1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Denizaltının icadı, Denizaltıyı kim buldu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ilk denizaltıyı icat eden kimdir ilk denizaltıyı icat eden Bu yazı: Denizaltının icadı, Denizaltıyı kim buldu içerik kısaca.. denizaltı ilk ne zaman yapıldı, ilk denizaltıyı kim yaptı, denizaltının mucidi gibi merak edilen bilgiler içermektedir.


  Denizaltı hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazımızda Melek'ler:)

  < Konu Resmi..>


  denizaltı ilk ne zaman yapıldı, ilk denizaltıyı kim yaptı, denizaltının mucidi

  Denizlerin altında neler olduğunu merak etmiştir insanlar çağlar boyunca. Denizin altında solunum sorunu olmadan vakit geçirebilmek ise en büyük hayali olmuştur denize meraklı insanların. Hele ki denizin altından düşmana habersizce yaklaşmak bir çok komutanın, kralın hayali olmuştur. İşte tüm bu hayalleri gerçekleştiren araç denizaltı.Denizlerin gizleyici özelliğinden faydalanılarak denizaltı gemilerini Deniz Kuvvetlerine, caydırıcı ve vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir. Aristo, İskender’in Tyre şehrinin alınmasında kendisine 7 ay mukavemet eden, denizci ve muharip Tyre insanlarını yenebilmek için fıçı şeklindeki su altı silahlarından istifade ettiğini yazmaktadır.

  1465′te Kyeser’in Almanya’da,1531′de De Lorena’nın İtalya’da Nemi Gölü’nde birer saat ve Osmanlı’da da saray eğlenceleri kapsamında timsah biçimli bir tekne ile bir süre su altında kaldıkları olmuştur.

  Solunum sorununu çözen ilk denizaltı Hollandalı fizik bilgini Conelius Drebbel tarafından 1624 yılında Londra’da yapıldı. İskeleti tahtadan olan teknenin dışı, yağlı deri ile kaplanmıştı. Bordada açılan deliklerden sarkıtılan 12 çift kürekle yol alabiliyordu. Bu deliklerden içeri su sızmaması için küreklerin giriş yerleri sıkıca kapatılmıştı ama, kürek esnek deri kaplama nedeniyle rahatça hareket edebiliyordu.

  Drebbel ve mürettebatı İngiltere Kralı I. James’in önünde yapılan bir gösteri sırasında Thames Nehri’nin suları altında 2 saat kaldılar. Drebbel’in denizaltısının en önemli özelliklerinden biri,solunum sorununu çözmesiydi. Robert Boyle’un anlattığına göre, teknenin içinde bulunan özel bir sıvı, kirlenen havayı temizliyordu. Böylece Drebbel’ in özel bir yöntemle oksijen üretmeyi başardığı da anlaşılıyor. İngiltere Donanması,bu yeni aracın orduda kullanılmasına izin vermedi.

  Savunma silahı olarak savaşta kullanılan ilk denizaltı ise, “American Turtle” adlı araçtır. Çizimleri, Connecticut eyaleti Saybrook kentinden David Bushnell tarafından gerçekleştirilen bu denizaltı, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngiliz Donanması’na karşı kullanıldı. İçine ancak bir tek kişi binebilen American Turtle, Çavuş Ezra Lee’nin kumandasında, 7 Eylül 1776 günü, New York limanında demirli olan Amiral Howe’un sancak gemisi “HMS Eagle”a bir saldırı düzenledi. Ancak Çavuş Lee’nin HMS Eagle’ın gövdesine yapıştırdığı mayın patlamadan az önce sular tarafından sürüklendi ve böylece harekât başarıya ulaşamadı.

  Bir denizaltı tarafından gerçekleştirilen ilk etkin saldırı ise, 17 Şubat 1864 günü meydana geldi. H.L.Hunley adlı denizaltı, federasyoncu subayların denetiminde Charleston limanına süzüldü ve federal kuvvetlere ait Housatonic adlı korveti bir torpidoyla vurdu. Patlama o denli şiddetli oldu ki, saldıran ve saldırılan gemiler birlikte havaya uçtular. Bu arada denizaltının sekiz kişilik mürettebatı ile komutanı Teğmen George Dixon da öldü.

  Pervaneli ilk denizaltının adı “La Plongeur”dür. 420 ton ağırlığındaki bu gemi, sıkıştırılmış hava ile çalıştırılıyordu. 1863 yılında Rochefort’ta denize indirildi. Gerek menzili, gerekse hızı, donanmada kullanılamayacak kadar yetersiz olduğundan, aktif hizmette bulunamadı.

