Depresif erkek aldatıyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Depresif erkek aldatıyor
Erkeklerin neden aldattığını yanıtlamak pek kolay değil. Bunu sadece "poligam" yaradılışlarına bağlamak haksızlık olur.

Erken yaşlarda güç ve statü sahibi olan, bekárlık alışkanlıklarını bir türlü bırakamayan, eşinde yeterli sevgi ve desteği bulamayan erkeklerin aldatma eğilimleri daha fazla. Aldatmanın gözden kaçan bir nedeni de ruhsal bozukluklar. Özellikle depresyon, erkeklerde aldatma eğilimini tetikliyor!

Depresyon, özellikle kadınları ilgilendiren bir sağlık sorunudur ama erkekler de yakalanabiliyor.


İşin kötüsü, depresyon erkeklerde daha ağır seyrediyor. Araştırmalar depresif erkeklerde intihar olasılığının daha yüksek, tehlikeli araba kullanma, riskli cinsel ilişkilere girme, saldırgan davranışlarda bulunma eğiliminin daha fazla olduğunu gösteriyor. Kısacası depresyonu bir kadın sağlığı sorunu gibi görmemekte yarar var.

DEPRESYON NEDEN ARTIYOR

Hayatımız müthiş bir hız kazandı. Sorumluluklarımız, beklentilerimiz sürekli artıyor. Daha çok çalışmak, üretmek, daha fazla performans göstermek ve bunu hep sürdürmek zorundayız. Almamız gereken kararlar fazlalaşıyor, karar alma süreçlerimiz kısalıyor.

Aldığımız kararlar üzerindeki kontrolümüz azalıyor. İş güvencesi ciddi bir sorun haline geliyor. Üç-beş yılda bir tekrarlayan ekonomik krizler önümüzü görmemizi zorlaştırıyor. Daha çok çalışmak ve bu nedenle evimizden, ailemizden uzakta geçirdiğimiz süreleri uzatmak zorundayız.

Aldığımız maaşlar, ne gösterdiğimiz çabaya ne de yüklendiğimiz sorumluluğa uygun. İş hayatı müthiş ve acımasız bir yarış arenasına dönüştü. İş arkadaşlarımız, çalışanlarımız, işverenle ilişkilerimiz, oldukça gergin, çekişmeli ve kopuk. İşe gidip gelmek her gün biraz daha zorlaşıyor.

Trafik müthiş bir stres kaynağı haline geliyor. Yarışmacı ve acımasız metropol kültürü, çocukların ve eşlerin beklentilerini her gün biraz daha çoğaltıyor. Orta yaşlı erkekler arasında yayılan depresyonun başka nedenleri de var ama yukarıdakiler en önemlileri.

BELİRTİLERİ GÖZDEN KAÇABİLİYOR

Eğer kendinizi eskisine oranla daha sinirli, daha yalnız, yorgun, keyifsiz, isteksiz hissediyorsanız, gereksiz öfke patlamaları, hayal kırıklıkları, saldırgan davranışlar yaşıyorsanız, cinsel gücünüz ve isteğinizin yavaş yavaş azaldığını düşünüyorsanız, sabahlara daha yorgun uyanıyor, uyku bölünmelerinden veya uykusuzluktan yakınıyorsanız bu sorunlarınızın depresyondan kaynaklanabileceği aklınızda olsun. Bu sorunların bir veya birkaçını siz de yaşıyorsanız, depresyona karşı uyanık olmanız gerekiyor.

ERKEĞİN DEPRESYONU FARKLI OLUYOR!

Depresyon erkeklerde genellikle gözden kaçıyor. Erkekler muhtemelen depresyon belirtilerini saklıyor. Pek çok erkek depresyonu kendine yakıştıramıyor, "Erkek adamda depresyon olmaz" diye düşünüyor.

Erkek depresyonunda belirtiler de bilinenlerden biraz farklı. Erkekler geri çekilmek yerine saldırgan davranışlara, öfke ve hiddete yöneliyor. Depresyonla başa çıkabilmek için tehlikeli ve heyecan verici sporlara başlayan, riskli araç kullanmaya yönelen, rastgele cinsel ilişkilere giren depresif erkeklerin sayısı oldukça fazla.


Uzmanlar, bu davranışlarda erkeğin kendini dünyadan uzaklaştırmak isteğinin bile olabileceğini düşünüyorlar. Tedavi edilmeyen depresyon, alkol ve uyuşturucu kullanımına yöneltebiliyor.

Depresyonlu erkeklerde eşini aldatma eğilimi artıyor. Depresif erkekler arasında intihar eğilimi de oldukça yüksek. İntihar, depresif erkekler arasında dört kat daha fazla. Bunda genelde erkeklerin yaşamlarını sonlandırma bakımından kadınlardan daha önde olmalarının da rolü var.

CİNSEL GÜCÜ AZALTIYOR

Depresif erkeklerde ruhsal kökenli bedensel yakınmalar sıklaşıyor. Kendini kalp hastası, prostat problemli, hipertansiyonlu zannederek doktor doktor dolaşan depresif erkek sayısı oldukça fazla. Kas ve eklem ağrıları, baş ağrıları, gaz, şişkinlik şikayetleri sıklaşıyor.

Depresif erkeklerde cinsel arzu daha azalıyor, cinsel güç eskisinden daha kötü hale geliyor. Sertleşme sorunlarının altında çoğu kez depresyon yatıyor. Depresyon, erkeğin iş hayatını da etkiliyor. Depresif erkeklerde iş başarısızlığı oldukça yaygın. Erkekler başarısızlıklarını alkolle, iş kaçamaklarıyla, sorumluluk sınırlamalarıyla geciktirmeye çalışıyorlar. Depresif erkeklerin iş kazası yapma olasılığı artıyor.

AİLE İÇİ ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Depresif erkeklerin boşanma riski de oldukça fazla. Aile içi şiddet eğilimi artıyor. Depresyonun, fark edilmediği zaman aile bütünlüğünü etkileyen sorunlara dönüşmesi, depresif erkeklerde sık görülüyor.


Özellikle anlamsız öfke atakları, saldırgan davranışlar, alkol kullanım eğilimi, yoğun yalnızlık ve hayal kırıklıkları yaşayan, unutkanlık, odaklanma zorluğu, uyku sorunları, umutsuzluk, endişe sorunları olan, kronik baş ağrısı, sindirim sorunları ve kas-eklem ağrılarından yakınan erkeklerin bu sorunlarının depresyonla yakından ilişkili olabileceğinin aklında tutmasında yarar var. Erkeklerin de depresyona yakalanabileceğini sakın unutmayın.
 
Üst