1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Derimiz Neden Yaşlanır ?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  yaşlanmak, derimiz nasıl yaşlanır, yaşlanmak, resimleri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  [​IMG]


  hepimiz bir gün yaşlanacağız melekler. ne güzelliğimiz kalacak ne fit vücudumuz. derimiz kırışacak buruş buruş olacağız. ne kadar botoksdur yüz gerdirmektir yapılırsa yapılsın bu sondan kaçınılamaz.

  peki neden derimiz yaşlanır? işte bu sorunun cvbı için yazımıza buyrun melekler.


  Araştırmalar derimizin genetik yani içsel ve çevresel faktörlerle ilişkili olarak yaşlandığını gösteriyor…

  Genleriniz yaşlanma sürecinizin hızını belirler. İçsel yaşlanma doğal yaşlanma süreci olarak da tanımlanabilir. Bu, yirmili yaşların ortasından başlayarak ilerleyen bir süreçtir. Cilde güç ve esneklik sağlayan yapı taşlarından kolajen ve elastin sentezi azalır. Cildin doğal yenilenme hızı yavaşlar.

  İçsel (Genetik) Yaşlanma
  İçsel yaşlanma sonucunda deride şu belirtiler ortaya çıkar;
  İnce kırışıklıklar, İnce ve saydam deri, Destek yağ dokusu kaybı sonucunda yanaklarda ve göz kenarlarında çökmeler, El üzeri ve boyunda elastikiyet kaybı, sarkma, Deri kuruluğu ve kaşıntı, Saç renginde grileşme ve beyazlama, Saç kaybı, Menopoz sonrası istenmeyen tüylerde artış, Tırnaklarda incelme.
  Dışsal (Çevresel) Yaşlanma
  Dışsal faktörler genetik yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerdir. En önemli dışsal etken güneş (ultraviyole) hasarıdır. Bunun yanı sıra tekrarlanan mimikler, yerçekimi, uyuma şekli ve sigara da yaşlanma sürecini etkilemektedir.

  Güneş
  Güneşe bağlı yaşlanma ya da dermatolojik tanımla ‘foto yaşlanma’, yıllar içinde kronik hasar şeklinde karşımıza çıkar. Hücresel DNA yapısı zarar görür. Cildin kendini yenilemesi yavaşlar. Kolajen parçalanır ve kolajen sentezi bozulur. Güneş, elastin yapısına da zarar verir.

  Deri elastikiyeti belirgin şekilde azalır.
  Günlük olarak güneş koruyucusu kullanılmadığında yıllar içinde biriken güneş hasarı deride; Çillenme artışı, Yaşlanma lekeleri, Yüzde kılcal damarlanma, Deride kabalaşma ve sarkma, İnce kırışıklıklar, Aktinik keratoz (deri kanseri öncüsü olarak kabul edilen kalın, kabuklu, pembe-kırmızı oluşumlar) Deri kanseri oluşumu şeklinde görülebilir.

  Güneşe bağlı deri yaşlanmasını belirleyen faktörler:

  1) Deri rengi ve derideki melanin miktarı,
  2) Kişinin uzun süreli ya da şiddetli güneş ışığına maruz kalmasıdır. Beyaz ciltli kişiler güneş hasarına ve güneşe bağlı yaşlanmaya daha yatkınlardır. Solaryum da foto yaşlanmayı hızlandırmaktadır.

  Sigara
  Sigara kullanımı vücudumuzda genel yaşlanma sürecini hızlandıran biyokimyasal değişikliklere neden olur. On yıldan uzun süre günde ortalama 10 sigara içen kişilerde deri yaşlanması hızlanmıştır. Sigara dumanı derimizi besleyen damarları daraltır. Oksijen ve A vitamini gibi gerekli besinlerin deriye ulaşmasını azaltır. Sigara, kolajen ve elastinin yapısını da bozar. Sonuç olarak cilt erken sarkar ve kırışır. Sigara içerken kullanılan mimikler de kırışıklık oluşumu arttıran etkenlerdir.

  Mimikler

  Mimikler, uzun vadede ince çizgi ve kırışıklıklara neden olurlar. Mimik yaptığımızda yüz kaslarımızı kullanırız. Bu sırada deride geçici çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde cildimiz esnekliğini yitirdiğinden, her gün tekrarlanan mimikler sonucunda yüzeyde kalıcı kırışıklar meydana gelir.

  Yer Çekimi
  Yer çekiminin derimizdeki olumsuz etkileri yıllar içinde artar. Ellili yaşlarda cildin esnekliği belirgin olarak azalır. Yer çekimine bağlı olarak burun ucu düşer, kulaklar uzar, gözkapakları sarkar, üst dudak incelirken alt dudak belirginleşir.

