Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Depresyonu yiyeceklerle yen!

  Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  depresyon yiyecekleri muz depresyon depresyonla ilgili videolar yiyecek yapan yiyecekler Omega 3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri de depresyona yardımcı olabilecek yiyecekler listesine dahil etmek önemlidir.


  < Konu Resmi..>


  Dilara Koçak Depresyon yiyeceklerle azaltılabilir mi? Yiyecekle depresyon arasında bağlantı kurulabilse de depresyon ve duygu durum bozukluklarında yemek önerileri yapmak zor çünkü bu tip durumlar söz konusu olunca altta yatan birçok neden olabilir.
  Bazı istatistikler ABD’deki yetişkin nüfusun yüzde 10’una yakınında düzenli depresyon belirtileri olduğunu gösteriyor. Bu kadar yaygın olan bir sorunda altta yatan birçok neden bulmak normal, bu sebeple sadece yiyeceklere bağlamak mümkün değil.
  Duyguya bağlı yemek yeme sendromundan kurtulmanın en önemli anahtarı farkındalıktır. Bunu kazanmak için kişinin kendini tanıması, hangi duyguların yemek yeme ihtiyacına sebep olduğunu anlaması gerekir.

  Kan şekeri ve insülin dengesizliğinin depresyon etkisine dair kanıtlar var, bu yüzden bazı çalışmalar, işlenmiş yiyecek ve rafine şekerin azaltılmasının yararlarını gösterir. Aynı şekilde, 5 -6 defada az ve sık yemek üç büyük öğün yaklaşımından çok işe yaramaktadır.
  Protein alımı önemli
  “Alerjik depresyon” fikri de çelişkili sonuçlarla incelenmiştir. Herhangi bir yiyeceğe karşı alerjiniz saptanmışsa daha fazla araştırmakta fayda var. Çünkü kan şekerinin dengesizliği uyku hali, isteksizlik, huzursuzluk veya alerjiden kaynaklanan benzer şikayetler depresyon belirtileri ile karışabilir.
  B vitamini ve depresyonla ilgili yapılan klinik çalışmalar, yiyecekten çok suplemanlar üzerinde duruyor, ama yine yemeklerde yapılan değişiklikler de faydalı olacaktır. Üzüntü ve can sıkıntısı durumunda B vitamini kaynağı karbonhidratların aşırı tüketilme isteğini de unutmamak lazım. Ancak bu noktada rafine edilmiş ve yüksek şeker içeren karbonhidrat yerine tam tahıldan yapılmış yağ ve şeker oranı düşük seçimler daha doğru.

  Depresyon durumunda Folat, B6, B12 ve kolin gibi B vitaminleri açısından zengin yiyeceklerin tüketimini artırmak faydalı olabilir. Yeterli nitelikte protein alımı depresyondan çıkarken önemlidir çünkü proteindeki amino asitlere akıl sağlığının bu yönüne dahil olan sinir sistemi mesajlaşma moleküllerinin yapımında ihtiyaç vardır. Protein tüketimini gün içine yaymak ve her öğünde 5 -10 gr protein eklemek faydalı olabilir.
  Muzun yanında süt
  Omega 3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekleri de depresyona yardımcı olabilecek yiyecekler listesine dahil etmek önemlidir.
  Çikolata ve muz da mutluluk hissi uyandıran yiyeceklerdir. Bu noktada miktar ve onlara eşlik eden diğer yiyecekler önemlidir. Çikolatayı bitter tercih etmek, muzun yanına süt veya ceviz eklemek daha iyi olur.

  Hatırlayın ki temiz hava, endişeler ve üzüntüler vs. de depresyonunuzda beslenmeniz kadar veya daha fazla etkilidir. Beslenmenizle ilgili denemeler yapmanız ve neyin size daha iyi geldiğini araştırmanız önemli olsa da kendinizi aşırı depresif hissediyorsanız mutlaka hekime danışın.
  Depresyonu yiyeceklerle tedavi etme fikri çok iddialı bir yaklaşım olmakla birlikte yediğiniz besinleri yeterli ve dengeli beslenme çerçevesinde düzenle-yemediğiniz durumda fazla kilolar da bu mutsuzluğu artırabilir. Eğer kendinizi kötü hissettiğinizde gereğinden fazla yediğinizi düşünüyorsanız duygusal açlık ve gerçek açlığı ayırt edemiyorsanız aşağıdaki önerilere kulak verin
  Başa çıkmak için:
  1. Yemek günlüğü tutun. Ne zaman ne yediğinizi, yemeyi canınızın çektiği sıradaki duygunuzu da yazın.
  2. Duygularınızı ve düşüncelerinizi rahatça yazıya dökebileceğiniz bir zaman dilimi ayırın kendinize.
  3. Arkadaşlarınızla ve/veya ailenizle daha çok zaman geçirin. Onlarla konuşun, paylaşın.
  4. Kendinize zaman ayırın. Meditasyon veya başka bir aktiviteyi her gün veya iki günde bir tekrarlayın.
  5. Spor yapın. Spor yapınca kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve çikolata istemediğinizi göreceksiniz.
  6. Buzdolabı (veya erzak dolabı, ilk yöneldiğiniz hangisiyse) kapısına kendinize hatırlatma niteliğinde bir yazı asın.
  7. Telefonunuzu daha çok kullanın. Canınız yemek istediğinde bir arkadaşınızla o sıradaki hislerinizi paylaşın. Bakalım aklınızda hâlâ yemek olacak mı?
  8. Evde sizi kışkırtan yiyecekleri bulundurmayın. Yemesem de bulunsun diyerek onları satın almak, yemek için yaptığınız hazırlığın ilk adımıdır!
  alıntı


   
Depresyonu yiyeceklerle yen! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yiyecek

  Yiyecek

  Et hariç yiyecekler kısmet, bolluk, berekettir.
 2. Depresyon...

  Depresyon...

  Affektif bozukluklar ve bu grubun depresif tipte olanları toplum için sık ve yaygın olarak görülen ruhsal bozuklukları oluştururlar. Yaklaşık toplumun %20 sini etkileyen depresyon tüm toplumlar için ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Hayat boyu risk erkekler için %3-12, kadınlar için %20-26 'dır. Ortalama başlangıç yaşı 20-30 yaşlar arasındadır. Ancak çocuk ve ergenlerde...
 3. Depresyon

  Depresyon

  Bu terim maalesef en az üç anlamda kullanılmaktadır — ruhsal bir durumu, bir sendromu ve bir hastalığı tanımlar. Ruhsal bir durum olarak depresyon evrensel insan yaşantısının bir parçasıdır ve genellikle hayatın früstrasyonlarına ve hayalkırıklıklarına karşı bir tepki olarak, bazan da belli bir nedeni olmaksızın «durup dururken» gelişir. Depresyon sendromu, diğer birkaç semptomdan bazıları...
 4. depresyon

  depresyon

  En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa DEPRESYON sorgulanmalıdır. *Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama, *Günlük iş ve gücünü yapamama,günlük işlere karşı isteksizlik, *Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma (Bir ayda vücut ağırlığının %5 inden fazlasını alma ya da verme) İştah kaybı ya da aşırı...
 5. depresyon için faydalı yiyecekler hangileri

  depresyon için faydalı yiyecekler hangileri

  Merhaba, ben depresyona bazı yiyeceklerin iyi geldiğini duyum acaba o yiyecekler hangileri? Depresyon rahatsızlığım var ve belki bu yiyecekler iyi gelir..:(

Sayfayı Paylaş