1. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva

  Ders Çalışma Metodları Üzerine Münzevice...

  Konu, 'Egitim' kısmında Münzevi tarafından paylaşıldı.

  ders calisma duasi ders çalışmaya başlamadan önce okunacak dua çalışırken okunacak dua Ders çalışmak bir çoğumuz için ( ben de dahil) zaman zaman sorun haline gelmektedir sanırım. Buraya yazacaklarım belki hepimizin bildiği şeyler ancak hatırlatılmasının psikolojik olarak etkili olacağını düşünüyorum.

  Öncelikle, ders çalışmaya psikolojimizi hazırlamamız gerekiyor. Karamsarlığa düşerek başarılı olamayacağımızı, ya da daha önce başarısız olduysak bunu o dersin her sınavına mal etmemiz ( öğrenilmiş çaresizlik) oldukça hatalı olacaktır yani baştan kaybetmiş olacağız.

  Aşırı stres, her konuda olduğu gibi derse motivasyonu da olumsuz yönde etkileyen en büyük düşman. Çünkü konsantrasyonu büyük ölçüde dağıtır. Titreme kasılma ve zihinsel karışıklığa sebep olur. Özellikle çalışmalarımızı son günlere bırakmışsak... Bu yüzden planlı çalışmaya gayret etmeliyiz.

  Vekil kefil Allah'tır deyip tevekkül olarak, besmeleyle başlamalıyız çalışmalarımıza. Derse başlamadan önce okuyacağımız dualar varsa okuyalım. Ama bunları okumayı
  alışkanlık haline getirelim.


  Çalışma ortamı, kişiye göre değişen bir durumdur. Bazıları not tutarak, bazıları yazıların altlarını çizerek, bazıları oturarak bazıları ayakta dolanarak, bazıları sesli okuyarak bazıları sessiz okuyarak çalışır. Kendimize en uygun ortamı ayarlamaya çalışalım ama yatarak çalışmamayı tercih edelim. Masa başında dik bir şekilde oturarak bedenimizi uyanık tutalım. Abartmamak şartıyla, kahve ve çay tüketimi derse hazırlık için koşullayıcı bir davranış olabilir. Zira beni koşullar. :) Gürültülü ve düzensiz bir ortam da bizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü zihnimizin dış etkenlere kaymasını kolaylaştıracaklardır.

  Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için bilgilerimizi uzun süreliği belleğe almamız gerekiyor. Bunu da ezberleyerek değil, konu tekrarı yaparak başarabiliriz. Öğrenmenin aslında bir çok boyutu vardır ama teknik konulara girmeyeceğim.

  Allah, hepimize zihin açıklığı versin, bizleri hayırlara ulaştırsın...


  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2010
  sılam_nisa bunu beğendi.
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Öğrenilmiş Çaresizlik
  Öğrenilmiş çaresizlik ( başarılı olamayacağına inanarak başarılı olamama) üzerine bir kaç şey söylemek istiyorum. Zira bu psikoloijk mesele sadece öğrencilerde değil bütün insanları etkileyen olumsuz bir düşünce, olumsuz bir koşullanmadır.

  Örneğin, bir öğrenci matematik öğretmenini sevmediğinde, o şahsın dersini de sevmeme eğilimindedir. Sevgisizlik, ilgisizliğe, ilgisizlik sonucu gelen kötü notlar da nefret hissine sebep olabilir. Daha sonra bu durum öğrenciyi koşullandırarak matematik dersine ön yargılı olma eğilimini arttırabilir.
  "Çare yok, ben bu dersi yapamıyorum, anlamıyorum."
  "Bu sınavdan yine geçemeyeceğim."
  Bu düşünce ve duyguların kaynağı, öğrenilen başarısızlıktır ve kişinin böyle düşünmeye devam etmesi, sağlıklı bir şekilde ders çalışmasına engel olacaktır.Hatta, bu psikolojideki bir öğrenci ders çalışmak dahi istemeyebilir.

  Çözüm:
  Aslında psikolojik çözümler bizim içimizde mevcuttur ama bunu dışarı çıkarabilmek için zaman zaman yardıma ihtiyac duyarız.
  -Allah'a tevekkül etmeyi unutmamalıyız.
  -O'na şükretmeyi ihmal etmemeliyiz.
  -Sürekli dua etmeliyiz.
  -Karamsarlığa düşüp pes etmemeliyiz. Kendimizi telkinlerde bulunmalıyız.
  -Başarısızlığın nedenlerini düşünüp üzerine gitmeliyiz, onlardan kaçmamalayız.
  -Eksik konulara tekrar bakmalı, anlayamadığımız kısımlar için destek almaktan kaçınmamalıyız. Çünkü konuya hakim olmaya başladığımızda kendimize güvenmeye başlayacağız.
  -Yaşanan olumsuzlukları genellemekten vazgeçmeliyiz.
  -Sorunlara değil hedefe odaklanmalıyız.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2010
  sılam_nisa bunu beğendi.
 3. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  DİKKAT BOZUKLUĞU
  Ders çalışırken yaşadığımız en büyük problemlerden biri de konsantrasyon, dikkat bozukluğudur. Bunu ilk bölümde dile getirmiş olsam da, önemi bakımından biraz daha ayrıntıya inmek gerektiğini düşünüyorum. Konu biraz daha psikolojiyi ilgilendirdiği için başka kaynaklardan yararlanmayı da gerekli bulmaktayım.

