1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Demiryollarına Büyük Yatırım

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, dünyada 2020 yılına kadar demir yollarına 1 trilyon dolar yatırım yapılacağını söyledi.
  Karaman, Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 8. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, TCDD bünyesinde 34 bin kişinin çalıştığını, demir yollarının bir kısmının 5 yıl içinde yenilendiğini anlattı. Karaman, "Yenileme yapılamayan yerler de var. Güney Anadolu’da 100 yıl raylar yenilenmemiş. Durduğu yerde bile raydan çıkan var. Demir yollarını yenilemek için de 1 milyar 649 milyon dolara ihtiyacımız var. Bu bir yatırım, özel sektöre de açıyoruz bu seneden sonra. Bu yollara sinyal yapmamız lazım. Türkiye’de maalesef sinyal yapan firmalar da yok. Türkiye’de 2 milyar dolarlık sinyal yatırımı yapacağız, ancak ülkemizde bu işi yapan müteahhit yok denecek kadar az" dedi.


  İşadamları el atsın
  Dünyada 2020 yılına kadar demir yollarına 1 trilyon dolar yatırım yapılacağını vurgulayan Karaman, şöyle devam etti: "Türk sanayici ve iş adamlarının artık demir yoluna doğru el atması lazım. İran, Suriye, Suudi Arabistan gelişiyor. Çin’de, Orta Asya’da gelişme yar. Demir yolu yatırımlarını sadece Türkiye olarak düşünmememiz lazım, çevre ülkede de potansiyel var. İş adamlarının bu sektöre önem vermesi lazım. Yollarımızı elektrifikasyon yapmamız lazım. Bunu artırmamız lazım çünkü trene ’temiz enerji’ diye önem veriyor dünya. Bizde ise temiz enerji yerine dizelle çalışan trenlerimiz var. Bunu mutlaka yapmamız lazım. Ülkemizde trenlerde temiz enerji kullanımı için gerekli olan 1.5 milyar dolarlık yatırımı 10 yıl içinde yapmaya çalışacağız. Bunların hepsi yatırım iş adamları için."
  Karaman, Türkiye’de ilk defa özel sektör ortaklığıyla Adapazarı’nda yüksek hızlı tren yapılabilecek fabrika kurulduğunu hatırlattı.


  2014’te zarardan kára dönebiliriz
  SÜLEYMAN Karaman, demir yollarının zarar ettiğini, bu zararı kára dönüştürmek için yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Demir yollarında 1950’den sonra 45 bin kişi çalışmaya başlamış. Otomotiv sektörü gelişiyor, yolcu sayısı ve kar düşüyor, zarar ediyor. Başarabilirsek, 2014 yılında biz de artık kára geçeceğiz ve her yere demir yolu yapma imkanımız olacak."


   
Demiryollarına Büyük Yatırım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Demiryolu

  Demiryolu

  İyi, rahat ve kazançlı iştir.
 2. Yabancı yatırımda büyük düşüş

  Yabancı yatırımda büyük düşüş

  Uluslararası doğrudan yatırımlar Ocak-Şubat döneminde yüzde 18.6 azalarak 1 milyar 480 milyon dolara geriledi. Hazine Müsteşarlığı, Şubat sonu verilerini içeren Nisan Ayı Uluslarası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’ni yayınladı. Buna göre Şubat ayında uluslararası doğrudan yatırımlar net 366 milyon dolar oldu. Uluslararası doğrudan sermaye 186 milyon dolar olurken, sermaye girişte 205...
 3. Vücuduna yatırım yapıyor

  Vücuduna yatırım yapıyor

  Kariyerindeki hızlı yükselişini sürdüren Beren Saat, kendine yatırım yapmayı da ihmal etmiyor Geçen sene göğüslerini estetik operasyonla dolgunlaştıran güzel oyuncu, şimdi de burnu için ameliyat masasına yattı. Operasyon özel bir hastanede gizlice gerçekleştirilirken, Beren Saat’in burnunun üstünü düzelttirip, ucunu biraz daha kaldırttığı öğrenildi.
 4. Türkiye'nin İlk Demiryolu..

  Türkiye'nin İlk Demiryolu..

  Türkiye'nin ilk demiryolu, ne zaman yapıldı, nerede yapıldı, tarihi, ayrıntılar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ekonomik oluşuyla ülkemiz insanının tercih ettiği demiryolları, bir çok ilde istasyonların varlığı sebebiyle sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. Trenin ülkemize girmesi aslında şu olayların arka arkaya gelişmesi ile olmuştur. Sultan...
 5. Demiryolu Serserileri Kitabının Yazarı Kimdir

  Demiryolu Serserileri Kitabının Yazarı Kimdir

  Demiryolu Serserileri Kitabının Yazarı Kimdir lütfen yazarın adını biliyorsanız buraya yazın.

Sayfayı Paylaş