Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Depresyon Nedir ? Tedavisi

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  ameliyat sonrası depresyon depresyon, nedir, tedavisi, belirtileri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.  [​IMG]
  Depresyon kelimesi günlük dilde sık sık kullanılır. Birçok duygunun bir araya gelişini o anda var olan istenmeyen psikolojik ruh halini betimlemek için kullanılır.

  Depresyon her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Majör Depresyon, nöbetlerle gelen ve tam düzelen bir özelliğe sahiptir. Toplumun her kesiminde görülebilir. Psikiyatrik hastalıklar arasında en sık rastlanan bir tablodur. Yaşam boyunca her 100 erkekten 10'unun ve her 100 kadından 20'sinin Depresyon geçirdiği araştırmalarla saptanmıştır.

  Depresyondaki bir insanda en dikkati çeken özellikler şunlardır; Elem, keder, karamsarlık umutsuzluk duyguları ile daha önceden zevk aldığı ilgi duyduğu nesnelere, uğraşılara ilgi duymaması ve hiçbir şeyden zevk alamama halidir.

  Depresyondaki bir hasta çevresine ve hekime "çok üzgünüm, sanki daha önceki kişiliğimi yapımı kaybettim. Hiçbir şeyden zevk almıyorum. Bu sıkıntı, keder bitmeyecek. Hayat bana ağır geliyor. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Kendimi yorgun ve bitkin hissediyorum. Sabırsız, tahammülsüz bir insan oldum. Kimse gelsin -gitsin istemiyorum. Sessiz - sedasız bir odada yalnız başıma kalmak istiyorum. Çocuklarıma bakamıyorum; bazen onları boğasım bile geliyor. Bazen de artık yaşamanın bir anlamı kalmadı diye düşünüyorum. Bir şey öğrenemiyorum, her şeyi unutuyorum... Zaman zaman sebepsiz ağlıyorum. Çok sıkılıyorum, daralıyorum, baş ağrılarım sıklaştı. İştahtan kesildim, kilo verdim. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorum, bazen erkenden sıkıntı ile uyanıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Karar veremiyorum... " şeklinde yakınmada bulunur.

  Uluslararası Depresyonları önleme ve tedavi komitesinin depresyonlu hastaların tanınması amacıyla hazırladığı tanı ölçütlerinden yola çıkarak hazırlanan maddelerin 4-5 tanesine evet diyorsanız Depresyonda olabilirsiniz.

  Hayattan eskisi kadar zevk almıyorum, hiçbir şey ilgimi çekmiyor.

  Son zamanlarda karamsar, ümitsiz, kötümser düşünüyorum.
  Kendimi yorgun, bitkin, halsiz hissediyorum.
  Uyku düzenim bozuldu.
  İştahım azaldı kilo kaybettim.
  Bedenimde ağrılar, sızılar başladı, göğsüme baskı oluyor, mideme kramplar giriyor.
  Son zamanlarda cinsel ilgimi kaybettim.
  Hafızam zayıfladı, bir şeyi aklımda tutamıyor, öğrenemiyorum.
  Zaman zaman intihar etmek istiyorum. Kimseyi görmek istemiyorum.

  Depresyon geçiren bir insandan; düşünce ve duygu, davranış, motor faaliyetlerde, biyolojik yaşamsal fonksiyonlarda değişiklikler olur.

  Duygu Durumundaki Değişiklikler.
  Keder, elem, üzüntü, sıkıntı, karamsarlık
  Olağan faaliyetlere karşı ilgisizlik,
  Hiç bir şeyin zevk vermemesi, hayatın anlamsız gelmesi
  Ağlama isteği veya ağlama,
  Konuşmaya dahi isteksiz olma.
  Düşünce içeriğindeki değişiklikler:

  En başta umutsuzluk, karamsarlık düşünceleri ( Kendisini değersiz, günahkar, suçlu kabul etme, ciddi depresyonlarda kişi bu düşüncelerle intihar eder...)

  İntihar fikirleri Ağır depresyonlarda bazen gerçeği değerlendirme, muhakemede kısmi bozukluklar görülebilir. Şahıs organlarının olmadığını, çürüdüğünü, bu nedenle yeme-içmesinin anlamsız olduğunu söyler ve kötülük göreceği şeklinde hezeyanları olabilir.

  Depresyonda Hafıza Dikkat toparlanamaz
  Konsantrasyon bozulur.
  Unutkanlık başlar
  Yeni şeyler öğrenilemez
  Bu nedenle bir iş performansı ciddi şekilde düşer.

  Depresyonda Biyolojik-Vital Fonksiyonlar
  Uykuya dalmada güçlük
  Sık sık uyanma, sabahları erken uyanma
  İştahsızlık ( Perhizde değilken 1 ayda kilosunun %5'inden fazlasını kaybetme)
  Cinsel istekte azalma
  Hareketlerde faaliyetlerde yavaşlama, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik.

