Etiketler:
 1. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ

  Dayakçı Anne Olmamak İçin...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

  Ceza vermekten nefret etmeyen anne-baba pek az Meleklerim.  Ceza vermekten nefret etmeyen anne-baba pek az Meleklerim.
  Ama bu cezalari farkli bir sekildede verebiliriz, dayak atmadan...

  buyrun :):)  Cezanın tam ne işe yaradığını nasıl etkilediğini bilmediğinizde hem pek sevmediğiniz bir işi yapmış hem de yaptığınız hiçbir işe yaramamış oluyor. O zaman hem cezadan hem kendisinden nefret etmeye başlayan anne-baba da pek çok. Birkaç temel ilkeyi buraya aktarayım:

  · Verdiğiniz ceza çocuğun anlayabileceği düzeyde olsun. Çocuğunuz hangi davranışının neden cezalandırıldığını anlayabilecek yaşa gelene kadar ceza yöntemini kesinlikle kullanmayın. Çocuklar cezanın anlamını en erken 2 yaş civarında dil gelişimindeki hamlelere paralel olarak kavramaya başlarlar. Çocuk ne için cezalandırıldığını bilemediği için cezalandırıldığı davranışa benzer davranışların hepsinden vazgeçer. Gelişimi için gerekli olabilecek keşif duygusunu da yok etmiş oluruz. iki yaşının altındaki çocuklarda klasik disiplin için aceleci olmayın. Uyku-beslenme düzenini tutturmak keşif davranışı için gereken güvenliği sağlamak ona örnek oluşturacak şekilde davranmak yetip de artabilir.

  · Verdiğiniz cezalar etkili olsun. Uygulamalarınız etkili olmuyorsa ne yaptığınızı bir kez daha düşünün. Bir yerde hata yapıyor olabilir misiniz? Çocuğunuz konuşmaya başladıkça onu da bu sürece dahil edebilirsiniz. Kendisini kontrol edebilmesi için neyin işe yarayacağını kendisini kontrol edemediğinde ne yapmanız gerektiği hakkında fikrini sorun ( verilen her fikir uygulanmak zorunda değildir unutmadan). Geleneksel olarak dayakla cezalandırılan durumlarda mola yönteminin dayaktan daha etkili olduğunu gösteren bir çok çalışma var.
  Mola yönteminin özü çocukla ilişkiyi kısa bir süre için (yaşına göre 3-5 dakika) askıya almaktır. Bu çocuğu belirlenmiş süre boyunca yalnız bırakmak anlamına gelir. Yalnızlık yaşı elverişli ise fiziki olarak da olabilir. Ama daha önemli olan tanımlanan sürede çocukla iletişimi kesmektir. Anne ya da babanın ilgisini bir süre için olsun kaybetmekten daha büyük bir ceza olabilir mi? Biz büyükler için bile anne-babamızın suratını biraz asık görmek içimizde pek hoş olmayan duygular yaratabilir.
  Vicdan yapmak sebepsiz surat asmak ile moladaki soğukluk arasında bir önemli fark var: Çocuk iletişimin neden askıya alındığını bilmelidir. Sebep molanın sonrasında net biçimde anlatılmış olmalıdır. “Molaya gittin çünkü kardeşinin saçlarını yoldun” gibi bir açıklamayı hemen molanın bitiminde öğrenmek bir daha saç yolmama konusunda iyi bir mesaj sayılabilir.
  · Verdiğiniz cezalar “münasip” olsun. Ceza çocuğun yaşına gelişim düzeyine huyuna-suyuna ve cezalandırılan davranışın orantılı olmalı. Verdiğiniz ceza hiçbir zaman çok ağır olmasın. Hele üç yaşından küçüklerde çocuğunuzun güvenliğini zora sokan ciddi durumlar dışında ceza yöntemini kullanmaktan kaçının. Çocuğunuzun her hatasını her hoşunuza gitmeyen davranışını cezalandırırsanız daha ciddi sorunlar karşısında etkili bir yönteminiz kalmayabilir.
  · Ödüller ve cezalar anında verilmeli. Gecikmeli verilen her ödül ve ceza (örneğinsene sonunda teslim bisiklet akşam baban geldiğinde verilen oda cezası) neden verildiği tam anlaşılmadığından anında tarihe karışır. Teşvik etmek ya da ortadan kaldırmak istediğimiz davranışlar üzerine etkimiz de sıfıra yakın olur.   
Dayakçı Anne Olmamak İçin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için

  Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok di Kalp hastası olmamak için 1- Diyet - sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanacağını unutmayın. 2- Boy – kilo oranına çok dikkat edin . 3- Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin. 4- Fizik aktivitenizi artırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun. 5-...
 2. annelerimiz için sms sözler

  annelerimiz için sms sözler

  KELIMELERLE ANLATILAMAYAN FEDAKARLIK VE KARSILIKSIZ SEVGIYI, TARIF ET DESEN BANA HERHALDE SADECE "ANNE" DERDIM..ANNELER GUNUN KUTLU OLSUN. ♥ BIR GUNUMDE DEGIL HER...
 3. anneler günü için resimler

  anneler günü için resimler

  anneler günü ile ilgili resim anneler günü ile ilgili resimler günüyle resimler için günüyle resim
 4. Ramazanda Kabız Olmamak İçin Neler Yapılmalı?

  Ramazanda Kabız Olmamak İçin Neler Yapılmalı?

  kabız olmamak için kabız olmamak için ne yapılmalı Sevgili melekler, oruç tutarken en çok yakınılacak konulardan biri kabızlıktır. Yeme düzeninin aniden değişmesi, uzun süren açlık zamanından sonra hamurişi, pide gibi yüksek karbonhidratlı gıdalara rağbet edilmesi, kabızlığı oluşturabilir. Oysa beslenme düzeninde yapılacak ufak tefek değişiklikler bu sorunun ortaya çıkmasını önler....
 5. Kanser olmamak için neler yapmalıyız ?

  Kanser olmamak için neler yapmalıyız ?

  kanser olmamak içi neler yapılmalı,kanserden nasıl korunuruz,kanser riskini azaltmanın yolları,kanser olmamak için bunları yapın,kanser olmamak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler Uzm. Dr. Ahmet Faruk Yağcı, kanser riskini azaltmanın yolları hakkında bilgi verdi.Öncelikle kanserin ne demek olduğunun anlaşılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Ahmet Faruk Yağcı, kanseri; genel...

Sayfayı Paylaş