1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Depreme dayanıklı ev almanın püf noktaları...

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Sağlam bir ev almanın püf noktaları...
  Ev almak için doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız alacağınız evin sağlamlığı hakkında doğru soruları sormanız gerek. Profesyonel bir yardım almadan önce evinizi çıplak gözle değerlendirebilirsiniz. İşte sağlam bir ev alırken sorulması gereken sorular.

  Konut kredisi faizlerinin düştüğü, ipoteğe dayalı ödeme sisteminin geldiği şu günler, başını sokacak bir ev sahibi olmak isteyenler için fırsat zamanı. Emlak piyasasının son yılların en canlı dönemini yaşamasıyla hem satıcıların hem de alıcıların yüzü gülüyor. Özellikle metropollerde konut inşaatı hızla artıyor. Aynı paralelde, düşük faizlerle verilen kredilerden yararlananlar, daha inşaatı bitmemiş olanlar da dahil olmak üzere, konuta yatırım yapma eğiliminde. Ancak dönemin getirdiği bu avantajdan pay sağlarken bir takım noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Finansal ve hukuki açıdan büyük bir yükün altına girerek satın alınan konutun, uzun vadede güvenli bir yaşam ya da yatırım aracı olmayı sürdürmesi için son kararı vermeden önce profesyonel bir incelemeden geçirilmesi şart. İlk bakışta görünmeyen ama uzun vadede alıcının rahatına, sağlığına ve hatta hayatına mal olabilecek detaylar, genel görüntüden çok daha fazla önem taşıyor. Bir binanın doğru yalıtımla donatılmış olması, dayanıklılığı ve güvenilirliğini belirleyen etkenlerin başında geliyor. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yayınlanan Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği'ne göre Türkiye'de inşa edilen binalarda ısı yalıtımı konusunda uyulması zorunlu standartlar bulunuyor. Ancak bu standartların uygulanırlığı konusunda yeterli denetim mevcut değil. Isı yalıtımı dışında konutun sağlıklı ve sağlam olması için zorunlu başka şartlar da bulunuyor. Bir evde hem gizli hem de gözle görünür hatalar olabilir. Gizli hatalar duvarların, tavan ve zeminin ardında kalacağı için profesyonel bir göz gerektirir. Ancak çıplak gözle görülebilecek hataları tespit etmek için sorulması gereken sorular ve takip edilecek ipuçları var. Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), sorulması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  Yapı: Gözle görünür çatlaklar var mı? Binanın orijinal halinden ayırt edilebilen değişiklikler yapılmış mı?

  Çatı: Yeni mi, eski mi, yoksa yaşını tahmin etmek zor mu? Genel durumu nasıl? Çatının sızıntı yapması, bakteri ve küf oluşumuna sebep olur. Çatıda ısı ve su yalıtımı yapılmış mı? Yağmur suyu tahliye boruları sağlıklı mı?

  Sızıntı işaretleri: Tüm tavanların ve pencere kenarlarının gözden geçirilmesi gerekir. Tavanda ve duvarlarda su izleri, rutubet kokusu ipucu verir. Aynı binada yaşan kişilerin duvarlarında terleme veya küflenme var mı? Binanın dışa bakan duvarlarında ısı yalıtımı var mı?

  Bodrum: Nem var mı? Yeterli yalıtım yapılmış mı? Binanın bodrumunda perde duvar, kiriş ya da kolonlarda nemden kaynaklanan siyah lekeler ya da pamukçuklar su yalıtım problemini gösterir. Su yalıtımı iyi yapılmış binaların bakım masrafları da az olur. Betonun ve demirlerin taşıma özelliğini korumasına yardımcı olduğundan depreme karşı önlem sağlar.

  Enerji tüketimi: Isı yalıtımı binalarda kışın ısınmak, yazın ise serinlemek için tüketeceğiniz enerjiden tasarruf edilmesini sağlar. Yeni bir konut söz konusuyken yalıtım yapılıp yapılmadığı satıcıya danışılabilir. Bina eskiyse en iyi gösterge binaya ya da daireye ait bir yakıt faturasıdır. Faturanın yüksekliği, yalıtım yapılmadığını gösterir.

  Elektrik tesisatı: Görünürde çalışmayan ya da sorunlu elektrik aksamı bulunuyor mu?

  Su tesisatı: Olağandışı sesler duyuluyor mu? Görünürde damlayan musluk ya da sızdıran bir boru var mı?

  Dış cephe: Evin kısa süre içinde tamirat ya da boyaya ihtiyacı olacak gibi görünüyor mu?