  Dikkat bozukluğunun nedenleri neler olabilir?

  "Herhangi bir durumda dikkatimiz içe yahut dışa dönüktür. Eğer hayal kuruyorsak karşımızdaki manzarayı göremeyiz. Eğer kafamızın içinde kendi kendimizle konuşuyorsak okuduğumuzu da anlayamayız. Şimdi başınızı kaldırın ve çevredeki bir nesneye bakın. O nesneye bakarken ilkokulunuzu ve yaşadığınız şeyleri canlandırın. Gördüğünüz üzere zihnininiz hayale daldıkça nesne de bulanıklaşmaktadır. Çünkü beyin iç görüntüyü de dış görüntüyü de aynı kanal aracılığıyla algılamaktadır. Ders çalışırken dışa dönük dikkate ihtiyaç olduğundan hayal kurduğunuzu veya farklı şeyler düşündüğünüzü fark ettiğiniz anda hemen hayalinizi kesmeli ve “nerede kalmıştık” demelisiniz. Dikkatin ve dolayısıyla konsantrasyonun üzerinde etkili olan psikolojik ve çevresel faktörler vardır. Mesela moral çöküntüsü yaşanılan bir günde dikkati toplamak güç olacaktır.

  Dikkati dağıtabilecek faktörler:

  - Fizyolojik yorgunluk
  - Gürültülü ortamlar (TV odası veya başka işlerle uğraşan insanların bulunduğu yerler.)
  - Hayal kurmak
  - İlgi alanınıza girmeyen veya istemeyerek okunan metinler
  - Bir çalışma ortamının dışında yatarak veya uzanarak çalışma
  - Kontrolsüz iç konuşmalar
  - Yoğun duygusal anılar ve etkisinden henüz çıkılmamış günlük olaylar
  - Ana fikri yakalamadan okuma
  - Stres

  Ne yapmalı?

  Beynimiz aynı anda iki işi birden yapmakta zorlanır. Ders çalışırken yaşadığınız olayları düşünmeyiniz.
  - Kendinizi yorgun hissediyorsanız duş alarak veya uyuyarak beden ve zihninizi dinlendirdikten sonra çalışmaya başlamalısınız.
  - Uzun süreli bir konsantrasyon zor sağlanır
  . Çalışmaya ara vermek, zihnin dinlenmesi için önemlidir. Yorgun zihin dikkatini toparlayamaz. Bu nedenle ara vererek çalışınız.
  - Sevmediğiniz dersleri ve konuları okumaya başlamadan önce çevrenizdekilere ve kendinize “bunun ilginç yanı nedir” diye sorunuz.
  - Gürültülü ortamlarda ders çalışmayınız. (TV karşısında veya müzik dinleyerek...)
  - Kendinize bir çalışma ortamı hazırlayın ve sadece orada çalışınız
  - Aynı amaç etrafında toplanacağınız “öğrenme grubu” oluşturarak konsantrasyonunuzu artırınız."

   
  sılam_nisa bunu beğendi.
 4. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Sınavlara çeyrek , intihara ramak kala...

  Konu başlığı bizden oldukça uzak olabilir ancak intihar eylemleri, cinnet anlarında, yani aklın baştan gittiği bir durumda da gerçekleşebiliyor. Nitekim mantığın kaybolduğu, boşluğa düşüşün getirisidir bu kısaca ve kabaca...

  ÖSS stresi ve zaman zaman artan aile baskıları öğrencileri, ciddi ve büyük tehlikelere sürükleyebilmektedir. Bunların en büyüğü de tabii ki intihar... Stresin ve baskının, öğrencileri böylesine dönülmez bir yola saptırdığını zaman zaman duyuyoruz. Gençlerin ahlaki ve manevi değerlerden uzaklaşması da belki bunlara bir sebeptir. Hep dediğim gibi, hepsi birbirine zincir gibi bağlıdır aslında.

  Konumuz, ders çalışma metodları olduğundan, psikoloijk bilgilere iyice dalmak istemiyorum. Ancak stres ve baskının sonucunda gelen başarısızlığın, korkunç sonuçlara sebep olacağını belirtmeliyim.
  Aileler çoğunlukla, çocuklarının okumasını ve meslek sahibi olmasını çok isterler. Bunun için de ilgiyi bazen abartırlar ve baskıya dönüştürürler. "Falankesin oğlu kazandı sen hala kazanamadın. Daha çok çalışmalasın". Ya da tehditkar sözler de söyleyebiliyorlar. Bu baskının getirdiği yük ve başarısızlık korkusu bir önceki konuda bahsettiğim konsantrasyon sorununu ortaya çıkarıyor. Konsantrasyonumuz bozulunca okuduğumuzu da anlayamıyor ya da çabuk unutuyoruz. Bunu farkettiğimiz de daha çok strese giriyoruz elbette.

