1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  demokratik vatandaş olmanın gerekleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  demokratik vatandaş olmananın özellikleri demokratik vatandaş olmak


  Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda Demokratik Vatandaş olmanın özellikleri hakkında merak edilen tüm bilgilere yer veriyoruz.


  [​IMG]


  DEMOKRATİK VATANDAŞIN ÖZELLİKLERİ
  Bu özellikler ancak eğitimle kazandırılır.
  DEMOKRATİK VATANDAŞ OLAMANIN GEREKLERİ
  Etkin ve sorumlu: Demokratik tutum ve ilkeleri özümsemiş birey, devlete ve topluma olan sorumluluklarının bilincindedir. Demokrasi bilimcini kazanmış olanlar toplumlumdaki hak ihlallerine duyarlı olanlardır. Kendi haklarını, hiç tanımadığı insanların haklarını, hatta bu dünyayı paylaştığı diğer canlı türlerinin var olma haklarını korumak konusun da bir bilince erişmişlerdir. Örneğin uğradığı haksızlık nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkını arayanların etkin vatandaşlar olduğu söylenebilir. Sivil toplumlar aracılığıyla insanlar demokratik haklarını arar ve sahip çıkarlar, hak ihlallerini önleyebilirler, seslerini yöneticilere duyurabilirler, beklentilerini demokratik haklar çerçevesinde gerçekleştirebilirler.
  Eşitlikçi:Eşitlik, herkesin aynı hak ve yükümlülüklere sahip olması ve herkesin toplum içinde aynı fırsatlara sahip olması demektir.Ayrımcılığın bir kişi yada grubun, ırk , cinsiyet yada etnik kökenine dayanan bir yönü vardır.”o çocuk siyah”,”o kadın”,”o bir Çingene(roman)”nitelemeleri bir ayrımcılık ifadeleridir.
  Sosyal Adaletçi:Toplumu oluşturan sosyal sınıflar arasında ki ekonomik uçurumlarım giderilmesi, ekonomik güç bakımından zayıf durumda olan sosyal sınıfların, diğer sosyal sınıflara karşı korunmasını anlatır.
  Katılımcı Demokrasilerde katılımcılık, insanların tercihlerinin ve tercihlerde ki değişmenin siyasal karar verme sürecini etkileyebilmesidir.
  Demokratik Davranış Biçimini İçselleştirmiş: Demokratik davranış biçimini içselleştirmiş kişiler paylaşımcıdır. Başkalarının da kendilerinin sahip olduğu haklara sahip olduğunu bilirler. Demokrasi, farklı yaşam biçimine sahip olanları barış içinde bir arada yaşamasıdır.
  Farklılıklara saygılı: Demokratik bireyler farklılıkların doğal olduğunu, farklılıkların birlikte yaşamaya önemli katkılar sağladığını bilirler.
   
 2. Mr.Öğrenci

  Mr.Öğrenci Forum Okuru

  lütfen yarına perf. odevım var su konuyla ılgılı lutfen bı hıkaye verın demokratİk vatandaş olmanın gerekliliklerini anlatan hikaye gonderın nolurrrr !!! :(:(:(:(
   
 3. Mr.King

  Mr.King Forum Okuru

  OOOOlum başka yerlerede baksana yahu delimisin mal neden bu mal sitede gerzek gi boşboş,ayyaş ayyaş geziniyon okul çocuğu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   
demokratik vatandaş olmanın gerekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ülkeler ve vatandaşı olmanın faydaları

  Ülkeler ve vatandaşı olmanın faydaları

  alman vatandasliginin faydalari alman vatandasi olmanin avantajlari vatandasi olmanin faydalari vatandaşı olmanın avantajları vatandasliginin avantajlari FRANSIZ OLMANIN FAYDALARI Geceyarısı TRT2 de yayınlanan filmleri seyrederken altyazıları okumanız gerekmez. Kendi nükleer silahlarınızı başka ülkelerde denersiniz. Salyangoz ve kurbağa yiyebilirsiniz. Kadınlar konuşmanıza bayılır Çirkin...
 2. demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir

  demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir

  Kızlar demokratik olan her türk vatandaşının özellikleri varmış bu konuşu araştırıyorum bu özellikler nelerdir yardım lütfen.
 3. demokratik vatandaşın özellikleri

  demokratik vatandaşın özellikleri

  demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir?????? :) :) :) :)
 4. demokrat vatandaş olmanın gereklerini anlatan hikaye

  demokrat vatandaş olmanın gereklerini anlatan hikaye

  lütfen demokrat vatandaş olmanın gerekleri hakkında bir hikaye gönderin(ücretsiz) yarına ödevim var birde öğretmenimiz müdür bey lütfen yardımcı olun yarına 2 yazılım bu ödevle birlikte 2 performans ödevim vaarrr:(
 5. Müslüman olmanın gereği nedir?

  Müslüman olmanın gereği nedir?

  Kuran'da kesin hüküm olarak bildirilen, dinin menfaatleri için çalışmaktan kaçınmak ve pişmanlık hissi geçirmeden bunu sürdürmek Kuran ayetlerinde kınanan ahlaktır. Böyle bir insanın tutumu, hayatını sürekli mücadelede geçiren, Allah'ın rızasını elde edebilmek için canını ve bütün malını feda etmiş müminlerden derece bakımından çok farklı olduğu Kuran'da bildirilmiştir. Dolayısıyla da ahiretin...

Sayfayı Paylaş