dans meraklılarına kendi dansınızı yaratabileceğiniz değişik dans stilleri :):)

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
#1
dans meraklılarına kendi dansınızı yaratabileceğiniz değişik dans stilleri :):)
modern dans hareketleri modern dans figürleri hepsi 1 hareketleri grup hepsi video dansçı meleklerim kendi dans stilinizi yaratacağınız değişik sıradışı ilginç dans stilleri ve figürleri :):)
Salsa bir çeşit 'serbest stil' dans ya da 'sokak dansı' olduğu için dünyada dans eden sayısı kadar çok sayıda Salsa stili bulunmaktadır. Belirli bir rutine ya da standarda bağlı kalmaksızın dans edilen Salsa, bu özelliği sayesinde özgürce ve doğaçlama yöntemi ile yapılır. Bir zamanlar dans etmek için birkaç temel adım bilmeniz yeterli idi. Kendinizi sadece müziğe bırakmaktan başka bir şeye ihtiyacınız yoktu. O zamandan bu yana Salsa birçok dans stilini içine aldı ve daha karmaşık bir dans olarak ortaya çıktı. Salsa hala 'serbest-stil' de yapılan bir dans olmasına rağmen, dünyanın değişik yerlerinde belirgin olarak diğerlerinden ayrılan Salsa stilleri ortaya çıktı. Bu stillerin her birinin ayak figürleri ve dönüş özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu stillerden en çok bilinenleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Los Angeles Stili 2. New York Stili
3. Küba Stili
4. Miami Stili
5. Rueda
Bütün bu stillerde inanılmaz sayıda figür ve dönüş bulabilirsiniz. Her biri Salsa ritmini ayrı bir şekilde yorumlar ve etkileyici bir sanatsal yaratıcılık içerir.
Los Angeles Stili

Adından da anlaşılacağı gibi Los Angeles, Josie Neglia, Vasque Brothers ve Salsa Brava gibi tanınmış dansçılar sayesinde kendi Salsa'sını yarattı. LA stili, 'shine' adı verilen ayak hareketleri ile heyecan verici, şık ve aaaai bir Salsa türüdür. Her yıl düzenlenen Dünya Salsa Yarışmaları ve Bacardi Festivalleri gibi dev Salsa organizasyonlarına katılan dansçılar arasında LA stili uygulayan dansçıların sayısına bakarsak, LA stilinin dünyada bulunan en ünlü Salsa türleri arasında olduğunu anlayabiliriz. LA Stili Salsa Nedir?
LA Stili Salsa, hareketlerini birçok dans stilinden almış bir salsa türüdür. Küba ve New York stili Salsa, Caz, Swing ve Salon Danslarından etkilenmiştir. Bu etkiler, LA stilini uygulayan günümüz dansçıları tarafından üretilen çok sayıda dönüş figürleri sayesinde daha da geliştirilmiştir. LA stili Salsa figürlerinin çoğu, 'cross-body lead' denilen erkeğin bayanı çizgisel bir hareketle vücudunun yanından geçmesi için yönlendirdiği hareketlere dayanır. Bu temel figür, Küba ve New York stili Salsa'larda da bulunur. Bu üç stil, 'cross-body lead' gibi birçok dönüş figürünü de ortak kullanmaktadır. Örneğin Küba Stilinde 'Setenta' (Yetmiş) olarak bilinen figür, LA ve New York Stili Salsalarda 'Hammer-Lock' olarak bilinmektedir.
LA Stili Salsa Diğer Salsa Türlerinden Nasıl Ayrılır?
İlk olarak, Küba Stilinde olduğu gibi karmaşık kol hareketleri LA Stilinde fazla görülmez. Ayrıca, LA Stili dönüş figürleri Küba stilinde olduğu gibi 'dairesel' değil, 'çizgisel' yapılır. LA Stili Salsa, New York Stili Salsa'da olduğundan daha rahat bir ritme sahiptir. New York Stili Salsa'da 'duruş'lar ve 'yakalama'lar için çok iyi bir zamanlama gerekmektedir. En önemlisi, çok sayıda yatırma, dönüş, düşüş gibi izleyenlerin başını döndüren hareketleri ile LA Stili Salsa figürleri, aaaai ve gösterişlidir.

LA Stili, Salsa'nın Orijinal Hali midir?
Salsa'nın 'orijinal' türü diye bir şeyin varlığına inanmıyoruz. Kolombiya Cali sokaklarında dans eden insanlar, Küba Havana'nın klüplerinde dans edenlerden farklı bir şekilde dans ederler. Aynı şekilde Miami'de yaşayan Kübalılar, Küba'da yaşayan Kübalılar'dan farklı bir şekilde dans ederler. Dünyanın her yerindeki dansçılar Salsa müziğini kendilerince yorumlar ve kendi stillerini yaratırlar. Salsayı bugün bildiğimiz farklı ve figür zenginliğine sahip bir Salsa yapan, gelişiminde çok büyük bir oranda yaratıcılığın kullanılmasıdır.

