1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  deneb

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  deneb yıldızı Deneb, Kuğu Takımyıldızı'nda yer alan en parlak yıldız.


  Yıldızın adı : Deneb (Bayer: Alpha Cygni, Flamsteed: 50 Cygni)
  Takımyıldızı : Kuğu (Latince: Cygnus, İngilizce: Swan)
  Görünür büyüklüğü : 1,25
  Mutlak büyüklüğü : -8.73
  Spektrum türü : A2Ia
  Uzaklığı : 3.230 Işık yılı

  [​IMG]
  Kuğu Takımyıldızı, Deneb ve yaz üçgeni.


  Deneb, 1.25 görünür büyüklüğüyle gökyüzünün en parlak 19. yıldızıdır. Aynı zamanda, Samanyolu'daki en parlak yıldızlardan biridir. Kuğu Takımyıldızı'nda yer alan Deneb, Lir Takımyıldızı'ndaki Vega ve Kartal Takımyıldızı'ndaki Altair'le birlikte yaz üçgeninin köşelerini oluşturan yıldızlardan biridir. Adı Arapça "kuyruk" anlamına gelen Deneb, Kuğu'nun kuyruğunda yer almaktadır. En iyi görüldüğü zamanlar, Kuğu Takımyıldızı'nın Eylül ayı başlarında akşam göğünde en yüksek konumu aldığı günlerdir.

  Deneb, Samanyolu'nun en büyük yıldızlarından biridir; eğer Güneş'in yerinde olsaydı, yıldızın yuvarlağı Dünya'nın yörüngesini içine alırdı. Deneb'in kütlesi, Güneş'in kütlesinin 25 katı ve çapı Güneş'in çapının 200 katıdır. Güneş'ten 200.000 kat parlak olan Deneb, son derece parlak, beyaz renkte bir dev yıldızdır. Spektrum türü A olan beyaz yıldızlar, evrendeki yıldızların yaklaşık %1'ini oluştururlar. Deneb benzeri dev yıldızların parlaklıkları, Güneş'ten ortalama 10.000 kat, kütleleri 10 ile 100 kat, çapları ise 20 ile 1.000 daha fazladır. Bunlar, hemen her spektrum türünde olabilen genç yıldızlardır (Rigel, Betelgeuse, Canopus, Antares gibi).

  Deneb'in bizden çok uzakta olmasından ötürü, yıldızın gerçek parlaklığı ve evrimsel durumu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, önümüzdeki birkaç milyon içinde patlayacağı neredeyse kesindir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş