Değerler eğitimiyle aile panomuz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Değerler eğitimiyle aile panomuz
Anasınıfında değerler eğitimi konusunda somutlaştırma yapıldığı sürece başarılı olunabilir gerçeğine değinmiştik. Somut verilebilecek olan aile kavram çalışmasında değerler eğitimi panomuzda sergileyeceğimiz aile kavramına önem vererek çocuklarla eğlenceli vakit geçirilecek birçok etkinlik bütünlüğü gerçekleştirebiliriz. En çok sevilen genç ve yaşlı dramasıyla kavratılan nine- dede ve anne- baba gibi kavramlarda oyunlaştırma çok işe yaramaktadır. Hele bir de çocuklar için hazırlanan maskelerden faydalanılırsa bu etkinlikler çok daha özel şekilde tamamlanabilme fırsatına kavuşturulur. Resim galerimde yer açmış bulunduğum aileye hitap eden maskeleri tamamlayarak drama etkinliğinde anne, babasını ya da dede, nine, amca, dayısını taklit etmek isteyenlere fırsat verilebilir. Aynı zamanda bu kişileri videoya çekerek öğrencilerin daha sonraki zamanlarda kendilerini izlemelerine rehber olunabilir. En güzel taklit becerisinde bulunan kişiye ödül verme ya da alkışlama davranışında bulunma çocuğun gururuna hitap edebilecektir.


boy014.jpg
girl013.jpg
mommy-daddy011.jpg
mommy-daddy012.jpg


Soy ağacı oluşturma çalışmasıyla çocukların babasının kardeşlerine ve annesinin kardeşlerine ne dediklerini anlamalarına rehber olunabilir. Bu çalışmayı ailece evde resimlerle yaparak daha etkili sonuç alımlarında bulunabilirler. Öğrenciler açısından beğenilecek çalışmalar grubunda yer alabilecek bu soy ağacı çalışmasıyla hem görsellik hem de aileyle etkinlikleri daha iyi anlama çalışması tamamlama gerçekleştirilmiş olabilecektir.

lafamilia-1.jpg
lafamilia-3.jpgEv çalışmasını renkli fon kartonlarıyla alttaki gibi yaptırıp çocukları Türkçe dil etkinliğinde sohbete davet edebiliriz. Evde kaç kişi yaşıyorsunuz? Anne, baba harici yaşayan var mı? Annen çalışıyor mu? Baba çalışıyor mu? Aileni seviyor musun gibi sorularla çocuklar etkinliğe dahil olabilirler. Herkes evinin içini çizebildiği kadar çizerek sınıf ortamında evinde olanlar bahsedebilir. Akşam yaptıklarını ve ailesiyle geçirdiği zamanı bize anlatma çalışmasını gerçekleştirebilir. Böylelikle çocuklar içinde ev ortamını rahat bir dil ile aktarabilme çalışmasını tamamlamış olabilirsiniz.
67b428711531e6f34020d520648c7ae8.jpg


Şarkı etkinliğinde de anneni seviyorsan alkışla şarkısıyla aile bireyleri ve mutluluğu üzerine değinme konusunun üzerinden bir kere daha geçebilirsiniz. Aynı zamanda ördek ailesi parmak oyunu çalışması yaparak çocuklara ailenin önemini son kez vurgulayarak etkinliği sonlandırabilirsiniz.


ÖRDEK AİLESİ

Bu baba ördek (Baş parmak gösterilir)

Bu anne ördek (Diğer eldeki baş parmak gösterilir)

Bunlar da yavrular, (Elin diğer parmakları gösterilir)

Vak, vak diyorlar (İki el üst üste konulur, gaga yapılır)

Derede yüzüyorlar. ( Yüzme hareketi yapılır)

Bir balık görünce (El alına konularak, izleme hareketi yapılır)

Yakalayıp yiyorlar. (Eller hızla vurulup, yakalama ve yeme hareketi yapılır)
 
Üst