  DEPRESYON TÜRLERİ
  Maskeli DepresyonSınıflamalarda yer almamakla birlikte klasik kitapların çoğunda yer alır. Bu durumda klasik depresyon belirtileri yerine: Bedenin değişik yerlerinde ağrılar, sızılar, uyuşma, karıncalanmalar, hissiyat azlığı, karakter bozuklukları, Seksüel alanda ve beslenme ile ilgili davranışlarda bozukluklar, alkolizm, madde bağımlılığı gibi sorunlar ön plandadır. Yani temeldeki depresyon bu şekilde dışa yansımıştır.

  A tipik depresyon
  Hastada depresif duygu durum dikkati çekmekle beraber, diğer belirtiler "tipik" depresyon belirtilerine uymaz. Gün içi değişmeler görülür. Kişilik yapısı takıntılara saplantıları yatkın insanlarda takıntılar, saplantılar, kuruntular ön plana çıkar. Örneğin; su muslukları, tüpün düğmesi, ütü fişi sürekli kontrol edilir. Bazen yoldan dönülüp tekrar tekrar bakılır. Bedendeki fizyolojik değişiklikler organlardaki bozukluğun habercisi gibi değerlendirilir ve bedensel uğraşlar artar. Çeşitli korkular gelişir. Dışarıdan gösteri, rol gibi algılanacak davranışlar görülebilir.
  A tipik depresyonlu insanlar her zamankinden fazla uyur ve fazla yemek yerler. Aşırı kilo alırlar. Kollarda ve bacaklarda aşırı güçsüzlük vardır. Beklenmedik bir şekilde alkole, maddeye, kumara düşkünlük. Aile ve iş yaşamından uzaklaşma Açıklanması güç cinsel uyumsuzluklar dikkati çeker.

  Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon
  Çocuklarda ve gençlerde tipik depresyon belirtileri olmayabilir. Daha çok davranış ve tutum değişiklikleri belirgindir. Aşırı ağlama, hırçınlık, asi davranışlar, çabuk sinirlenme, alkol ve uyuşturucu kullanımına başlamanın temelinde depresyon olabilir.  Yaşlılarda ve Menopoz Sonrası Depresyon Kadınlarda daha sık görülür.
  Depresyonun tipik belirtileri olmakla beraber; ağır bunaltı (anksiyete), sıkıntı, özellikle sabah sıkıntısı, uyku bozukluğu ön plandadır.
  Aşırı telaş ve tedirginlik vardır.
  Sıkıntıdan dolayı sürekli eller ovuşturulur ve yerinde duramama, dolaşma hali vardır.
  Bedensel uğraşılar daha fazladır.
  İntihar düşünceleri yoğundur.

  Doğum Sonrası Depresyonları Doğumdan sonra annelerde görülen depresif tabloya "puerperal depresyon" denmektedir. Bazı anneler doğumdan sonra: Gelip geçici ağlama nöbetleri, güçsüzlük, halsizlik, sıkıntı, üzüntü, bebeğe karşı ilgisizlikle karakterize "Bebek hüznü " denen bir durum yaşar. Destekleyici tedavilerle olumlu yanıt verir. Doğum sonrası bir ila 3 ay içinde gelişen karamsarlık, üzüntü, yetersizlik, hiçbir şeyden zevk alamama, çocuğa, ev işlerine bakmamak gibi hallerinde tam bir depresyon geçiriyor denmektedir. Ciddi tedavi gerekmektedir. Hastaların çoğu tedavi ile düzelir. Bazılarında depresyonun belirtileri uzun süre üzerinde kalabilir.

  Distimik BozuklukEskiden nörotik depresyon, depresif kişilik, nevrasteni diye nitelendirilirdi. Hastalarda en az iki yıl süren ve çok ağır olmayan depresyon belirtileri vardır. Uyku bozuklukları, hiçbir şeyden mutlu olamama, müzmin karamsarlık hali, yoğunluk, istek ve ilgi azlığı, güvensizlik hissi, bedensel yakınmalar dile getirilir. Bu bozuklukta bir kaç gün, bir kaç hafta iyilik dönemleri görülebilir. Ancak bu iyilik dönemleri iki ayı geçmez.

  Postpsikotik DepresyonlarŞizofreni gibi gerçeği değerlendirme yeteneğinin bozulduğu, "akıl hastalıklarında da zamanla depresyon gelişebilir.

  Organik Nedenlere Bağlı DepresyonBirçok fiziksel bozukluğa bağlı depresyonlar görülebilmektedir. Örneğin; Hormonal sistemdeki bozukluklar, Nörolojik bazı hastalıklarda ( Örneğin Parkinson, Multipl skleroz) kan hastalıklarında, kanserde, enfeksiyon hastalıklarının bazılarında, kaza ve ameliyatlardan sonra depresyon gelişebilmektedir. Uzun süre kullanılan tansiyon düşürücü, ülser giderici bazı ilaçlar bağımlılık yapan uyarıcı ve uyuşturucular, kortizollü ilaçlarda depresyon yapabilirler.