LA 'Shine'ları (Ayak Hareketleri) Nedir?
Evet, LA Stili Salsa'nın da 'shine' ları var! 'Shine' lar, karmaşık ayak figürleri ile şık el ve vücut hareketlerini birleştiren ve doğaçlama yapılan figürlerdir. Dans ederken partnerler birbirlerinden ayrılır ve kendi 'shine' larına başlarlar. Dans rutininde verilen bu etkili mola, dansçıların hem kendi bireyselliklerini ortaya koymalarını hem de partnerlerinin stillerini takdir etmelerini sağlar. 'Shine' lar daha çok 'conga' vuruşlarının hızlandığı ve güçlü bir şekilde duyulduğu yerlerde yapılır.

Neden LA Stili Salsa Öğrenmeliyim?
LA figürlerin temeli 'cross body lead' adı verilen harekete ve temel dans ilkelerine dayanır. Bu sebeple LA Stili Salsa öğrenmekle, hem dansın temeli hakkında güçlü bir altyapıya sahip olursunuz hem de daha sonra Küba, Miami ya da New York Stili gibi değişik Salsa türlerine kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.
 

Dj Aşık

Yeni Üye
Üye
#2
LA Stili Salsa Diğer Salsa Türlerinden Nasıl Ayrılır?
İlk olarak, Küba Stilinde olduğu gibi karmaşık kol hareketleri LA Stilinde fazla görülmez. Ayrıca, LA Stili dönüş figürleri Küba stilinde olduğu gibi 'dairesel' değil, 'çizgisel' yapılır. LA Stili Salsa, New York Stili Salsa'da olduğundan daha rahat bir ritme sahiptir. New York Stili Salsa'da 'duruş'lar ve 'yakalama'lar için çok iyi bir zamanlama gerekmektedir. En önemlisi, çok sayıda yatırma, dönüş, düşüş gibi izleyenlerin başını döndüren hareketleri ile LA Stili Salsa figürleri, aaaai ve gösterişlidir.BEN PEK SEVMEDİM BURDAKİLERİ AMA OLSUN BU GÜZEL GÖRÜNÜYO
 
  Show Tv Ağlatan Dans Dizisi Öykü Çelik Kimdir? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Ağlatan Dans Nihal- Yaprak Durmaz Kimdir ? Ağlatan Dans Nihal- Yaprak Durmaz Kimdir ?
51241 Yaprak Durmaz 14 Ağustos 1988 İstanbul doğumlu dizi oyuncusudur. Bu sıralar Show Tv'de yayınlanacak olan yeni dizi Ağlatan Dans ile izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. 51 kg olup, 1.68 boyundadır. Trt Şeş...
Kim Kimdir ? 0
nasıl püsküllü dans elbise si bulabilirim nasıl püsküllü dans elbise si bulabilirim
Arkadaşlar nasıl püsküllü dans elbise si bulabilirim
Soru-Cevap 0
Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı Film Konusu Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı Film Konusu
çakallarla dans 3 hakkında,çakallarla dans 3 sıfır sıkıntı özeti,çakallarla dans sıfır sıkıntı konusu,çakallarla dans 3 sıfır sıkıntı oyuncuları,çakallarla dans 3 sıfır sıkıntı yönetmeni 45643 Kayınço Gökhan, Del...
Sinema & Tiyatro 0
Show Tv Ağlatan Dans Dizisi Kıvanç Kasabalı Kimdir? Show Tv Ağlatan Dans Dizisi Kıvanç Kasabalı Kimdir?
show tv ağlatan dans dizisi oyunculaır, kıvanç kasabalı hakkında, ağlatan dans kıvanç kasabalı Sevgili melekler, Show Tv'nin bu ay başlayacak olan yeni dizisi Ağlatan Dans'ta sevilen oyuncu Kıvanç Kasabalı da rol alacak. Bilmeyenler ve...
Reytingli Diziler 0
Show Tv Ağlatan Dans Dizisi Öykü Çelik Kimdir? Show Tv Ağlatan Dans Dizisi Öykü Çelik Kimdir?
show tv ağlatan dans, ağlatan dans dizisi öykü çelik, öykü çelik hakkında Öykü Çelik doğum tarihi 17 Temmuz 1987’dir. İstanbul ilinin Kadıköy ilçesinde dünyaya gelen oyuncu bu ilde yaşamaya devam ediyor. 1.70 boylarında ve 60 kilo...
Reytingli Diziler 0

Benzer Konular