1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Defterlerinizin kapanış tasdikini yaptırdınızmı?

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  yevmiye defteri kapanış tasdiki kapanış tasdikinin geç yapılması envanter defteri tasdiki
  Arkadaşlar VUK ve TTK kanunlara göre tutulması gereken defterler için açılış tasdiki, ara tasdik ve kapanış tasdiki olmak üzere üç tür tasdik söz konusu...

  Ticari işletmelerin tutmak zorunda oldukları defterler ve bunların tasdikine ilişkin hükümler hem Vergi Usul Kanunu'nda (VUK), hem de Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yer alıyor.

  Açılış tasdiki, defterler kullanılmaya başlanılmadan önce yaptırılan tasdik olup hem VUK hem de TTK açısından zorunludur.

  Ara tasdik, VUK'ta düzenlenmiş olup, tutulmakta olan defterlerin ertesi yılda da kullanılacak olması halinde, defterlerin kullanılacağı dönemin ilk ayı içinde yaptırılan tasdik işlemidir.

  Kapanış tasdiki ise TTK'ya göre defterlerin kullanıldıkları dönemin sonunda yaptırılan tasdik işlemidir.

  Defterlerin açılış tasdikinin yaptırılmaması, hem vergi hem de sosyal güvenlik uygulamalarında idari para cezası uygulanmasını gerektirirken; kapanış tasdikinin yaptırılmamış olması, başta defterlerin sahibi lehine delil olarak kabul edilmemesi olmak üzere birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Bu nedenle de kapanış tasdiki, en az açılış tasdiki kadar önemli.


  KAPANIŞ TASDİKİ
  Vergi Usul Kanunu'na göre defterin kapanış tasdiki zorunlu değil. Defterlere kapanış tasdiki yaptırılması Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan bir zorunluluk olup, sadece yevmiye defteri ve envanter defteri için söz konusu.

  TTK'ya göre, yevmiye defterinin yeni senenin en son ocak ayı sonuna kadar notere ibraz edilerek, kapanış tasdikinin yaptırılması gerekiyor (TTK md. 70). Buna göre, 2009 yılı yevmiye defterinin kapanış tasdikinin, içinde bulunduğumuz ocak ayı sonuna kadar yaptırılması gerekiyor.

  Envanter defterinin ise en geç mart ayının sonuna kadar envanter işlemleri tamamlanarak, nisan ayı sonuna kadar notere ibraz edilmesi ve kapanış tasdikinin yaptırılması gerekiyor (TTK md. 72).

  KAPANIŞ TASDİKİ NEDEN ÖNEMLİ?
  Defterlerin kapanış tasdikinin yaptırılmamasının doğuracağı sonuçları şöyle sıralamak mümkün;
  l TTK, Kanun'a uygun olarak tutulan ve birbirini teyit eden ticari defterlerin sahibi lehine delil olarak kullanılmasına imkan tanıyor (TTK md. 85). Kapanış tasdiki de kanuni bir zorunluluk olduğundan, kapanış tasdikinin yaptırılmaması halinde söz konusu defterlerin sahibi lehine delil olarak kullanılması mümkün olmaz.
  l TTK'da, Kanun'da sayılan defterleri hiç veya Kanuna uygun şekilde tutmayanların ağır para cezası (adli para cezası) ile cezalandırılmaları öngörülmektedir (TTK md.67/3). Kapanış tasdiki de Kanun'da öngörülen bir zorunluluk olduğundan, bu zorunluluğa uymayanların adli para cezası ile cezalandırılmaları söz konusu olabilecek.
  l İcra İflas Kanunu'na göre, ticari defterlerini hiç ya da Kanun'a uygun olarak tutmayanlar, iflas ettiklerinde, 'taksiratlı müflis' sayılmakta ve Türk Ceza Kanunu'na göre cezalandırılmaktadırlar (İİK md.310/5). Dolayısıyla söz konusu hüküm, gerekli defterlere kapanış tasdiki yaptırmayanlar açısından da geçerlidir.

