Dar mutfaklarda kullanışlı alan yaratmanın yolları

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Dar mutfaklarda kullanışlı alan yaratmanın yolları
Dar mutfaklar bir ev hanımı için oldukça burun kıvırılan alanlardır. Her ne kadar bütün gün iş kadını gibi çalışan bir kadın olsanız da eve gelince yemek telaşı ile kendinizi boğuşurken bulabileceğiniz için küçük mutfakları sevmeyecekseniz. Kirada iken zaman zaman dar mutfaklar ile karşı karşıya kalabileceksiniz. ama ileride evinizin en geniş alanı olarak mutfağı tercih etmek isteyeceğinize eminim:D Bir gün ev alacağımızda eşimin başının etini yiyerek en geniş mutfağı hayalimdeki görünümü isteyeceğimden eminim.


1853-nislere-yerlestirilmis-raflar.jpg


Dar mutfak dekorasyonlarında genel anlamda U tipi bir görünüm ile karşı karşıya kalırsanız tıpkı üstteki alan gibi. Duvarda beyaz raf seçenekleri ile kendinize ekstra depolama alanı oluşturalabileceğiniz mutfak dekorasyonunuzda mutfak dolabı model seçiminizde depolama alanı bakımından kullanışlı alan sunan alternatifleri değerlendirmeniz akıllıca tercihiniz olabilecektir. Ankastre mutfak dolapları bu dekorasyon için en uygun olanlarıdır diyebiliriz.

2530-dikey-yerlesim.jpg


Çoğu zaman yemek yeme alanı olarak tercih edebileceğiniz yemek masası tasarımının mutfakta olmasını isterseniz. Ama mutfak dar olunca bu hayalinizde istediğiniz şekilde gerçekleşmeyebilir. Üstteki mutfak dekorasyonuna göz attığınız zaman yemek masası yerine yemek yenilebilecek alan olarak kullanılan tezgah görünümünün bar tabureleri ile tamamlandığına şahit olabileceksiniz.

6376-kose-cekmeceleri.jpg


Köşeler mutfaklarınızdaki alan darlığında dolabınızda ya da tezgah bölümlerinizde karşılaştığınız alanlardandır. Siz de köşe görünümlerinden en fonksiyonel şekilde faydalanmayı düşünenlerdenseniz köşede yer alabilecek kullanışlı bir çekmece tasarımından faydalanabilme düşüncesi içine girebilirsiniz. Üstteki kullanışlı köşe çekmecesi tarz bir fonksiyonelliğe ne dersiniz?

7100-2--bol-depolama-alani.jpg


Hem modern mutfak görünümü hem de dar mutfağı fonksiyonel yapma arzusu ile karşınıza çıkabilene bir mutfak dekoru da üstte karşınızda yer alıyor. Kırmızı ve siyahın ahenkli buluşmasını canlı tutabilen bir tasarım harikası olan üst mutfak dekorunda karşı koyamayacağınız bir çekicilik ve kullanışlılık hakim. Kapaklarındaki modernlik ve görünümde genişliği de hissettirecek krem rengin yer alışı mutfakta tezgah üstü yemek yeme alanının bile ,yakalamanızı sağlayarak mutfakta hem pişir hem ye mantığı ile iki kişilik bir evde uygulayabileceğiniz harika bir öneriyi karşınıza çıkarmışa benziyor.

9084-eksiksiz-bir-mutfak.jpg


Dileyen de üstteki alan gibi katlanabilir fonksiyonlu masa görünümü veren bir dekoratif seçenekten faydalanmayı deneyebilir. Ayrıca dar mutfağınızda beyaz ve krem rengi alternatiflerinden faydalanarak da ferahlık hissine davetiye çıkarabilirsiniz.
 
Üst