1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Deniz kurtçukları bakteriler sayesinde besleniyor

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bilim adamları Kaliforniya’nın derin sularında ilk kez kurtçuklar ve bakteriler arasında bir sembiyoz keşfettiler.
  Kurtçuklar çürüyen balina iskeletiyle beslenmelerine ne ağızları ne de bağırsakları vardır. Bunun yerine duyargalarında yaşayan bakterilerden yararlanıyorlar. Kemikleri çürüten kurtçuğun boyu topu topu bir santim. Bir taç, bir kök ve bir yumurtalık kesesine sahip. Bakterilerin yaşadıkları duyargalar da buradan uzanıyor. Kurtçuk, kemiği çürüten bakterilerin bulunduğu yere duyargalarını gömüyor. Bakteriler kemikteki organik maddeleriyle kendi enerji ihtiyaçlarını giderirken yaşamsal önem taşıyan maddeleri konakçılarına yani kurtçuğa veriyorlar.

  Topluluk büyük

  Bilim adamlarının açıklamasına göre deniz dibine çöken kemiklerin çürütülmesinde uzmanlaşmış tek sembiyozun kurtçuk ve bakteri arasında olduğunu söylüyorlar. Ve kurtçuk topluluğunun çok büyük olması da kurtçuk ve bakterinin derin denizlerdeki besleyici maddelerinin yeniden değerlendirilmesinde önemli bir rol oynadığını göstermekte.

  Deniz dipleri gibi uç koşullarda hayatta kalmak isteyen organizmaların, soğuğa ve yüksek basınca dayanıklı olmaları gerekiyor. Ve bu koşullara uyum sağlayan canlılar genelde sembiyoz yaşam sürüyorlar.

  Mesela deniz diplerindeki kızgın kaynaklarda derin deniz kurtçuğu ve kimyasal madde dönüşümüyle enerji ihtiyaçlarını gideren bakteriler arasında sembiyoz yaşanır. Ancak kimyasal enerji kaynağından yararlanmak yerine diğer bir canlıya beslenen bakteriyle sembiyoz yaşan daha önce bilinmiyordu.

  Su dinozoru kabuklularla beslenmiş

  Fosillerin 100 ila 110 milyon yıllık olduğu sanılıyor. Fosillerin midesinde bol miktarda kabuklu hayvan kalıntısı bulan araştırmacılar bunların midye, salyangoz ve yengeç kalıntıları olduğunu söylüyorlar.

  Avustralyalı bilim adamları, midelerinde yemek artıkları bulunan iki pleziozor fosili buldular. Mide içeriğinin önemli ölçüde kabuklulardan oluşması, pleziozorların başlıca balık, mürekkep balığı ve benzer diğer canlılarla beslendiğine dayanan aaale örtüşüyor.

  Mezozoik çağın (günümüzden 250-65 milyon yıl önce) en önemli deniz sürüngenleri olan Pleziozorun kürek biçiminde dört uzun yüzgeci, kısa bir kuyruğu ve uzun boynu üzerinde küçük bir kafası vardı. Bazı türlerinde boyun, beden ve kuyruğun toplum uzunluğu kadardı.

  Son olarak bulunan fosiller Elasmozor (elasmosaurus) türünden. 14m kadar büyüyebilen bu deniz canlısı Plezizorların en büyüğüydü. Bu türe ait kalıntılar daha önceleri de Japonya ve ABD’de bulunmuştu.

  Kimi bilim adamları bu hayvanların yüzerken kafalarını suyun üzerine çıkararak avlandıklarını tahmin ediyorlardı. Son bulgu, şimdi hayvanın uzun boynuyla deniz diplerinde hayvansal besin aradığını gösteriyor.

  Newcastle Üniversitesi’nden Colin R.McHenry yönetiminde çalışan paleontologlar, Queensland’da biri beş diğeriyse altı metre uzunluğunda iki Elasmozor buldular.

  Fosillerin 100 ila 110 milyon yıllık olduğu sanılıyor. Fosillerin midesinde bol miktarda kabuklu hayvan kalıntısı bulan araştırmacılar bunların midye, salyangoz ve yengeç kalıntıları olduğunu söylüyorlar.

  Her iki hayvanın midesinde de taşlar bulunmuş. Hayvanların bu taşları kabukları öğütmek için yuttukları sanılıyor.   
Deniz kurtçukları bakteriler sayesinde besleniyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sayende

  Sayende

  SAYENDE Bir tünelden çıkmış tren gibiyim, Sağım solum, baktım, günlük güneşlik.. Ben bende değilken, ben ben gibiyim, Doldu içimdeki ölümcül boşluk, Sayende.. Topların yankısı bir uçtan uca; Yağız erler yürür, yüceden yüce; Şakıyan kılıçlar şavk verir gece; Düzlere dönüşmüş kapkara taşlık, Sayende.. Denizler yarışmış, dağlar yarışmış; Kara günler geçmiş, bayram erişmiş; Ne etmişsen,...
 2. Kurtçukta Kelebeği Görebilmek

  Kurtçukta Kelebeği Görebilmek

  Karamsardı. Tüm olup bitenler karşısında öfkeyle dolu yüreği gerildikçe geriliyordu. Kızgındı. İyi bir şeyler yapmaya çalışırken, taşlanıyordu en yakınları tarafından. Anlamıyorlar, diye iç geçirdi. Anlamıyorlar işte. 'Nasıl, nasıl göremezler, bu kadar mı zor?' diye hayıflandı içten içe. Bacaları tıkanmış bir volkan gibiydi. İdealist ruhu örselenmişti. Nice hedeflerle çıktığı yolda önü...
 3. Bakteriler..

  Bakteriler..

  BAKTERİLER GENEL ÖZELLİKLERİ Monera alemini oluşturan prokaryot canlıların en yaygın ve en çok bilinen grubu bakterilerdir. O kadar yaygındır ki bugün dünyamızda bakterinin bulunmadığı yer yoktur diyebiliriz. En çok organik atıkların bol bulunduğu yerlerde ve sularda yaşarlar. Bununla beraber, -90 0C buzullar içinde ve +80 0C kaplıcalarda yaşayabilen bakteri türleri de vardır. Hava ile ve su...
 4. Bakterilerde Sınıflandırma...

  Bakterilerde Sınıflandırma...

  Bakterilerde Sınıflandırma Bakteriler çeşitli özellikleri bakımından gruplandırılırlar. Bu özelliklerin başlıcaları ; şekilleri, solunumları, beslenmeleri ve boyanmaları olarak sayılabilir. Şekillerine GöreF Bakteriler Bakteriler ışık mikroskobuyla bakıldığında başlıca şu şekillerde görünürler. a)Çubuk Şeklinde Olanlar (Bacillus): Tek tek veya birbirlerine yapışmışlardır. Tifo, tüberküloz...
 5. Antibiyotikler kurtçuklardan geliştirilebilir

  Antibiyotikler kurtçuklardan geliştirilebilir

  Bilim adamları, yeşil sinek larvalarının salgılarından elde edilen yeni bir antibiyotik türü keşfetti. Galler’deki Swansea Üniversitesi’nden Norman Ratcliffe ve ekibi, lucilia sericata (şişe camı yeşili sinek) larvalarının salgılarında bulunan, hastane bakterilerinin 12 türünün yanı sıra E coli ve clostridium difficile bakterilerinde de etkili olabilen maddeye “seratisin” adını verdi....

Sayfayı Paylaş