  Denizaltıların donanmada sürekli olarak kullanılmaya başlanması ise 1859 yılında Rusya Hükümeti tarafından yaptırılan 50 adet “Drzweiki” marka denizaltı ile başladı. Ülkenin kıyılarını korumayı amaçlayan bu denizaltılar, denizde fazla yol almadılar.

  Kendinden pervaneli ilk denizaltı, sürekli bir biçimde ilk kez Yunan Donanması’nda kullanıldı. “Nordenfelt” adlı bu tekne, planları Liverpoollu Samuel Garratt tarafından çizildikten sonra, İsveç’te yapıldı. 1883 yılında Landskrona’da yapımına başlanılan gemi, 1886 yılında Yunan Hükümeti’ne devredildi. Buhar gücüyle çalışan ve su üstünde 9 deniz mili hız yapabilen Nordenfelt’in ağırlığı 60 ‘ tondu. Nordenfelt, aynı zamanda üzerinde hareketli torpido bulunan ilk denizaltıdır.

  Garratt tarafından çizilen denizaltıların İngiltere’de ilk üretimi ise, 1887 yılında Türk Donanması’nın siparişi üzerine oldu. Buhar gücüyle çalışan 160 tonluk iki denizaltı, Türk Donanması’nda 1910 yılına kadar hizmet verdiler.


   
Denizaltının icadı, Denizaltıyı kim buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. denizaltının eşsiz güzelliği

  denizaltının eşsiz güzelliği

  Doğadaki güzellikleri hep gözümüzün önünde göremeyiz bazen derinlere dalmak gerekir:) kuzey denizde çekilen bu resimler gercektende sualtının büyüleyici güzelliğini kanıtlar nitelikte sahsen deniz fobim olmasa yakından bu güzellikleri görmek isterdim ......
 2. Pateni kim buldu, patenin icadı

  Pateni kim buldu, patenin icadı

  kemanı kim buldu patenin icadı patenin tarihi tarihçesi paten tarihçesi Bu yazı: Pateni kim buldu, patenin icadı içerik kısaca.. pateni ilk kim buldu, paten hakkında bilgi, ilk kez pateni kim buldu, pateni kim icat etti, paten hakkında bilgiler içermektedir. Bir defa denediniz mi o zevkten asla mahrum kalamadığınız pateni, sizce ilk kim ve hangi tarihte buldu yada hiç merak ettiniz mi? O...
 3. Silgiyi kim buldu, silginin icadı

  Silgiyi kim buldu, silginin icadı

  silgiyi kim icat etti silgiyi kim buldu silginin icadı bulmuştur silgi icat etti Bu yazı: Silgiyi kim buldu, silginin icadı içerik kısaca.. Silgiyi kim buldu, Silgi ne zaman bulundu, Silgi kim tarafından bulundu, Silgi ilk ne zaman bulundu gibi merak edilen bilgileri içermektedir. Okul çağlarımızda, bütün yanlışlarımızı ortadan kaldıran silgiyi, ilk kim buldu diye merak ettiniz mi hiç? Merak...
 4. Kronometrenin icadı, Kronometreyi kim buldu

  Kronometrenin icadı, Kronometreyi kim buldu

  kronometreyi kim icat etti kronometre ne zaman icat edildi kronometre kim etti Bu yazı: Kronometrenin icadı, Kronometreyi kim buldu içerik kısaca.. Kronometreyi ilk kim buldu, Kronometre ne zaman bulundu, Kronometrenin mucidi kim, Kronometre hakkında bilgi içermektedir. Sevgili Melek'ler, kronometre hakkında ki merak ettiğiniz tüm biligleri, bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kronometreyi...
 5. Patlayıcının icadı, Patlayıcıyı kim buldu

  Patlayıcının icadı, Patlayıcıyı kim buldu

  Bu yazı: Patlayıcının icadı, Patlayıcıyı kim buldu içerik kısaca.. Patlayıcı ilk kez ne zaman bulundu, patlayıcıyı kim icat etti, patlayıcının icadı hakkında bilgi içermektedir. Melek'lerim, bu yazımızda patlayıcı hakkında merak edilen tüm bilgileri paylaşıyor ve meraklarımızı gideriyoruz :D:D Patlayıcı ilk kez ne zaman bulundu, patlayıcıyı kim icat etti, patlayıcının icadı hakkında...

Sayfayı Paylaş