Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Deri Altı İmplantları İle Doğum Kontrolü Hakkında Herşey...

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  deri altı implantı deri altı implantları
  Sevgili melekler, doğum kontrol yöntemleri içinde yer alan deri altı implantları, uygulanımı, yan etkileri, faydaları ile ilgili tüm bilgileri soru cevap şeklinde aşağıda ki yazımızda bulabilirsiniz :)


  [​IMG]

  İmplant, içeriğinde hormon bulunduran, bükülebilen, ince çubuk şeklinde bir görünüme sahip depocuklardır. Bu yapı cilt altına iğneler ile enjekte edilmektedir.

  İmplantlar nasıl etki eder?
  İmplantlar günümüz teknolojisinde kullanılan en etkili korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntemde tipine göre değişiklik göstermekle birlikte 3 sene veya 5 sene boyunca kullanılabilen korunma seçenekleri mevcuttur. Bu hormon depocuklarının etki alanları, yumurtlamayı engelleme, rahim bölgesinde salgılanmayı azaltarak spermin yumurta içerisine girmesini engelleme, rahim iç duvarının inceltilmesi sonucu gebeliği engelleme veya fallop tüplerde yumurtanın taşınmasını engelleme gibi değişik yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir.


  İmplant nasıl takılır?
  İmplantlar; lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde, kolun iç kısmına özel iğneler ile sterilizasyon şartlarını yıkmamak koşulu ile takılmaktadır. Bu noktada sol veya sağ kol uygulamaya alınabilir. Hangi kolun seçileceği önem taşımaz.

  İmplantta; dikiş kullanılmamaktadır. Bu nedenle uygulama gerçekleştirilen yerde herhangi bir iz kalmamaktadır.

  İşlem kişiye herhangi bir ağrı yaşatmaz ve birkaç dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

  Uygulamanın yapıldığı gün dahi sosyal faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.
  İmplantların bir diğer avantajı ise, takıldıktan hemen sonra etkisini göstermesi olarak gösterilebilir.

  İmplant uygulaması için en uygun zaman adetin ilk 5 veya 7 gününde uygulanmasıdır.

  İmplantlar nasıl çıkarılır?
  İmplantlar çıkarılmak istendiği zaman, ilk olarak cilt altınca yerleştirildiği bölge tespit edilir. Daha sonra tıpkı takıldığı an yapıldığı gibi lokal anestezi uygulanır ve yaklaşık 2-3 mm kadar ufak bir kesi yapılıp bu bölgeden yakalanmak suretiyle çıkarılır. Bu işlemde tıpkı takılması gibi oldukça kısa bir sürede tamamlanmaktadır. İmplant çıkarılması esnasında kişi hiçbir şekilde ağrı, sızı hissetmez ve aynı gün sosyal faaliyetlerine devam edebilir. İmplant çıkarılması esnasında herhangi bir dikiş yapılmadığından iz kalmaz. İmplantın takılması ile başlayan korunma, çıkarılması ile birlikte hemen sona erer.

  İmplantların yan etkileri nelerdir?
  İmplant uygulaması yapılan kadınların yaklaşık olarak %90’ı uygulamadan memnun kalmaktadır. Bu uygulamanın yan etkileri ise;

  Düzensiz kanamalar ve ara lekelenmeler ( bu durum implant uygulaması yapılan kadınların yaklaşık %40’ında görülmektedir.) bu tür kanamalar sebebiyle, implant uygulamasına başlayan kadınların yaklaşık %25’i yöntemi kullanmayı bırakmaktadırlar. Bu türlü ara kanamalar genel olarak ek tedavilerle giderilebilmektedir.
  İmplant kullanımı nadir olmakla birlikte depresyon ve panik bozukluklara yol açabilmektedir. Ayrıca implant kullanan kadınların bazı ilaçlara karşı etkileşimi olabilmektedir. Bu nedenle hasta olmaları durumunda doktorlarına implant kullandıklarını söylemeleri doğru olacaktır.

