1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Darphanenin Tarihi

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Ortadoğu ve Anadolu’ya yerleşen Türklerin 9. yüzyıldan itibaren kurdukları irili, ufaklı devlet ve beyliklerin çeşitli kasabalarında, madeni para basılmış ve para basılan mahallelere “Darphane” denilmişti. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna kadar belirli ve devamlı bir darphane yeri mevcut olmamıştır. Bu nedenle, İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından Beyazıt Camii civarında kuruşan Darphane, Türk Darphanesi’nin kuruluşuna başlangıç sayılmıştır.

  İlk kuruluşun kesin tarihini veren bir belge mevcut olmadığından, Fatih’in burada kendi adına bastırdığı ilk Türk Altını’nın tarihi olan 1467 yılının da Türk Darphanesi’nin ilk kuruluş tarihi olarak kabul edilebilir.
  Bu ilk kuruluş genişletilerek, 1596 yılında Beyazıt’ta Simkeşhane isimli hana taşınmış ve ilk muntazam şeklini almıştır. İstanbul’un fethinden sonra hızla genişleyen imparatorluğun para ihtiyacını karşılamak için mevcutlara ek olarak çeşitli mahallelerde geçici darphaneler kurulmuştur.
  Sayısı 40′ı bulan bu darphanelerin başlıcalarının faaliyette bulunduğu yerler; Bursa, Edirne, Amasya, Erzurum, Konya, İzmir, Serez, Sofya, Şam, Bağdat, Tiflis, Mısır, Tunus ve Cezayir’dir. Ancak İstanbul’daki darphanen, devletin ana darphanesi olma özelliğini devam ettirmiş ve 1843 yılında diğer darphanelerin faaliyetine son verilerek, bu tarihten sonra yalnız İstanbul’daki darphanede para basılmıştır.
  Topkapı Sarayı içindeki eski darphane binası, Sultan 3. Ahmet zamanına rastlamaktadır. 1723 yılında Simkeşhane’den Topkapı Sarayı sahası içinde faaliyete geçirilen darphane, 1832 yılında yeni atelyelerin inşa ve ilavesiyle genişletilmiş ve ayrıca darphane bahçesinde hünkar dairesi yapılmıştır.
  8 Temmuz 1967 tarihinde şimdiki yerinde (Yıldız-Beşiktaş) açılışı yapılan üçüncü kuruluş projeleri üzerindeki ön çalışmalar, 1953 yılına kadar uzanmaktadır. O yıllarda, madeni para taleplerindeki artışların sonraki yıllarda daha da yükseleceği düşünülerek, yeni binanın inşaası, yeni makineler satın alınması kararlaştırılmıştır.
  Yeni darphane binasının inşaasına, 1961 yılı ortalarında başlanmış, bu arada yeni makineler de satın alınarak 1967 yılında hizmete girmiştir.

  Tarihçelere göre Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk üç devlet iktisadi kuruluşu olarak; savaş toplarını döken Tophane, savaş gemilerini yapan Tersane, Hazine için gerekli paraları basan Darphane gösterilir. Tarihsel ve geleneksek önemle bu ölçüde değerli tutulmuş Darphane Müdürlüğü, 1845 yılından itibaren “evrak-sahihe” ye damga vurmak amacıyla kurulan Matbaa Müdürlüğü ile 1933 yılında birleştirilmiştir.


   
Darphanenin Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Darphane, madeni para tasarım yarışması düzenledi

  Darphane, madeni para tasarım yarışması düzenledi

  Türkiye'de 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren halen kullanılmakta olan Yeni Türk Lirası banknotlar ve madeni paraların tedavülden çekilerek tekrar Türk Lirası banknotlara dönülecek olması nedeniyle Darphane, bu tarihten sonra kullanılacak olan madeni paraların hazırlıklarına başladı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, bu çerçevede 2009 yılı başından itibaren kullanıma girecek...
 2. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 3. Darphane

  Darphane

  Darphane Darphane Osmanlı İmparatorluğu'nda para (sikke) basılan kurumun adı. İmparatorluğun ilk devirlerinde İstanbul'da bulunan merkez darphane yanında illerde de darphanelerin açılmasına izin verilmişti. Bundan başka, ordu ile birlikte hareket eden gezici darphanelerin de bulunduğu, baskı yeri olarak orduyu gösteren paralardan anlaşılmaktadır. Osmanlı illerinde açılan darphaneler...
 4. ünlü manken-şarkıcı demet akalın darphane gibi para basıyor....

  ünlü manken-şarkıcı demet akalın darphane gibi para basıyor....

  ünlü manken manken şarkıcılar demet akalın evi demet akalının evi Son yılların adından en çok söz ettiren isimlerinden Demet Akalın, birçok ünlünün aksine kazandığı parayı har vurup harman savurmuyor. 'Dans Et' albümüyle bu yaz yine fırtına gibi esen ve konserden konsere koşan Demet, kazandığı bu paranın bir kısmıyla Acarkent'te aldığı 3 milyon dolarlık evini dekore ettirdi. Uğursuzluk...
 5. Felsefe Tarihi

  Felsefe Tarihi

  felsefe tarihi,felsefe tarihi konu anlatımı,felsefenin tarihsel gelişimi,felsefe tarihi kısa özet bilgi,felsefe tarihi hakkında bilgiler İLKÇAĞ MEDENİYETLERİNE BAKIŞ Düşünce tarihinde, evreni, evrendeki değişimi, varlıkları, insanı açıklamak için birçok çaba vardı. Ancak bunların felsefe sayılabilmesi akıl ilkelerine uygunluğuna, geçerli çıkarımlara dayanmasına bağlıydı ki, bu da...

Sayfayı Paylaş