Derinin Yapısı

M

Misafir

Forum Okuru
Derinin Yapısı
Deriyi iyi tanımak, derisini iyi tanımak gerekir. Bu konuda, deriye birçok görevler düşmektedir: solu*num, koruma, estetik. Vücudun her kısmında derinin doku*su değişiktir; örneğin dudaklarda ince, avuç içlerinde ise daha kalındır.
Derinin Yapısı
Deri belirli olarak üç ayrı katmandan meydana gelmiştir: üst deri, orta deri, iç deri.
Üst deri (epiderm) Derinin gözle görülebilen kısmıdır ve üç esas katmanı vardır:
Vücudun dış yapıları (saydam tabaka): Keratinli hücrelerden meydana gelirler ve alt tabakanın ürettiği genç hüc*relerle yer değiştirirler.
Malpighi tabakası: Üst üste konmuş birçok hücre katından oluşur.
Alt tabaka: Keratinli hücrelerin yerini alan genç hücreleri üretir.
Orta deri (derm): Orta deri üst derinin besin deposudur. Bir katalizör görevi gö*rür. Epidermin elastikiyeti ve bakımı da or*ta deriye bağlıdır. Ayrıca, besleyici mad*delerin ve elenmiş olan maddelerin kan oksijen alışverişi dermde meydana gelir.
İç yağ bezleri ve kıl kesecikleri: Kıl*lar, sakal, ter bezleri ve deriye rengini veren pigmentler de orta deride bulunur.
İç deri (hipoderm) En derinde bulu*nan bu kısım yağlı hücrelerden meydana gelir, kapitoneyi andıran bir doku oluş*turur.
Deriyi iyi tanımak, derisini iyi tanımak esastır. Bu konuda, deriye birçok görevler düşmektedir: solu*num, koruma, estetik.
Vücudun her kısmında derinin doku*su değişiktir; örneğin dudaklarda ince, avuç içlerinde ise daha kalındır. Derinin kesiti: A. üst deri ‘(epiderm) B.orta deri (dermi Ciç deri (hipoderm) I.İçyağ bezleri 2. Kıl kesesi 3. Ter bezleri
 

Benzer İçerikler

PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
630
PeLiNiM
PeLiNiM
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
46K
Misafir
M
T
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
begümnurcan
B
K
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
kördügüm
K
*jellibon*
Cevaplar
4
Görüntüleme
1K
nisan
nisan
Üst