  Pencereler: Pencerelerde kullanılan cam tek cam mı çift cam mı? Pencerelerde tek cam yerine çift cam kullanılması, ısı kayıplarını yarı yarıya azaltır. Çift cam ünitesinde yalıtımı sağlayan, iki cam plaka arasındaki hava boşluğudur. Geniş ara boşluklu (12 veya 16 mm) çift cam ünitelerinin kullanımı ve iki cam arasındaki boşluğa hava yerine argon gazının doldurulması, çift cam ünitesinin ısı yalıtım özelliğini iyileştirir. Camlarda ısı veya güneş kontrol kaplamaları bulunuyor mu? Çıtalarda yetkili üreticinin markası var mı? Pencerelerde hava ve su sızıntısı var mı? Conta ve menteşeler sağlam mı?

  Isıtma ve soğutma tesisatı: Radyatörlerin üzeri kapalı mı? Bina dışından veya ısıtılmayan tesisat boşluklarından geçen ısıtma tesisatı boruları yalıtımlı mı? Tesisat yalıtımı enerji kayıp veya kazançları dışında, hattı oluşturan boruların yoğuşma (terleme) sebebiyle korozyona uğramasını ve ileride daha büyük bir soruna yol açmasını önler.

  Yangın güvenliği: Binada kullanılan malzemeler yanıcı mı? Yangın merdiveni var mı? Yangın merdiveni yanında pencere var mı? Bina genelinde Yangından Korunma Yönetmeliği'ne uyulmuş mu?

  Gürültü seviyesi: Pencereler kapalıyken çevre gürültüsü içeri giriyor mu? Alt, üst ve yan dairelerden konuşma ve ayak sesleri duyuluyor mu? Makine dairesinden gürültü geliyor mu? Binanın ses yalıtımı var mı?

  Çevre/arazi: Kanalizasyonun durumu nasıl? Binadan yeterince uzak mı?

  Deprem tehlikesi: Ev almaya karar vermeden önce yapının projesinin olup olmadığını, zemin etüdünün yapılıp yapılmadığını, deprem yönetmeliğinin dikkate alınıp alınmadığını araştırmak gerekir. Projeleri kimin hazırladığı ve projelerin denetlenip denetlenmediği, binanın kullanım izni ve ruhsatının bulunup bulunmadığı, yapıda nasıl bir beton kullanıldığını, malzemenin standartlara uygun olup olmadığını, yapının projeye uygun inşa edilip edilmediğini ve temellerde su yalıtımı yapılıp yapılmadığını mutlaka kontrol ettirmek gerekir.

   
Depreme dayanıklı ev almanın püf noktaları... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Depreme dayanıklı ev için yapılması gerekenler

  Depreme dayanıklı ev için yapılması gerekenler

  Sağlam bir ev almanın püf noktaları Ev almak için doğru zaman olduğunu düşünüyorsanız alacağınız evin sağlamlığı hakkında doğru soruları sormanız gerek. Profesyonel bir yardım almadan önce evinizi çıplak gözle değerlendirebilirsiniz. İşte sağlam bir ev alırken sorulması gereken sorular. Konut kredisi faizlerinin düştüğü, ipoteğe dayalı ödeme sisteminin geldiği şu günler, başını sokacak bir...
 2. Çizme Almanın Püf Noktaları

  Çizme Almanın Püf Noktaları

  resim çizmenin püf noktaları Kış mevsiminin vazgeçilmezidir çizmeler...Hem sıcak tutar hemde çok şık görünmemizi sağlarlar...Ama çizme alırkende dikkat etmemiz gereken bazı noktalra var kızlar...İşte çizme alırken dikkat etmeniz gereken noktalar :tik: Geniş Kalçalıysanız Sert derili, bacağı saran ve uzun çizmelere yönelmenizde fayda var. Çünkü sert deri bacakta oynama yapmaz. En iyi...
 3. Saat Almanın Püf Noktaları

  Saat Almanın Püf Noktaları

  Saat en çok kullanılan aksesuarlardan biri...Peki saat alırken nelere dikkat etmelisiniz biliyormusunuz :tik: Saat alırken bunlara dikkat! Günümüzde kol saatleri işlevinden çok bir prestij simgesi olarak ön planda. Her sezon değişen stiller, trendler ve teknolojik ayrıntılar saatlere yansıyor. Ama belli başlı markaların klasik modelleri, yıllarca aynı çizgisini koruyor. Saat seçerken...
 4. Şapka almanın püf noktaları

  Şapka almanın püf noktaları

  Şapka alırken nelere dikkat edelim arkadaşlarım bunun bir püf noktaları var mı ?
 5. Evde Kaş Almanın Püf Noktaları!

  Evde Kaş Almanın Püf Noktaları!

  evde kaş alma tüyoları, kaş nasıl alınır, evde kaş alma teknikleri Sevgili melekler, kaşlarınızdaki fazlalıklardan kurtulmak için sürekli kuaför kapısını aşındırmak istemiyorsanız, tavsiyelerimize kulak verin. İşte evde kolayca ve düzgün bir şekilde kaş almanın 4 maddede ipuçları... Birinci adım; Kaş alma işlemine başlamadan önce olabildiğince az acı ve zonklama yaşamak için ılık...

Sayfayı Paylaş