Dar mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Uzman SühaN

Administrator
Dar mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler
Mutfaklar bayanların en çok vakit geçirdiği alanlardan biridir..Mutfak ne kadar geniş olursa o kadar zevkle sunumlar yapılabilir.. Ancak mutfağınız geniş değil diye dağınıklığa veya sıkıntılı bir yemek yapma sürecine katlanmak zorunda da değilsiniz elbette.. Peki ya mutfaklar dar ise ne yapmak gerekir ?Küçük mutfakların geniş ve kullanışlı olması için dikkat edilmesi gerekenler yazımızın devamında.. Ayrıca dar mutfakların fonksiyelliğini artırmanın yolları,dar mutfaklarda yemek alanı oluşturma adlı konularımızı da inceleyebilirsiniz.
Dar Mutfak Dekorasyonu 2.jpg

Mutfaklarınız küçük olabilir bu durumda sizde mutfağınızı büyütme imkanınız da yok ise mevcut alanı daha kullanışlı hale getirmek için bazı dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız olacaktır.Mutfak dekorasyonu oldukça önemlidir. Gerekli olan eşyaya ulaşmayı engellemesinden, kısıtlı alan dolayısıyla yardımlaşmayı zorlaştırmasına kadar pek çok açıdan dar mutfakta çalışmak kişiyi olumsuz etkileyebilir.Dar alanı verimli kullanarak zamandan tasarruf etmek ve yapılan işin kalitesini arttırmak mümkün.

Dar Mutfak Dekorasyonu.jpgDuvarların Kullanımı: Rahat hareket edebilmek amacıyla zemin yerine duvarların üst bölümlerine monte edilecek dolaplar, mutfak eşyalarının organizasyonunda çözüm sağlar. Sık kullanılmayan yahut dönemsel kullanılan eşyaların ayak altında durarak işleri zorlaştırması da böylelikle engellenmiş olur.
Depolama Tercihleri: Tezgâh altı dolaplarında çekmecelerin ve çok raflı sistemlerin tercih edilmesi depolama alanında ihtiyaç duyulan eşyaya ulaşımı kolaylaştıracağı gibi, daha fazla eşya muhafaza etmekte de yardımcı olur.Beyaz Eşya Seçimi: Beyaz eşya seçiminde fiyat-performans gibi özelliklerin yanı sıra malzemenin yerleşecek alana uygunluğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Hacmi büyük beyaz eşyalar yerine, mutfağı asgari düzeyde işgal edecek ve böylelikle kişisel alanı geniş tutacak ebatların tercih edilmesi faydalı olacaktır.Kapı: Dar mutfakta içeri doğru açılan kapı, alanı daraltacağı gibi mutfağın bir bölümünün kullanımını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle mutfak için sürgülü kapı veya kumaş perde gibi yöntemlere başvurulabilir.Renk: Mutfaktaki alanı fiziksel olarak etkilemeyecek de olsa, iç dizaynda natürel, açık renkli tonların tercih edilmesi ile mutfaktaki alan derinliği arttırılabilir.Mutfağın kullanımını verimli hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmak için mevcut alan düşünülerek düzenlemeler yapmak belirleyici olacaktır.
 
Geri
Üst