Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Denizli Horozu Bilgiler ve Resimleri

  Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  denizli horozu hakkında bilgi denizli horozu satışı resimleri dünyanın en büyük horozları dünyanın en büyük Denizli horozunu bilmeyen duymayan yoktur arkadaşlar .Horoz başlıbaşına denizlinin zaten simgesi olmuştur peki Denizli horozları hakkında neler biliyorsunuz? yada neleri merak ediyorsunuz işte sizler için ayrıntılı bilgi vermek istiyorum buyrun:)


  Gecelerin Karanlığına Karşı Doğacak Güneşin
  Müjdesini Haykıran Horoz
  Denizli Horozu
  "Her Horoz Kendi Kümesinde Öter
  Denizli Horozu İse Her Yerde Öter"

  "Tanrıya şükür, burada her şeyim var. Hayatımda yalnız bir şey eksik: Horoz sesi!.." diyordu New York'ta yaşayan Denizli'li zengin bir işadamı. Bahsettiği horoz Denizli horozuydu. Horoz özlemini kelimelere dökerken modern dünyanın bir gerçeğini de dile getiriyordu.

  "Ben bir şafak vakti Denizli'de horoz sesleri arasında doğmuşum... Sonra da yıllarca aynı güzel sesle uyandım... Her sabah muntazam kurulmuş bir saat gibi öten horozumun sesiyle yataktan fırlıyordum. Şimdi sana birşey söyleyeyim mi?. 21 yıldır burada horoz sesi işitmiyorum... Modern şehirciliğin ilk alıp götürdüğü şey, altın sesinden çok daha tatlı olan horoz sesi... Uygar hayat kentte, evvela horozun sesini kesiyor..."

  Denizli'nin sembolü olan "Denizli horozu", renk ve vücut yapısı itibariyle ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle, ilimize en uzak yörelere kadar isim yapmış yerli bir ırkımızdır. Bazılarına göre Osmanlı İmparatorluğu zamanında Arnavutluk'tan İstanbul'a getirilen uzun ötüşlü Berat horozlarının Denizli'ye getirilmesi ve Denizli'deki yerli tavuklarla melezlenmesinden oluştuğu söylenmekte ise de bu doğru değildir. Zira renk ve vücut yapısı bakımından aralarında hiçbir benzerlik yoktur. Denizli horozu bu bölgedeki insanların eskiden beri uzun ötüşlü horozlara gösterdikleri özen sonucu kendiliğinden oluşmuş bir ırktır.

  Denizli Horozu'nun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacakları koyu gri veya mor, ibik balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızı veya kırmızı üzerinde beyaz benekli genel renk, siyah kirli beyaz ortaklaşa karışım halindedir. Bazen kanat tüyleri üzerinde kahverengi renkler bulunur. Al horozlarda ise siyah-kırmızı ortaklaşa karışım halindedir. Canlı ağırlık ortalama 3-3.5 kg civarındadır. Denizli Horozları renklerine, vücut yapılarına ve ibik şekillerine göre 3'e ayrılır. Renklerine göre DEMİRKIR, PAMUKKIR, KINALI, AL, SİYAH ve KÜRKLÜ olmak üzere 6 tipe ayrılırlar. Vücut yapılarına göre YÜKSEK BOYUN, SÜLÜN ve KÜPELİ olmak üzere 3 tipi vardır. İbik şekillerine göre ise GENİŞ İBİK ve DAR İBİK olmak üzere 2 tipi vardır.

  Denizli horozunun sesi, tonuna ve netliğine göre de sınıflandırılır. Ses tonuna göre İNCE, DAVUDİ, KALIN SES olmak üzere 3'e ayrılır. Davudi ses, ince sesle kalın ses arasında ve kalın sese yaklaşan tek bir sesdir. Niteliğine göre net ses, hüzünlü ses, cırlak ses, dalgalı ses (alaycı ses) olmak üzere dörde ayrılır.

  Denizli horozlarının ötüşleri bütün kabiliyetin ortaya konulmasıyla yapılır. Ötüşleri, ötüş anındaki vücut pozisyonuna göre ASLAN ÖTÜŞ, KURT ÖTÜŞÜ, YİĞİT ÖTÜŞÜ, PUS ÖTÜŞ olmak üzere dörde ayrılır.

  İyi bir Denizli Horozu'nda görünüş canlı; bacaklar, boyun uzun ve kuvvetli göğüs geniş ve derin; kuyruk dik başa doğru meyilli olmalıdır. Tavukta da aynı özellikler aranır. Denizli horozlarının birinci yılda ötüş uzunlukları 20-25 sn olmaktadır.

  Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Denizli ırkı üretim birimince yetiştirilen Denizli Horozları genel olarak 100 başlık bir sürü halinde elde tutulmaktadır. Damızlık horozlar seçildikten sonra kalanlar; Mart, Nisan ayından itibaren yurdun çeşitli yerlerinden gelen taleplere göre satılmakta, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında civciv satışı yapılmaktadır.


  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
Denizli Horozu Bilgiler ve Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. denizli horozu

  denizli horozu

  denizli horozu hakkında bilgi horozlu lif örnekleri denizli horozunun hikayesi horozu ile ilgili bilgiler denizlinin horozları hikayesi Her horoz kendi kümesinde öter Denizli Horozu ise her yerde öter Denizli'nin sembolü olan "Denizli Horozu", renk ve vücut yapısı itibariyle ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle, ilimize en uzak yörelere kadar isim yapmış yerli bir ırkımızdır....
 2. Denizli Hastane Adres ve Telefon Bilgileri

  Denizli Hastane Adres ve Telefon Bilgileri

  denizli erpa hastanesi doktorları denizli erpa hastanesi ege doktorları özel ege Acıpayam Devlet Hastanesi Acıpayam, Denizli Telefon: (258) 518 10 64 Fax: (258) 518 19 97 E-mail: hastane@acipayamdh.gov.tr Buldan Devlet Hastanesi Buldan, Denizli Telefon: (258) 431 30 37 Fax: 431 35 79 Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Denizli Telefon: 258 431 30 86 – 31 84 Fax: 258 431 54 14...
 3. Denizli Genel Bilgiler

  Denizli Genel Bilgiler

  pamukkale denizlinin hangi ilçesinde Denizli ili hakkında tüm genel bilgileri merak ettikleriniz bilmek istediğiniz herşey:) Horozu ve pamukkale traventerlerinden başka bakalım Denizliyi hangi açılardan tanıyabiliriz arkadaşlar GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.868 km² Nüfus: 750.882 (1990) İl Trafik No: 20 Horozları ile ünlü Denizli zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Denizli,...
 4. Denizli resimleri

  Denizli resimleri

  denizli görüntüleri denizliden görüntüler denizliden goruntuler bende güzelliklerle dolu şehirlerimizden denizli`yi göstermek istedim size.buyrun denizli`den manzaralar

Sayfayı Paylaş