Dekorasyonda iç mekanların önemini arttırmak

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Dekorasyonda iç mekanların önemini arttırmak
İç mekanlar her zaman değişime açık alanlardır. ekonomik gücü olanların daha sık gerçekleştirdikleri dekor değişimlerinde mobilya ya da farklı dekoratif ürünlerin yanı sıra renklerin birbiri ile uyumu göz önüne alınarak gerçekleştirilen dekorasyon stilleri her zaman göze daha çarpıcı gelebilmektedir. Renklerin birbiri ile dansı da diyebileceğimiz iç mekanda tercihiniz olabilecek desen ve dokuların birbiri ile uyumlu olmasına da özen gösterip dekorasyon çeşitliliği yakalayabilirsiniz.

1991-farkli-dokular-farkli-desenlerin-uyumu.jpg


Kişilerin ihtiyaçları beklentileri mutlu oldukları ortam sunumları ile donatılma tercihinde bulunulan oda dekorasyonlarından bir öneri olan üstteki resim benim favorim. Desenli ve farklı dokuları ile odada şahane bir tarz oluşturmuşa benziyor. Duvar kağıdında ve koltuk desenindeki çeşitliliği ile oda görünümündeki dokunuşu karşısında büyülenebileceğiniz bu tarz odalardaki en moda görünümü verirken soğuk olan gri rengin havasını söndürmüşe benziyor.

9306-klasik-renk-uyumu.jpg


Ev dekorasyonunda iç mimaricilerin fikirlerinden aldığım birkaç tavsiyeyi de burada sizlerle paylaşarak ev dekorasyonlarınızı nasıl daha ahenkli yapabileceğiniz ile ilgili bilgilendirme gerçekleştirmek istiyorum. Dekorasyonda iç mekanlarda tercih seçeneği olabilecek renkler arasından seçim yaparken 3 renk tercihi yapmanız yönünde tavsiyelerde bulunacağım sizlere. İkisi birbirine yakın biri zıt renk olan renk tercihlerinde bulunmanız durumunda son derece muntazam bir uyum yakalayabilirsiniz. Üst resimde mavi ve tonları kullanılarak beyazla bütünlenmiş, maviye zıt sıcak renklerden faydalanarak da iç mekana daha da samimi bir hava katmış.

Artek_Vitra_Home_01_2014__Mikko_Ryh_nen_10.jpg


Kontrast renklerle uyum yakalamak da son derece ahenkli oda ortam zenginlikleri yakalayabilmenizi sağlayacaktır. Oda görünümlerinde desen çeşitliliği ve siyah beyaz uyumunu sunan kırlentler, tabureler, stilinizi yansıtan renkler ile birbirinden özel ortam zenginlikleri yakalayabilmeniz mümkün olabilecek. Odalarınızda yakalayabileceğiniz estetik etkiler adına gerçekleştireceğiniz denemeler ile üstteki gibi son derece tarz bir oda görünümü yakalayabilirsiniz.

moss_jpeg_3.jpg


Yaşam alanları arasında en önemlisi olan yatak odasında da krem ve beyaz renklerin yanında onların etkisini kırıp sıcaklık sağlayan kırmızı ton tercihi üstte sıcak bir dinlenme odası tadında yatak odası dekoru yakalayabilmenizi sağlamaktadır. Yeşil renkli doğadan kopup gelen duvar dekoru önerisi de beğeniyi elinde tutabilen dekoratif fikirler arasında kendini gösterebilmektedir. Alttaki dekor ile de beyaz severleri unutmadan gerçekleştirilebilecek son derece iç açıcı bir açok mutfak alanını nasıl yakalayabilirsinizi kanıtlamaya çalıştım.

tarz-fotograflari.jpg
 
Geri
Üst