  İmplantın avantajları nelerdir?
  İmplantların en büyük avantajı koruma düzeyinin oldukça yüksek olmasıdır. İmplant kullanan kadınların yılda yalnızca %0,2’si gebe kalmaktadır.

  İmplantlar etkisini 24 saat kadar kısa bir sürede gösterdiklerinden oldukça avantajlıdır. Ayrıca 3-5 sene kadar da etki alanına sahip olmaları büyük bir rahatlık sağlamaktadır. İmplantların bir diğer avantajı ise kaldırılmasını takiben hemen etkisinin sona ermesi gösterilebilir.
   
Deri Altı İmplantları İle Doğum Kontrolü Hakkında Herşey... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum kontrol deri altı çubukları

  Doğum kontrol deri altı çubukları

  deri altı implantları cilt altı implantları fiyatı doğum kontrol implant fiyatları deri implant fiyatları kapsülleri fiyatı NORPLANT UYGULAMASI Hormon içeren küçük kapsüllerin cilt altına yerleştirilmesidir. Cilt altına yerleştirilen 6 adet kapsülden her gün belirli miktarda hormon salgılanmakta ve yumurtlama engellenmektedir. Yerleştirilmesi ve çıkartılması küçük bir cerrahi operasyonla...
 2. Doğum hakkında bilinmesi gereken herşey

  Doğum hakkında bilinmesi gereken herşey

  bebek bakımı hakkında bilmeniz gereken herşey doğumla ilgili herşey Bir çocuk sahibi olmaya karar verildiği ilk andan itibaren yaşanan heyecanlar doğum günü yaklaştıkça artmaya başlar ve doğumun ilk işaretleri ile birlikte doruğa ulaşır .Herşey sona erdikten sonra anne ve babanın dünyadaki en önemli eserleri olan bebek kucağa alındığında ise yaşanan bütün sıkıntılar, çekilen bütün ağrılar...
 3. Doğum kontrolü ile ilgili merak ettikleriniz

  Doğum kontrolü ile ilgili merak ettikleriniz

  Çocuk sahibi olma kararı ve bunun zamanlaması her çiftin zevk alarak planlaması gereken bir haktır. Ancak bu hak yanlış kullanılırsa bazı olumsuzlukları da beraberinde getirir. İşte doğum kontrolü bu olumsuzlukları gidermek için şarttır. Doğum Kontrolünün Yararları Kadınlarda özellikle Türk kadınlarında çok sıkça görülen kansızlık azalır. Gebelik ve doğuma bağlı ölüm riski azalır....
 4. Doğum Kontrol Yöntemi Deri Altı Çubuğu Hakkında Bilgiler

  Doğum Kontrol Yöntemi Deri Altı Çubuğu Hakkında Bilgiler

  deri altı implant nasıl takılır deri altı çubukları gebelikten korunma yöntemleri Gebelikten korunma yöntemlerinden biri olan ve çok yaygın olmasada yinede tercih meselesi olarak kullanılan deri altı çubukları hakkında merak etitğiniz bilgileri sizlere aktarıyoruz. Deri altı implantı nasıl ve kimlere takılır. Koruma düzeyi nedir ve daha birçok kafanıza takılan soruların yanıtlarını bu...
 5. İslamda doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler

  İslamda doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler

  Sual: Çocuk olmaması için tedbir almak mesela prezervatif kullanmak caiz mi? CEVAP Evet caizdir. Sual: Kadın çocuk olmaması için spiral kullansa, caiz mi? CEVAP Evet. Sual: Erkek, hanımı razı olmadığı halde, çocuk olmaması için tedbir alabilir mi veya hanımını tedbir almaya zorlayabilir mi? CEVAP Hayır. Sual: Kürtajın, tıptaki ve dindeki yeri nedir? CEVAP Tıp yetkilileri diyor ki:...

Sayfayı Paylaş