1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.308
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Dengelİ Beslenerek Zayiflamak İstermİsİnİz?

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hepimiz yaşamımız boyunca hep MUTLU ve SAĞLIKLI olmak isteriz. Evet, insan mutluluğu ile SAĞLIK arasında çok büyük bir bağ vardır. SAĞLIKSIZ yaşam içinde mutlu olmak, çok zor bir olgudur. Ancak, bu gerçeği hemen hemen hepimiz kabul etmemize rağmen, bir başka gerçek hep gözümüzden kaçar; Genelde hepimiz "bırakın sağlıklı olmak için bir çaba harcamayı, SAĞLIĞIN doğal olarak bizim bedenimizde olmasını bekleriz."
  Oysaki BİZ, yaşamda en ufacık bir olay için bile ÇABA sarf etmek zorunda olan BİZ, kendi sağlığımızın daha iyiye gitmesi için İÇTEN ve DIŞTAN nasıl beslenmemiz gerektiğini hiç düşünmeyiz, hiç uygulamayız.
  Arızalanan arabanın tamirciye götürülmesi gibi, hastalandıktan sonra kendimizi hatırlar ve kendimizi tamire çalışırız.

  Sağlıklı Beslenme, bedenimizin büyüme, gelişme ve günlük işlevlerinin sürekliliğinin sağlanabilmesi maksadıyla gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınmasıdır.
  Doğa, bizlerin sağlıklı beslenmesi için inanılmaz yararlar sağlayan canlılarla doludur. "Onları yeterli verimlilikte kullanmak" ve "beslenmemiz için en etkili hale getirmek" ise bilim adamlarının sürekli üzerinde çalıştığı bir alandır.
  Canlı organizmaların temelini hücreler meydana getirir. Hücrelerin temelini ise protein'ler; Proteinleri ise amino asit denilen daha küçük moleküller oluşturur. Kısacası, hücrelerimizin gelişimi proteinlere bağlıdır.
  İşte bu sebeple, Bilim Adamlarının bu konudaki araştırmaları çok değerlidir. Kendimiz için sağlıklı beslenmeyi düşünürken vücudumuzun protein ihtiyacına da ayrı bir önem vermemiz gerekir. Bizim programlarımızda bu husus, kişisel yaşam tarzınıza göre protein alımınızı, size özel hale getirmemizle olur.
  Bugün biliyoruz ki protein; sağlık, yaş ve kilo durumumuza göre her zaman belirli miktarlarda almamız gereken en temel besin maddesidir.
  Bebek bekleyen hamile veya emzikli bayanlara, bebeklere, çocuklara, hastalara ve hastalıktan yeni kurtulmuşlara protein açısından zengin gıdalar yemeleri önerilir. Protein açısından yetersiz beslenen bebeklerin ve çocukların, bedenen ve zihnen büyümeleri, hastaların kendilerini toparlayarak iyileşmeleri oldukça güç olur.
  Sağlıklı beslenmek için, yaşam tarzımıza göre günlük almamız gereken besin öğeleri ile birlikte; kendimize özel, kişisel protein ihtiyacımızı da mutlaka karşılamamız gerekmektedir.
  Bununla birlikte sağlıklı beslenme için lif alımı ve su tüketiminiz de çok önemlidir. Bugün biliyoruz ki lif sindirim sisteminize çok büyük yararlar sağlar. Yeterli miktarda su alımı ile lif etkisi birleşince, yediklerinizi daha rahat sindirebilirsiniz. Buna bağlı olarak da Lif, cilt dokusu ve renginin iyileşmesine, saçların parlamasına, tırnakların güçlenmesine ve formda kalmaya da yardımcı olur.
  Öte yandan, vitamin ve minerallerin dengeli ve uygun oranlarda alımı da sağlıklı beslenme için çok önemlidir. Vitamin ve minerallerin özellikle antioksidan olarak büyük etkileri vardır. Ayrıca vücudun sağlık açısından çok büyük etkilere sahip NO (Nitrik Oksit) ve serbest radikal oranlarına etkileri vardır.
  Genel sağlığınıza en büyük olumlu katkılardan biri, şüphesiz ki kilo kontrolü ile sağlanır. Şişman (obez) olan veya kilo problemi yaşayan kişilere bakıldığında, obeziteye veya kilo problemine bağlı bir çok rahatsızlıktan şikayet ettikleri görülür. Ayrıca, oluşan rahatsızlıkların yanında yenilerinin de tetiklenmesi ve oluşması olasıdır. Bu nedenle rahatsızlıklar çıkmadan, doğru ve dengeli beslenmek, sağlıklı yaşam için altın kural gibidir. Kilo kontrolü, çoğunlukla sadece alınan kalorinin harcanan kaloriye denk olması gibi algılanmaktadır. Oysa ki kalorinin kontrolü ile birlikte, vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin doğru miktarlarda, dengeli ve düzenli alımı da kilo kontrolünde çok önemlidir. Bu sağlandığı taktirde, aslında sağlıklı ve dengeli beslenmek için gerekli adımlar yerine getirilmiş olur. Bu da genel sağlığın düzelmesine olumlu katkı sağlar.
  Günümüzde;
  - Hızlı yaşam koşulları,
  - Hırçın ve yıpratıcı çevre şartları,
  - Stres,
  - Yoğun fiziksel çalışma,
  - Yoğun zihinsel yorgunluk,
  - Yediğimiz besinlerin üretilme ve saklanma koşulları,
  - Yemeklerin pişirilme tarzları,
  - Yemek yeme miktarlarımız,
  sağlığımızı etkileyen önemli sıkıntıların doğmasının nedeni olabilmektedirler. Onlarla mücadele ise ancak, ihtiyacımız olan besinleri doğru miktarda ve dengeli olarak almakla mümkündür. Bizim sunduğumuz özel gıda takviyeleri sayesinde, bu beslenme artık çok basittir

  Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler:
  - Yavaş yemek yiyin,
  - Lokmalarınızı iyi çiğneyin,
  - Az ve sık yemek yiyin,
  - Yağ seçiminde doymamış yağları seçin,
  - Günde en az 8 bardak su için,
  - Sebze ve Meyveyi bol bol tüketin,
  - Kepekli ürünler yiyin,
  - Balık yemeyi düzenli hale getirin,
  - Tuz tüketiminizi azaltın,
  - Cildinizi nemlendirin,

   
Dengelİ Beslenerek Zayiflamak İstermİsİnİz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dengeli Beslenerek Zayiflamak Istermisiniz?

  Dengeli Beslenerek Zayiflamak Istermisiniz?

  Hepimiz yaşamımız boyunca hep MUTLU ve SAĞLIKLI olmak isteriz. Evet, insan mutluluğu ile SAĞLIK arasında çok büyük bir bağ vardır. SAĞLIKSIZ yaşam içinde mutlu olmak, çok zor bir olgudur. Ancak, bu gerçeği hemen hemen hepimiz kabul etmemize rağmen, bir başka gerçek hep gözümüzden kaçar; Genelde hepimiz "bırakın sağlıklı olmak için bir çaba harcamayı, SAĞLIĞIN doğal olarak bizim...
 2. Dengeli Beslenme

  Dengeli Beslenme

  Herkes için hayatta akılcı bir beslenme rejimi olmalı. Kilo vermeyi asla ertelemeyin. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına da asla uğramayın.Çünkü çok çabuk kilo kaybederseniz, sağlığınızı büyük risklere atmış olursunuz. Ayrıca insanın kısa bir sürede yeme alışkanlıklarını değiştirmesi imkansız. Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, “Ben...
 3. Dengeli beslenme

  Dengeli beslenme

  Dengeli beslenme Sağlıklı olmanın sırrı, yediklerimizin çeşitleri kadar miktarlarına da dikkat etmekten ve vücudumuz için gerekli olan besin öğelerini doğru tüketebilmekten geçiyor. Sağlıklı büyüme ve gelişme için 40’dan fazla besin öğesine ihtiyacımız var. Bu besin öğelerini 6 ana grupta toplayabiliriz. · Karbonhidratlar : Ekmek, makarna, pirinç, tahıl ürünleri ve kurubaklagillerde yüksek...
 4. Yüzünüzü beslenerek güzelleştirin

  Yüzünüzü beslenerek güzelleştirin

  Yüz, aynaya baktığınızda ilk gördüğünüz şey. Dolayısıyla, lekeler, akne ve kırışıklık gibi sorunlar hemen can sıkar, çünkü daima göz önündedirler ve saklamak da zordur. Oysa bazı bitkiler, içerdikleri doğal maddelerle bu sorunlarınızı çözümleyebilir ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlayabilirler. İşte güzel bir cilt için ihtiyacınız olan 10 besin: Koyu yeşil yapraklı bitkiler (sivilceye iyi...
 5. Yazı sağlıklı beslenerek geçirin

  Yazı sağlıklı beslenerek geçirin

  Yazı sağlıklı beslenerek geçirin Yaz aylarında tüketilen gıdalar hem yazı daha sağlıklı geçirmek hem de ideal kiloyu korumak açısından önemli. Yaz aylarında, meyve-sebze çeşidindeki artışlardan yararlanmak gerektiğini belirten Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Seçil Kenar, yaz aylarında günde 6-7 öğün meyve ve sebze tüketiminin önemine dikkat çekerek, şu önerilerde...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş