1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir acaba

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Arkadaşlar deprem olduğu zaman ki allah korusunda olmasında ama hadi oldu diyelim neler yapmamız lazım yani kısacası Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir bu konuda bilgi verebilir misiniz bana:S
   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Deprem Anında Tehlikeli Durumlar


  Depremde Tehlikeli Olabilecek Durumlar


  -Piyano, Dolap, Buzdolabı, Raf gibi birçok tehlikeli cisimin yanına sığınmak. Bu tür eşyalar kişilerin üzerlerine devrilip düşebilirler.

  -Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.

  -Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerler, pencereler ve kolonların yakınında durmamalıyız.

  -Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı binaların altında durmamalıyız.

  -Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

  -Bulunduğumuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalıyız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.

  -Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız.3- Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

  -Deniz kıyısından uzaklaşmalıyız.

  -Banyoda iken başınızı yumuşak bir şeyle korumaya çalışın.Banyoda genellikle çıplak olunur. Banyo ve tuvalet küçük olduğu için daha güvenlidir ve orada kalınması daha doğru olur.

  -Eğer eviniz yıkılmıyorsa hemen dışarı çıkmayın. Çünkü dışarıda kırılan pencere camlarından düşen cam parçaları, çatı ya da duvarlardan düşen kiremit, tuğla, ve sıva parçaları olabilir.

  -İkinci kattan ya da üst katlardan zemin kata girmeyin. Çünkü en çok hasar zemin katta olur.

  -Çıplak ayakla dolaşmayın yerdeki cam kırıkları ayağınızı yaralayabilir.

  - Bebek ve yaşlıların güvenliklerinin sağlamaya çalışın.
   
Depremde Tehlikeli Durumlar nelerdir acaba konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. acaba neden

  acaba neden

  türkler sekerin erimesi için sag dan sola dogru cayı karıstırırlar ama yabancılar soldan saga dogru karıstırırlar ndn_?
 2. Deprem Sırasında Ne Yapabiliriz

  Deprem Sırasında Ne Yapabiliriz

  deprem sırasında ne yaparız depremi önlemek için neler yapabiliriz depremde ne yaparız deprem esnasında neler depremi önlemek için yapılabilir DOUG COPP'UN ÖNERILERI 1) 'Binalar çökerken basitçe 'çömelen ve korunan' kişiler istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altına giren kişiler her zaman ezilirler. 2) Kediler, köpekler ve bebekler'in hepsi...
 3. ateş bebeklerde ne zaman tehlikelidir

  ateş bebeklerde ne zaman tehlikelidir

  Melek arkadaşlarım birşey soracam, bebeklerde ateş ne zaman tehlikeli hale gelir?Kaç derece olunca ya da nasıl belirti olunca doktora koşturmalı ?
 4. Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir?

  Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir?

  hamilelikte sakıncalı durumlar,gebelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte tehlikeli durumlar,hamileyim nelerden sakınmalıyım,hamilelik hakkında bilgiler Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve bebeğinin herhangi bir problem oluşmadan dünyaya gelmesini ister. Çoğu zaman da hamilelik,.. Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve...
 5. Unutkanlık Ne Zaman Tehlikelidir?

  Unutkanlık Ne Zaman Tehlikelidir?

  nutkanlığın ciddi bir soruna dönüşüp dönüşmediğini anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bir iki unutkanlık hadisesi anormal sayılmaz. Unutkanlığın olağan dışı bir hal aldığını söylediğimiz kişilerde sadece unutkanlık değil başka sorunlar, olumsuz davranışlar da ortaya çıkar. Yükümlülüklerini yerine getirememe, bazı becerilerin kaybolmaya başlaması, olumsuz yönde mizaç, huy değişiklikleri gibi...

Sayfayı Paylaş