Denizin üstünde yürümek ister misiniz?

M

Misafir

Forum Okuru
Denizin üstünde yürümek ister misiniz?
denizin üstünde yürümek, marmaris kızkumu plajı, tanıtımı ve dahası burada arkadaşlar


Denizin üstünde yürümek imkansız mı; elbette ki öyle ama denizin üstünde yürüyormuş gibi hissetmek imkansız değil Melek'lerim:)

Canım ülkemin Marmaris bölgesinde ki Orhaniye köyünde ki Kızkumu Plajına giderseniz, sizde denizin üstünde yürüdüğünüzü hissedeceksiniz Melek'ler:)

600 metre uzunluğundaki yol nedeniyle insana su üstünde yürüyormuş hissi veren Kızkumu Plajı hakkında bilgiler edinelim Melek'lerim...Marmaris’in Orhaniye köyünde, adını bir efsaneden alan ve denizin içinde kumlardan oluşan 600 metre uzunluğundaki yol nedeniyle insana su üstünde yürüyormuş hissi veren Kızkumu Plajı, bu sezon da turist akınına uğruyor.

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta olan ve etrafını çeviren ormanlarla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Orhaniye köyü, efsanevi Kızkumu Plajı’nın ünü sayesinde her yıl on binlerce turisti konuk ediyor. Özellikle cip safari turlarının ortak uğrak noktası olan plaj, köyün ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Katıldıkları turlar kapsamında Kızkumu’nda yaklaşık bir saat kalan yerli ve yabancı turistler, poseidon çayırlarının bir arada tuttuğu kumlardan denize doğru uzanan yaklaşık 2 metre genişliğindeki yolda yürüyor. 600 metre uzunluğundaki yolu adımlayan ziyaretçiler, suyun üzerinde yürüyormuş hissine kapılıyor. Denizin ortasında yürürken sadece birkaç metre yakınlarından geçen tekneleri gören turistler, hayret içerisinde kalıyor.

ÖÇKK özel koruma altına alınacak

Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, çevreciler olarak Kızkumu Plajı’na aynı anda çok fazla ziyaretçinin kabul edilmesine karşı olduklarını belirtti.

Özel Çevre Koruma Kurumunun (ÖÇKK), Kızkumu’nu "özel koruma" altına alacağını ifade eden Filiz Ersan, "Marmaris ve Türk turizmi için önemli bir kazanç kaynağı olan Kızkumu, çok üzülerek söylüyoruz, yok olma sürecine girdi. Bu plaj, üç bin yıl öncesine dayanan bir efsanenin ürünü. Bu efsane nedeniyle her yıl binlerce turist denizin üstünde yürümek için Orhaniye’ye geliyor. Gerekli önlemler alınmazsa birkaç yıl içinde kumlar tamamen yayılacak ve bu efsane sona erecek" dedi.

Plajdan denize doğru uzanan yolu oluşturan kumların dağılmasının poseidon çayırlarının köklerinin zayıflamasından kaynaklandığını kaydeden Ersan, sadece Akdeniz’de yoğun görülen bu çayırların da koruma altında olduğuna dikkati çekti.

Kızkumu efsanesi

Köylülerin anlattığı ve geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen Kızkumu ile ilgili efsaneye göre, üç bin yıl önce Baybassos Kenti’nin kralı, düşmanlarıyla giriştiği uzun yıllar süren savaşı kaybeder. Kenti ele geçiren düşmanlar, kral ile halkını öldürür. Krallığın güzelliğiyle meşhur prensesi, korsanlardan kaçmaya çalışır. Deniz kıyısına gelen ve yüzme bilmeyen prenses, mucize sonucunda eteğine doldurduğu kumları serptikçe deniz üzerinde bir yol oluşmaya başlar. Havanın karanlık olması nedeniyle yolunu kaybeden prenses, eteğindeki kumlar bitince boğularak yaşamını yitirir. O günden sonra da koy, Kızkumu olarak adlandırılır.
 
MAGENTA

MAGENTA

Hamiş Melek
tavsiyem şudur ki erken saatlerde gidiniz çünkü çok ziyaret edilen bir yer olduğu için deniz suyunu hemen kirletebiliyolar ve de kum yosun hemen suyu bulanıklaştırıyor
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
zaga
M
Cevaplar
4
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Üst