denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıtıyor

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
denizli Kırmızısu Karahayıt Şifa Dağıtıyor
karahayıt kaplıcaları faydaları karahayıt kırmızı suyun faydaları suyunun kaplıcalarının denizli kaplıcaları


karahayit4-7210.jpg

karahayt7zm8-9114.jpg

sevgicicegii_dkeloglanmagarasi-6020.jpg

Bu kaplıcanın 60 derecede çıkan suyunun çevresinde kırmızı yeşil ve beyaz renkli travertenler oluşmuştur bu yüzden kaplıcanın adı kırmızısu diye de anılır. Bu renkli travertenler oluşturdukları renk cümbüşüyle görülmeye değer bir doğa harikası sergilemektedirler. Bu kaplıca şifanın yanında sizlere birçok tatil olanağı da sunmaktadır. Örneğin sadece 5 km uzaklıktaki Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kenti harabelerini ziyaret edebilir Pamukkale kasabasında gece yürüyüşü yapabilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ayrıca hem doğal güzellikleri görmek hem şifa bulmak hem de eğlenmek istiyorsanız: Karahayıt Belediye Başkanlığı tarafından her yıl 6-7-8 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Karahayıt Termal Kırmızı Su Kültür Ve Turizm Festivali yapılmaktadır.

Traverten çok yönlü çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan son ra 320m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan 60-70m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülmekte ve ortalama 240-300m. yol kat etmektedir.

KIRMIZISU;
merkez ilçe Karahayıt Kasabası içindedir. Pamukkale’nin yaklaşık 5 km. kuzeyindedir.Kırmızısu Travertenleri 60 0C sıcaklıkta çıkan termal su çevresinde oluşmuştur. Termal suyun içindeki maden oksitleri nedeniyle kırmızı yeşil ve beyaz renkli traverten tabakaları oluşmuştur.

Yakın zamana kadar daha çok iç turizme hizmet veren Karahayıt Kaplıcaları artan konaklama tesisleri ile önem kazanmış ve Pamukkale’den sonra turizmdeki yerini almıştır. Karahayıt kırmızı su travertenleri yaklaşık 900 m2’lik bir alandadır. Doğal güzelliği bakımından ilin görülmeye değer önemli turizm beldelerinden birisidir.
Karahayıt 5000 yıldır şifa dağıtıyor


Tarihte Mısır Kraliçesi Cleopatra yıkandığı ve çamur banyosu yaptığı kaplıcaları olarak bilinen ve 5000 yıldır insanlık için şifa kaynağı olan Karahayıt Termal Tesisleri ve çamur banyoları bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkeziyle yılda 15 bin yabancı 180 bin yerli olmak üzere yaklaşık 200 bin kişiye şifa veriyor.

SUYU VE ÇAMURU NELERE İYİ GELİYOR

Termal suyun sıcaklığı 67-25 derece arasında. Pamukkale ile kıyaslandığında serbest karbondioksit oranı daha az radyoaktivitesi yüksek. Kalp damar sertliği yüksek tansiyon romatizma siyatik deri ve sinir hastalıklarından bazılarına limbo uyuz akne kaşıntı gibi hastalıklara iyi geliyor. Banyo yapılırsa genişleyen damarlar kan basıncını düşürerek kalbi rahatlatıyor. Astım hastaları da faydalanabilir. Çamur banyosu yapıldığında vücudun dayanıklılığı ve direnci artıyor.

Suyun Özellikleri
Karahayıt Kaplıcası Pamukkale Kaplıcasının bir kolu sayılmaktadır. Bundan dolayı suyun birleşimi bakımından da Pamukkale Kaplıcası’na benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları üç kaynaktan çıkar.

Suyun Sıcaklıkları : 42 ºC 50 ºC 56ºC

Karahayıt Kaplıcasının Faydaları

Kalp damar sertliği yüksek tansiyon rahatsızlıklarında
Romatizma-siyatik gibi hastalıklarda
Deri sinir lumbago gibi hastalıklarda şifa sağlar.
Uyuz sivilce kaşıntı gibi deri hastalıklarına karşı tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.


Banyosunun Faydaları
Kalp ve damar hastalıklarında şifa sağlar.
Dolaşım sistemine ait hastalıklarda
Beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlarda
Tansiyon değişiminde
Bronşiyal astım vakalarında
Osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlarda
Akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

Ulaşım

Denizli il olarak kara demir hava yolu olanaklarının hepsine sahip bir konumdadır. Eğer Pamukkale’ye kara yolu ile gidecekseniz İzmir-Aydın ve İzmir-Manisa karayollarının üzeridedir.Eğer demir yolunu tercih edecekseniz gar kent merkezinde bulunup bir çok ile tren seferleri bulunmaktadır. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak İlçesindedir.Karahayıt’a gitmek için ise Denizli otobüs terminalinden sürekli kalkan Karahayıt dolmuşlarına binebilirsiniz.

Karahayıt Denizli kent merkezine 25 Pamukkale’ye 5 kilometre uzaklıkta. Denizli kent merkezinden akşam 20.00′ye kadar her yarım saatte bir otobüs bulmak mümkün. Karahayıt minibüslerinin yanı sıra Pamukkale minibüsleriyle de Karahayıt’a gidilebiliyor. Denizli-Ankara Karayolu’nun Pamukkale Kavşağı’ndan dönülerek özel otomobille yaklaşık 20 dakikada Karahayıt’a ulaşılabilir.
 
canım emeğine sağlık biz sözde denizliliyiz ama nerde şöyle tanıtak şehrimizi bütün denizliler adına sana teşekkür ederim.
 
rica ederim canım bende denizliye yakın sayılırım bi kaç kerede gittim ama bende duymamıştım
 
Geri
Üst