  Uyuma Pozisyonu
  Yüzünü yastığa dayayarak uyuyan kişilerde yıllar içinde kırışıklıklar oluşur. Kadınlarda sıklıkla yanak ve çenede, erkeklerde alın bölgesinde görülürler. Sırtüstü uyuyan kişilerde yastığa bağlı kırışıklıklar oluşmaz.

  SAĞLIKLI VE GENÇ GÖRÜNÜM İÇİN

  Genetik yaşlanma sürecinizi durdurmak ya da yavaşlatmak olanaksızdır ancak, güneşten korunmak, sigara içmemek ve mimik yapmayı azaltmak erken yaşlanmayı önleyebilir.
  Dermatoloji uzmanlarının güneşten korunma önerileri; Bronzlaşmaya çalışmayın ve solaryum’ a girmeyiniz. Saat 10-16 arasında güneşe çıkmayınız. Gün içinde geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve uzun kollu beyaz giysiler giyininiz. Yıl boyunca düzenli olarak güneş koruyucu kullanınız. Güneş koruyucunuz UVA ve UVB filtreleri ve minimum 15 koruma faktörü içermelidir. Güneş koruyucular dışarı çıkılmadan
  15 dakika önce uygulanmalı, terleme ya da suyla temas sonrası tekrar sürülmelidir.

  Tedavi seçenekleri nelerdir?

  Görünür belirtilerin azaltılması için Botox ve dolgu maddeleri injeksiyonu, lazerle cilt yenileme, kimyasal soyma, mikrodermabrazyon, mezolifting gibi işlemler yapılabilir, plastik cerrahi girişimlerden faydalanılabilir. Kişinin deri özelliklerine uygun dermatokozmetik ürün kullanımı tedavi başarısını arttıran bir faktördür. Deri yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde ve doğru ürün seçiminde dermatoloji uzman görüşü alınmalıdır.
   
Derimiz Neden Yaşlanır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. deri nedir??

  deri nedir??

  Vücudumuzun en büyük organı olan deri; dokunma organıdır. Kişi dokunmayla; basınç, sıcak, soğuk ve acıyı algılar.Dokunmayla eş seçer. Altderide bulunan sinir uçlarına bağlı duyu cisimciklerinin kimi dokunmayı, kimi basıncı, kimi sıcağı, kimi soğuğu, kimi acıyı alır. Geniş yüzeyi ve büyük duyarlığıyla deri vücudumuzun dış etkilerden korunmasını sağlar. Bu nedenle derinin bakımı ve korunması...
 2. derimiz neden mi yaşlanır? işte cevabı...

  derimiz neden mi yaşlanır? işte cevabı...

  Genlerimiz yaşlanma sürecimizin hızını belirliyor. İçsel yaşlanma doğal yaşlanma süreci olarak da tanımlanabiliyor. Bu, yirmili yaşların ortasından başlayarak ilerleyen bir süreç olarak değerlendiriyor. Yaşlanma cilde güç ve esneklik sağlayan yapı taşlarından kolajen ve elastin sentezinin azalmasıyla... Araştırmalar derimizin genetik yani içsel ve çevresel faktörlerle ilişkili olarak...
 3. Ne Dersin ?

  Ne Dersin ?

  Sarılsam şöyle sımsıkı .. İçimi döksem biraz, rahatlarım belki .. Dinler misin beni ? Ağlarsam darılmak yok ama .. Kıyamazsın bilirim, bu seferlik izin ver .. Kalemimin ucuna dizildi cümleler .. Ve orada kaldı .. Tıpkı beynimden süzülüp, dilimin ucuna takılanlar gibi .. Onlar da oraya hapsoldu tarafımdan .. Susmak, kabullenmek sayılır ya bazen .. Susuyorum ben de, "...
 4. Cilt Neden Yaşlanır ?

  Cilt Neden Yaşlanır ?

  cilt neden yaşlanır cildin yaşlanması Zaman geçer ve siz hangi cilt bakımı uygulamasını yapmış olsanız da hangi estetiğe başvurmuş olsanız da cildimiz yerçekimine ve yıllara karşı koyamaz, yaşlanır ve sarkar melekler :) Biz bunun önüne geçemeyiz ancak sadece bir süre geciktirebiliriz. Aslına bakarsanız her yaşın ayrı bir güzelliği, her kırışığın nice derin anlamları vardır hayatımızda....
 5. derimiz suda neden büzüşür

  derimiz suda neden büzüşür

  Bu soruyu hoca srodu ve ilk olarak cevaplayana not verecekmiş.En iyi cevabı bulmam lazım derimiz nedne suda büzüşür :D

Sayfayı Paylaş