1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Derin Endometriozis Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  endometriozis nedir,endometriozis belirtileri,endometriozis tedavisi,derin endometriozis nedir,endometriozis nasıl tedavi edilir,endometriozis hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Endometriosis, infertil kadın popülasyonunun %30-60’ında, menopoz öncesi kadınların yaklaşık %10’unda izlenen ve hayat kalitesini etkileyen bir durumdur. Endometriosis hastalarının yaklaşık %17-44’ünde çikolata kistleri mevcuttur. Endometriosis karın içinde yapışıklıklara yol açabildiği gibi, rahim, tüp veya yumurtalık anatomisini bozarak enfeksiyona, kistik oluşumlara ve tüplerde tıkanıklıklara neden olabilir.

  Endometriosis alt grupları, karın zarında olan endometriosis: yumurtalıklarda görülen endometriosis, derin endometriosis (idrar yollarında, mide barsak sisteminde ve vajina ile makat bölgesi arasında) ve karı zarı dışında görülen endometriosis olarak sınıflandırılabilir.

  Derin infiltran endometriosis (DIE), endometriosis odaklarının alt karın bölgesindeki organların duvarının içlerine kadar girmesi olarak tanımlanır. Derin infiltratif endometriosis özel bir sınıftır. Normal şartlarda hiçbir bulgu vermeyecek olan 1-2 cm’lik endometriosis odakları, derin bölgelere yerleştikleri zaman çok şiddetli ağrı ile karşımıza çıkabilmekte ve bu hasta grubunda tanı çoğu zaman atlanabilmektedir.

  DIE hastalarında rahim içine benzer hücrelerin karın içi zarının >5 mmderininde olduğu ve bunların çok aktif olup, artan kasık ağrısı, ilişkide ağrı, makatta ağrı, makattan kanama ve idrar yolu semptomlarına yol açtığı gösterilmiştir.

  Kasık ağrısının şekli derin infiltratif endometriosisin yerleşim yerine göre değişkenlik gösterir. Adet sancısı, makat ağrısı ve idrar yolları şikayetleri çok şiddetli olabilir. Bazı durumlarda ishal, makattan kanama ve kabızlık görülebilir.

  Vajina ile makat arasındaki endometriosisde, nodul ileri derecede inflamatuar olabilir. Bu nodülleri komşu organlardan ayırmak çok zor olabilir. Bu nodüller aynı zamanda barsak ve idrar yolları tıkanıklıklarına yol açabilir.

  Çok şiddetli ve yaygın olmadıkça derin endometriosis farkedilemeyebilir. 1990’larda DIE tanıları laparoskopi ile büyük oranda koyulmuştur. Tanıdaki güçlükler hala devam etmektedir.

  Hormonal tedavi (progestinler veya GnRHa) ağrıyı azaltmakta etkilidir. Tedavi kesildiği zaman ağrı rekürensi yüksektir. Vajina ile makat arasındaki endometriosisde esas tedavi cerrahidir.

  DIE tanısında ameliyat öncesi dönemde tanıya yardımcı metodlar: menstruel siklus sırasında rektovajinal muayene, ultrasonografi, pelvik MRI, çift kontrast enema, rektosigmoidoskopi, IVP ve tm markerları (Ca 125).

  Laparoskopik tedavi öncesinde uygun barsak temizliği gereklidir. Hasta cerrahi işlem ve sonrası ile ilgili bilgilendirilmelidir.

  Vajina ile makat arasındaki endometriosis hastalarında cerrahi ile tüm nodüllerin çıkartılması tercih edilen tedavi yöntemidir. Ameliyat öncesi dönemde 2-3 aylık adet kesici iğnelerin kullanılması cerrahiyi kolaylaştırmanın yanında hastalığın tekrar etme oranınıda azaltmaktadır. Tek başına ilaç tedavisi yüksek tekrarlama oranları nedeniyle yetersiz kalmaktadır. Cerrahini şekli seçilirken hastaya en az zarar vermek esas amaç olmalıdır. Cerrah hangi teknikte daha tecrübeli ise o metodu kullanmalıdır.

  Cerrahinin hedefi; lezyonu görünür hale getirmek, tamamen çıkartmak, yapışıklık oluşumunu engelleyecek önlemler almaktır.

  Sonuç olarak, Vajina ile makat arasındaki veya DIE nodül eksizyonu, en hassas laparoskopik cerrahi işlemlerinden biridir. Operatör, ileri laparoskopik cerrahi, barsak cerrahisi ve idrar yollları tamiri konularında deneyimli olmalıdır, bundan dolayı bu tip operasyonlar takım çalışmasını gerektirebilir. Cerrahinin başarısı, semptomların azalması ve hayat kalitesinin artması cerrahi ekibin deneyimine ve lezyonların tamamen çıkartılması ile yakından ilişkilidir.
   
Derin Endometriozis Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Endometriozis

  Endometriozis

  aşılaması tutanlar 2011 Endometirozis sık karşılaşılan ve üreme çağındaki kadınları etkileyen bir hastalıktır. Normalde rahim içini örten zar tabakasının olması gereken yer dışında herhangi bir yerde bulunmasıdır. Endometrium dokusu ister rahim içinde isterse dışında olsun adet siklusu sırasındaki östrojen ve progesteron düzeylerindeki yükseliş ve düşüşlere duyarlıdır. Hormonların etkisi ile...
 2. endometriozis veya çikolata kisti olanlar ne yapmalı?

  endometriozis veya çikolata kisti olanlar ne yapmalı?

  çikolata kistine iyi gelen bitkiler endometriozis bitkisel tedavi çikolata kisti için şifalı bitkiler kisti forum endometriozis bitkisel tedavisi Bu tip kadınlarda kısırlık tedavisi endometriozisin yerleşme alanlarına, ve yaygınlığına bağlı olarak farklılık gösterdiği için her kadını kendi durumuna göre değerlendirmek gerekir. Bazen kistlerin alınması gerekir, bazen kistler alınmadan...
 3. Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  bu konu;rahimde kanal tıkanıklığı,rahimde yapışıklık hakkında bilgiler vermektedir Bir yıllık evlisiniz,korunmadığınız halde çocuğunuz olmuyor.Eşinizle birlikte olurken aşırı ağrı hissediyorsunuz.Adet döneminiz aşırı ağrılı geçiyor,bunların nedeniz içinizdeki diken endometriozis.. Endometriozis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir...
 4. Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Endometriozis Diyeti Ne İşe Yarar?

  Beslenme şeklinizi değiştirmeniz, sadece endometriozis semptomlarını zayıflatmak ve fertilitenizi tekrar kazanmak için değil, aynı zamanda genel anlamda sağlığınıza kavuşmanız, daha enerjik ve zinde hissetmeniz, uyku düzeni edinmeniz, metabolizmanızı düzene koymanız, sağlıklı seviyede bir kiloya ulaşmanız ve hastalıklarla daha kolay savaşabilmeniz için de önemlidir. Birazdan bahsedeceğim...
 5. Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometrioziste asla tüketilmemesi gereken yiyecekler

  Endometriozis Diyeti başlıklı yazımda bahsettiğim diyeti tek başına uygulamak yeterli olmayabilir. Bazı fiziksel aktivitelerle bu diyeti desteklemekte fayda vardır. Sağlıklı bir kiloda olmak, aktif olmak, düzenli egzersiz yapmak bu rahatsızlığı yenmek için çok önemli. Bunun için yoga ya da pilates yapabilirsiniz. Fertilite konusunda uzmanlaşmış, endometriozisi bilen bir doktora akupunktur...

Sayfayı Paylaş