1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Şık, dayanıklı ve hava alabilen yapısı ile oldukça sağlıklı olan deri ayakkabılar doğru kullanılmadıklarında bu özelliklerini zamanla yitirirler. Deri ayakkabıların uzun süre kullanılabilmeleri ve özelliklerini koruyabilmeleri için bakımlarının doğru şekilde yapılması gerekir.

  Deri ayakkabı bakımının en önemli noktası, giyilen ayakkabıların dinlendirilerek giyilmesidir. Bunun için bir gün giyilen deri ayakkabı en az bir gün dinlendirildikten sonra tekrar kullanılmalıdır. Bu şekilde ayakkabılar yıpratıcı etkilerden bir süre uzakta kalarak kendilerini toplarlar.

  < Konu Resmi..>
  Deri ayakkabılar giyilmediklerinde formlarını koruyabilmeleri için içlerine ayakkabı kalıbı yerleştirilerek muhafaza edilmelidir. Ayakkabı kalıbı yoksa en azından gazete kağıdı buruşturularak ayakkabı içine yerleştirilmelidir. Bu şekilde deri ayakkabılar formlarını uzun süre korur. Eğer sedir ağacından bir kalıp kullanılırsa bu durumda ayakkabıdaki nem de giderilebilir.


  Deri ayakkabılar giyilirken ve çıkartılırken de dikkatli hareket edilmelidir. Ayakkabı giyerken varsa bağcıklar mutlaka çözülmeli ve parmak yerine bir ayakkabı çekeceği kullanılmalıdır. Aynı şekilde deri ayakkabılar ayaktan çıkartılırken de bağcıklar sökülmelidir.


  Deri ayakkabıların temizliğinde nemli bir bez kullanılması yeterlidir. Nemli ve yumuşak bir bez kullanılarak deri ayakkabılardaki tozlar ve kirler kolaylıkla temizlenebilir. Nemli bezle çıkmayan lekelerin temizlenmesi için arap sabunundan faydalanılabilir. Bunun yanında parlatıcı adı altında satılan kimyasal ürünler deri ayakkabılarda kullanılmamalıdır. Bu maddeler derideki gözenekleri tıkayarak ayakkabının hava almasını engeller.


  Deri ayakkabılar uzun süre suya maruz kaldıklarında suyu emer ve ıslanır. Islanan deri ayakkabılar serin bir ortamda ve ısı kaynaklarından uzakta kurumaya bırakılmalıdır. Ayakkabıların hızlı şekilde kurumasına neden olabilecek durumlar ayakkabı derisine zarar verir ve çatlamalara yol açar.


  Deri ayakkabıların boyanması bu işin ustaları tarafından yapılmalıdır. Ancak deri ayakkabılar evde boyanmak isteniyorsa da kaliteli bir boya alınmalı ve kullanılan boya yumuşak bir sünger vasıtasıyla ayakkabıya ince katlar halinde uygulanmalıdır. Ayakkabının parlak görünmesi içinse ayrıca kaliteli bir ayakkabı cilası kullanılmalıdır. Cilanın deriye iyice işlemesi içinse bir cila fırçası kullanılması çok daha etkili olur.  Doğal ürünler oldukları için deri ayakkabılar özel bakıma ihtiyaç duyar. Deri ayakkabıların bakımı için özel ürünler olduğu gibi vazelin ve badem yağı da kullanılabilir. Deri ayakkabılar kullanım sıklığına göre birkaç haftada bir bu maddelerden herhangi birisi ile silinmelidir. Bu şekilde yapılan bakım ayakkabıların derilerini besler, yumuşatır, kılcal çatlakları kapatır ve ayakkabıların ömürlerini uzatır.

   
Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayakkabıların güzelliğine bakın derim arkadaşlar

  Ayakkabıların güzelliğine bakın derim arkadaşlar

  . ben seçiciyim diyen bayanlar tam sizlere göre
 2. Kışın Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

  Kışın Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

  deri ayakkabı bakımı ayakkabı nasıl yapılır kokan ayakkabılar nasıl temizlenir kokan deri temizlenir Kış geldi yağmur çamur derken ayakkabılarımız çok fazla kirlenecek peki ama kışın ayakkabılarımızı nasıl temizlemeliyiz...Kışlık ayakkabı bakımı nasıl olmalı :tik: Önce uygulayın Yapacağımızı söyleriz ancak çok nadiren yaparız. Cila ve yumuşatıcılar özellikle kış zamanında gereklidir...
 3. Evinizde Deri Eşyalar Seviyorsanız Tam Size Göre Bir Yer Deri Bakımı Nasıl Yapılır...

  Evinizde Deri Eşyalar Seviyorsanız Tam Size Göre Bir Yer Deri Bakımı Nasıl Yapılır...

  Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır Deri Koltuk Bakımı Önerileri Evinizde deri eşyaları seviyorsanız burası tam size göre ..Deri koltuklarınızı temizleme önerilerini sizinle paylaşmak istiyorum...Deri koltuklarınıza daha özenle ve tertemiz bir şekilde bakım yapmak istiyorsanız buyrun aşağıdaki bilgilerden istifade edin.... Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır Bu yazıda deri koltuk bakımı...
 4. Laminant Parkelere Nasıl Bakım Yapılır?

  Laminant Parkelere Nasıl Bakım Yapılır?

  laminant parke bakımı laminant parke bakımı nasıl yapılır Sevgili melekler, laminant parkelerinizi daha uzun süre, ilk günkü gibi kullanmak istiyorsanız, bakımına ve temizliğine gerekli özeni göstermelisiniz. Dikkatli kullanılan ve bakımı yapılan parkelerinizi çok uzun süre istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki bu bakım nasıl olmalıdır? Lamine parkeyi yeni yaptırmış kişiler, eğer...
 5. Deri Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

  Deri Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

  deri koltuk temizliği, deri koltuklar nasıl temizlenir, deri koltukları temizlemenin yolları Oturma odası ve salonların vazgeçilmezi koltuk modelleri farklı mobilya firma ve markaları tarafından değişik renk ve tasarımlar ile tüketici ile buluşuyor. Birçok kişinin koltuk modelin de tercihi olan deri koltuklar, görsel olarak oldukça şık bir görüntü teşkil ettiği gibi temizlyiğinin de hasas...

Sayfayı Paylaş