Denizde Boğulan İnsana Yardım!

şükran mert

Yeni Üye
Üye
Denizde Boğulan İnsana Yardım!
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte deniz mevsimi ve plajlarda boğulma vakaları son derece üzücü bir şekilde artmaktadır.

Çoğu kişi boğulan bir insan gördüğü zaman yardım etmekte zorlanır.Çünkü her zaman iyi yüzme bilmediğini düşünmektedir.Boğulan bir insanı kurtarmak ilk önce cesaret meselesidir. Ancak ben bu yazımda durumun aslında düşündüğünüz gibi olmadığını size anlatacağım.

Boğulan bir kişinin verdiği hayati mücadele neticesinde sizide boğma tehlikesi her zaman bulunmaktadır. Boğulan bir insana kontrolsüzce yaklaşmak sizinde hayatınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir.

Boğulan insan o anda sizin onu kurtaracağınızı bilir ama iç güdüsel olarak size tutunarak yukarı çıkmaya çalışır.Boğulma vakalarında en büyük düşman zamandır.

Zamana karşı savaşmak zorundasınız! Eğer boğulmak üzere olan bir insana yardımcı olmak için suya girdiyseniz ve yanınızda can salı, yelek veya can simidi yok ise ve iyi derecede yüzme bilmediğinizi düşünüyor ve kendinize güvenemiyorsanız..ve boğulan kişiye sizden başka yardım edecek bir ihtimal yok ise o zaman şunu yapmalısınız..

Boğulan kişinin yanına gidin ve arada bir kaç metre mesafe bırakın ve sinirlerinize hakim olun! Bekleyin ve izleyin ! Kişi boğulsun ve bilincini kaybettiği an harekete geçin..Bu şekilde sizin hayati tehlikeniz ortadan kalkmış olur.Artık zamanla yarışınız başlamış demektir.Hemen kişiyi saçından tutarak kıyıya doğru yönlenmeli ve acil olarak ciğerlerindeki suyu dışarı atmalısınız..2 yada 3 dakika...Zaman!!!

Ben size boğulan kişiye yaklaşma ve sudan çıkarma taktiğini öğretttim.Boğulan kişiye ilk yardım veya diğer tıbbi uygulamalar için konunun uzmanlarının yazılarını okumanızı tavsiye ederim.​

Geri