç kimse onun yaşayacağına inanmıyordu. Kanını temizlemek için, vücuduna takılacak bir plastik boruyla, haftanın üç günü yapay böbrek görevi gören bir makineye bağlanması gerekiyordu, bu sekiz saat süren bir işlemdi.Bilinci yerindeydi. Birçok kez, serum takılıyken, iğneyi kolundan çıkartıp, bacak kaslarını güçlendirmek için egzersizlerini yapmıştı. Hastane yetkilileri en sonunda, basına gelebilecek kazalardan sorumlu olmadıklarına ilişkin bir kağıt imzalatmışlardı. Yaz boyunca genç kız kısa süreli aralıklarla evine gönderildi. Ama hastalık hiçbir tedaviye yanıt vermiyordu. Sürekli kan ve ilik örnekleri alınıyordu. Boynundaki korkunç ağrılar dik oturmasına ve yemek yemesine engel oluyordu. Böbrek yetmezliği tansiyonunun aşırı derecede yükselmesine neden oluyordu. Ardından şiddetli kasılmalar bas gösterdi. Bu spazmlar sırasında elinde ya da ağzında ne varsa düşürüyordu. Eylülün basında bir sabah evde, uzanmış kız kardeşiyle konuşurken şiddetli bir kasılma daha oluştu ve bu kez yataktan düşüp bilincini yitirdi. Aceleyle hastaneye yetiştirdiler.Bu krizden kısa süre sonra, doktor, onunla böbreklerinin iflas ettiğini söyledi ve en sonunda onu yapay böbrek makinesine bağlamak için ikna etmeyi basardı. Genellikle makineye bağlı olan boru, hastanın uyluğundaki bir atardamara bağlanırdı. “Ama ben bir dansçıyım” diye karsı çıktı. “Bu şeyin, bacağımdan sarkmasına izin veremem!” Böylece doktor, plastik tüpü sol el bileğine bağladı. En sonunda uygun bir organ bulunduğu taktirde, böbrek nakline karar verildi. Annesi, babası ve kız kardeşi böbreklerinden birini vermeye gönüllüydüler. Testlerden sonra en iyi aday annesi seçildi.Böbrek naklinden bir önceki gece, üç dansçı arkadaşı onu ziyarete geldi. “Neşeli olmaya çalışıyordu” diye anımsıyor arkadaşlarından biri. Kısa süren ziyaretlerinden sonra, arkadaşları hastanenin merdivenlerinde durup, “Asla kurtulamayacak” diyerek gözyaşlarına engel olamamışlardı.

  Ertesi gün, annesiyle birlikte, yedi saat süren ameliyatlar geçirdiler. Her iki böbreği de alındı ve annesinin sağ böbreği kendisine nakledildi. Ağır bir ilaç tedavisi uygulanıyordu. En sonun da böbrek görevini yerine getirmeye ve yaraları iyileşmeye başladı. iyileşmeyi beklerken hasta yatağında hiçbir şey yapmadan kalamazdı, dansa dönebilmek için savaşıyordu. Ne gücü, ne esnekliği, ne kondisyonu –hiçbir şeyi– kalmamıştı. İlk baslarda yalnızca birkaç dakika ayakta kalabiliyordu ve bir adım atmaya ya da basamak çıkmaya çalıştığında yere düşüyordu. Fizik tedavi amaçlı alıştırmalarını, aerobik egzersizlerini ve sıradan dans adımlarını yaparken terliyordu. “Baslarda mekik çekerken sanki göğsümün üzerinde bir tonluk ağırlık varmış gibi duyumsuyordum” diye anlatıyordu. “Alıştırmalardan sonra her yerim acıyordu, ama acıması demek kasın çalışıyor olması demektir.” Her şeye karsın mutluydu.Bir yıl sonra, Universal City’deki “Uluslararası Festival” ile profesyonel dans yaşamına geri döndü. Korkuyordu. “O denli uzun süredir sahneye çıkmamıştım ki, düşeceğimden korkuyordum.” Oysa harika bir performans sergiledi. Doktoru seyirciler arasında oturmuş, onu alkışlıyordu.

   
 2. eyvallah_21

  eyvallah_21 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  226
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  melekler şehri
  azmin gücü bu olsa gerek....
   
Dans Etmek İçin Yaşayan Kız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dans etmek

  Dans etmek

  Rüyada dans etmek, mutluluğun habercisidir. Bu rüya, hiç ummadığınız bir yerden para elde edeceğiniz anlamına da gelir.Rüyada dans ettigini görmek, genellikle islerinin ters gidecegine delildir.
 2. Firar Etmek İçin Zayıfladı

  Firar Etmek İçin Zayıfladı

  ABD’nin Teksas Eyaleti’nde cinayetten hükümlü Darryl Layne Norris isimli mahkum, zayıflayarak 30 cm genişliğindeki havalandırma deliğinden kaçmayı başardı. Polis her yerde 26 yaşındaki katil mahkumu ararken, Norris’in Waller cezaevine geldiği nisan ayının ilk gününden itibaren kaçmak için zayıflamaya çalıştığı belirtildi. 1.83 m boyundaki, 72.6 kg ağırlığındaki mahkum, önceki gece yarısından...
 3. o özel ilk dans için dans dersleri

  o özel ilk dans için dans dersleri

  ilk dans dersi oriental dans dersleri İlk salona giriş yaptığınız sırada dans müziği çalmaya başlar gelin ve damat için ...Ve yıllar da geçse üzerinden o ilk dans ve küzik asla unutulmaz:) Eğer sizinde yakın bir zamanda böyle özel bir gününüz varsa şimdiden dans dersleri almaya başlayın derim gelen misafirlerin gözü önünde onlara unutulmaz dakikaları yaşatmak ve sizinde dansınızın uyumluluk...
 4. İçimizde Yaşayan Kadıncıklar!

  İçimizde Yaşayan Kadıncıklar!

  Çoğu kadın ayaklarını yere sağlam basmak, özgürlüğünü elde etmek için mücadele eder. Daha önce denediği yollar mutsuzlukla bittiği için, artık kendinden başka dayanağı olmadığını biliyordur. Bazıları ise, lafa gelince bağımsızlığına düşkündür. Evliliğe şiddetle karşı çıkar. Bir erkeğin baskısı altında veya birlikte yaşamak fikrini bile reddeder. Sebepsiz yere, sadece hava olsun diye, kendini...
 5. Düğününüz için dans müzikleri

  Düğününüz için dans müzikleri

  dans müzigi dans müzikleri müziği muzikleri muzıklerı Dügününzde dans müzigi bunlardan biri olabilir :) Sizde bi kaç tane eklıyebilrsiniz :) Yaşar Güvenir-Sensiz Saadet Neymiş Aslı Güngör-Aşk Herşeye Değer Kayahan - Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi Dans Müziği Sting - Every Break You Take Dans Müziği Dirty Dancing - I've Had The Time Of My Life Dans Müziği Edwin McCain - I'll Be Dans...

Sayfayı Paylaş