  AKLINIZDA BULUNSUN
  Defterlerinizi tasdik ettirmeyi unuttuysanız!
  Mükelleflerin 2010 yılında kullanacakları defterleri 2009 Aralık ayında tasdik ettirmeleri gerekiyordu. Ancak bu süreyi kaçıranlar veya 2010 yılında kullanacakları defterleri tasdik ettirmeyi unutanlar için ay sonuna kadar kullanabilecekleri bir kolaylık var. 2009 yılı defterine ara tasdik yaptırmak. 2010 yılında kullanacağınız defterleri aralık ayında tasdik ettirmeyi unuttuysanız, 2009 yılında kullandığınız defterlere ocak ayı sonuna kadar ara tasdik yaptırarak, defterlerinizi yasal süresinde tasdik ettirmemiş olmaktan dolayı cezalı duruma düşmekten kurtulabilirsiniz.   
 2. ebraryksl

  ebraryksl Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  823
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA
  eveeeeeet bütün defterler tastiklendi ve 2010 larda onaylandı.rejistroda dahil...ama uzatıldığını bilmiyordum
   
 3. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Canım normal tasdik değil uzatılan ARA tasdik. Bu hersene ocak ayında olur.
  Bu arada tasdik yapılması unutulmaması gereken de (bu açtığım konu için geçerli) KAPANIŞ TASDİKİ.
   
 4. ebraryksl

  ebraryksl Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  823
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  BURSA

  aaa tamam o zaman sorun yok.bilgi için teşekkürler
   
Defterlerinizin kapanış tasdikini yaptırdınızmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Windows kapanışları

  Windows kapanışları

  Windows kapanışları * Oturumunuz süresince bir hatamız olduysa affola. Şimdi bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. * Kah güldük kah eğlendik, yeri geldi üzüldük, ağladık, kızdık...Ancak her güzel şey gibi bu oturumun da sonuna geldik... Yeni bir oturumda görüşmek üzere, microsoftla kalın... * Gidiyorsun ama ya dönemezsen? Hadi hakkını helal et... * Windows kapatılıyor... Bu katliama sessiz...
 2. Defter

  Defter

  İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. Rüyada defter çok önemlidir ve görülen şeyle beraber yorumlanır. Yaşamda yapılacak olumlu ve olumsuz gelişmelerdir.Rüyada defter görmek, hesaplarinizda hassas davrandiginiz için zarara ugramak ihtimaliniz...
 3. Yasal Defterlerİn KapaniŞ Tasdİkİ

  Yasal Defterlerİn KapaniŞ Tasdİkİ

  defter kapanış tasdiki defter kapanış tasdik süreleri tasdiki yapılacak defterler ne zaman yapılır YASAL DEFTERLERİN KAPANIŞ TASDİKİ Tarih: 31/01/2007 Meslek Mensuplarımız yaygın olarak, yasal defterlerin süresi içerisinde “kapanış tasdik”ini yaptırmamaktadırlar. Bu nedenle tacirler, haklı olmalarına karşın, yasal defterleri kendileri lehine delil teşkil etmediğinden davayı...
 4. VUK göre Yasal defterlerin tasdik zamanını kısaca açıklayınız?

  VUK göre Yasal defterlerin tasdik zamanını kısaca açıklayınız?

  1-VUK göre Yasal defterlerin tasdik zamanını kısaca açıklayınız? Tasdik Zamanı Madde 221 - Bu kanunda yazılı defterleri kullanacak olanlar, bunları aşağıda yazılı zamanlarda tasdik ettirmeye mecburdurlar: 1. Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda; 2. Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı...
 5. VUK göre Tasdike tabi defterler nelerdir sıralayınız?

  VUK göre Tasdike tabi defterler nelerdir sıralayınız?

  tasdike tabi defterler vuk tasdike tabi defterler yasal nelerdir resmi nelerdir vuk a göre tasdik edilecek 1-VUK göre Tasdike tabi defterler nelerdir sıralayınız? Tasdike Tabi Defterler Madde 220 - Aşağıda yazılı defterlerin bu bölümdeki esaslara göre tasdik ettirilmesi mecburidir: 1. Yevmiye ve envanter defterleri; 2. İşletme defteri; 3. Çiftçi işletme defteri; 4. İmalat ve...

Sayfayı Paylaş