  DEPRESYON NEDENLERİ Depresyona yol açan çok neden vardır.
  Kalıtımsal nedenler
  Biyokimyasal değişiklikler
  Hormonal bozukluklar
  Tedavide kullanılan bazı ilaçlar
  Bazı organik nedenler
  Psiko-sosyal olaylar
  Sosyo-kültürel etkenler
  Bazı yaşam olayları depresyona neden olabilir.
  Birçok insanın aynı şartlarda yaşamasına rağmen bazılarının depresyona girdiği, bazılarının girmediği araştırılıp, tartışılmıştır.

  Biyolojik-genetik alt yapının depresyona yatkınlık gösterdiği kişilerin dış faktörlerle daha kolay depresyona girdiği ileri sürülmektedir. Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır
  Depresyon belirtileri 2 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka bir psikiyatriste gidip tedavi olmak gerekir. Günümüzde depresyon giderici çok güçlü ilaçlar geliştirilmiştir. Psikiyatristlerin tedavide birçok seçenekleri vardır. 2-3 aylık bir tedavi ile ciddi düzelmeler sağlanabilmektedir. Tedavinin süresi hastalığın ciddiyeti, süresi tekrar edip etmediğine göre ayarlanır. Psikoterapi ile birleştirilen ve sosyal düzenlemeler ile desteklenen tedaviler daha iyi sonuçlar vermektedir.

  DEPRESYON BİR HASTALIKTIRTANIYIN-YENİN
  Depresyon ruhsal bir hastalıktır. Depresyon çok yaygın bir sağlık sorunudur. Ülkemizde yaklaşık her on kişiden birinde depresyon görülmektedir. Ancak halk ve doktorlar tarafından yeterince tanınmamaktadır. Depresyonlu kişinin iş verimi düşer, çalışamaz, insanlar ile olan ilişkileri bozulur. Aileye ve topluma getirdiği ekonomik yük çok büyüktür. Depresyon tedavi edilebilen ve tam olarak düzeltilebilen bir hastalıktır. Depresyon tedavi edilmezse intihar ile sonuçlanabilir. İntihar olgularının büyük bir bölümü depresyon geçiren hastalardır.
  Depresyonun tanınmamasının ve yeterince tedavi edilmemesinin hastaya ve topluma maliyeti çok yüksektir. Tanınması ve tedavi edilmesi halkın ve doktorların eğitimi ile mümkün olabilir.
   
Depresyon Nedir ? Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Depresyon Tedavisinde Terapi

  Depresyon Tedavisinde Terapi

  depresyon tedavisinde müzik depresyon müzikleri DEPRESYON TEDAVISINDE TERAPI Depresyon tedavisinde terapinin ilaçlar kadar etkili olabildiği açıklandı. Amerikan Psikiyatri Kuruluşu genel kurulunda, terapi maliyetinin kısa dönemde ilaç tedavisi maliyetiyle aynı olduğu, ancak uzun dönemde daha ekonomik olabileceği belirtildi. Nashville Vanderbilt Üniversitesi uzmanlarından Dr. De Rubeis ve...
 2. Major depresyon tedavisi

  Major depresyon tedavisi

  majör depresyon tedavisi depresyon tedavisi ne kadar sürer ne kadar sürer majör nedir Depresyon kişide kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında gelişen çökkünlük halidir. Aşağıdaki dokuz belirtiden en az beşinin (ilk iki belirtiden en az biri bulunmak üzere), en az iki hafta süresince var olması durumuna "major depresyon" denir. Depresyonu Anlamak : Çoğu...
 3. Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi için kimyasal ilaçlar kullanmak yerine en doğrusu çok aşırı derecede ağır değil ise bitkilerden yararlanmaktır. Bunun nedeni bitkilerin yan etkileri yoktur ve bağımlılık yapmazlar istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Bu konuda kedi otu ya da Kedi Otu St. Johns Wort Bitkisel Karışım kullanmalısınız karışım diğerine göre çok daha etkilidir. Bu karşımı evde hazırlayabileceğiniz...
 4. Düşük yaptım depresondayım ne yapmalıyım ?

  Düşük yaptım depresondayım ne yapmalıyım ?

  Bir düşük hamileliğin 20. haftasından önce bir embriyo veya fetüsün kaybedilmesi demektir. Düşükler nadir bir olay değildir .Beş gebeliğin birin de görülebilir. Bir kadın için bunu atlatmak , acılı ve travmatik bir deneyim olabilir . Çiftler potansiyel bir çocuğun kaybını ve bununla birlikte gelen umutları ve hayalleri ile yas tutuyor . Gebeliklerin çoğunda sağlıklı bebeklerin ortaya...
 5. Depresyon nedir belirtileri nedenleri nelerdir?

  Depresyon nedir belirtileri nedenleri nelerdir?

  Çoğu kişi zaman zaman kaygılı ya da depresif hissederler. Sevilen birini kaybetmek, işten kovulmak, boşanmak ve diğer zorlu durumlarda bir insanın üzgün, yalnız, korkmuş, gergin veya endişeli hissetmesine yol açabilir. Bu duygular yaşamın stres faktörlerine normal tepkilerdir.Fakat bazı insanlar, normalde günlük işlerlikle devam etmeyi zorlaştıran hiçbir nedeni olmayan bu duyguları günlük ya...

Sayfayı Paylaş