  Unutmamamız gereken:
  Sınav sağlığımızdan önemli değil.

  Ne yapabiliriz?:
  Aileyi dikkate alacağız, ancak bunu yüklenmeyeceğiz. Takdir-i İlahi demeyi bileceğiz ancak gayreti bırakmayacağız.

  Stresle savaşacağız. Çünkü en büyük düşmanımız... Korkularımızı ele geçirmesine izin vermeyeceğiz.

  Amaca kilitleneceğiz, sorunlara değil. Başarısızlığa değil Allah'a teslim olacağız.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2010
  sılam_nisa bunu beğendi.
 5. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Roman mı okuyoruz, ders mi çalışıyoruz? Çevrenizde buna benzer cümleler mutlaka duymuşsunuzdur: "Çok çalıştım, bütün kitabı okudum ama olmadı." Bir kere "çalışmak" ve "okumak" kavramlarını birbirinden ayırmamız lazım.

  Bazıları 1 saatte bazıları 5 saatte anlar ya bir konuyu, bu durum sadece zeka ile ilgili değildir. Dikkatimizin ve zihnimizin odaklanmadığı bir okuma kesinlikle verimli olmayacaktır bu gerçek. Az ama anlayarak çalışmak, çok ama anlamadan çalışmaktan daha verimlidir elbette. Yoksa roman okur gibi sayfaları çevirerek sadece kendimizi kandırmış oluruz...

  Sorun: Verimsiz okuma.

  Genel gerçek: Masa başında kimse saatlerini harcamak istemez.

  Çözüm: Azim ve odaklanma. Konuyu anlamaktan korkma.

  Kendi kendimize: Madem benim bu konuyu anlamam lazım, o halde saatlerimi bu şekilde harcayacağıma biraz dikkatimi toparlarım ve masadan konuyu anlayıp kalkarım. Hem içim rahat olur hem de zamanı bu şekilde katletmemiş olurum.

   
  sılam_nisa bunu beğendi.
 6. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Not: Sevgili melekler, sıkıntı yaşadığınız konular olursa -sadece içinizi dökmek isterseniz de olur- elimden geldiğince destek olmaya çalışırım... Allah'a emanetsiniz.
   
 7. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  sınavlar

  çalışıyorum çalışıyorum bir türlü olmuyorrrrrrrrr
   
 8. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Hangi konuya nasıl çalıştığınız çok önemli sevgili melek. Sorununuzu biraz daha açarsanız memnun olurum.
   
 9. RefRa

  RefRa Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.436
  Beğenilen Mesajlar:
  369
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Bilinmezler Diyarı
  canım hiç ders çalışmak istemiyo :(
   
 10. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Sanırım bir çoğumuzun sorunu bu. Kolay kolay kimse ders çalışmak istemez. Ancak kendi kendimize vereceğimiz telkinlerle, öğrenim görmenin öneminin bilincinde olursak ve hedef belirleyerek bu hedef doğrultusunda azim gösterme çabasıyla daha istekli olabileceğimizi düşünüyorum...
   
 11. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ahh ahhh deşme yaramı Münzevi:DBizim büyük oğlanla zaten bu ders çalışmama sorunumuz var heryolu denesekte olmuyor olmuyor.Ve her defasında bize söz verdiği halde düzelme adına cıx yine icraat yok.Ergenliğine bağlıyoruz idare ediyoruz (13 Yaşında)Ama idare nereye kadar şaştık kaldık valla...Oğlumda ışık ve kapasite görmesem bu kadar üzülmezdim 7.ci sınıf şu an 5.ci sınıa kadar çok iyiydi dersleri sınıfta ilk on öğrencinin içindeydi hep ama şu an resmen bizi hayal kırıklığına uğratıyor.Tüm tasamız üzüntümüz onun geleceği adına sonuçta bizler bugün varız yarın yokuz.Ama onun geleceği ve yere sağlam basması açısından okuması şart hayırlısı olsun...
   
 12. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Sevgili MaWi... Bu dönemde genç olmak gerçekten çok zor. Konsantrasyon bozan, kişiye daha cazip gelen fazlasıyla çeldirici nesneler ve olaylar mevcut. Bizim zamanımızda velilerin en büyük derdi televizyondu. Şimdi keşke tek çeldirici televizyon olsa... Bu durumda velilerin de malesef eli kolu bağlanıyor. :( Artık sanırım lise eğitimi de zorunlu olacak ve lisenin de böylelikle bir ayrıcalığı kalmayacak. Eğitim seviyesi yükseldikçe meslek edinme savaşı da giderek amansızlaşıyor... Bunun bilincinde olmak için gençlerin daha duyarlı olması, sadece "bir gün daha geçti" mantığıyla nefes almaması gerekiyor. Nasıl sağlanır, gençler nasıl kazanılır ben de bilemiyorum. Çok zor azizim... Gençleri güdülemek için elimizden geleni uygun bir biçimde yapmamız şart. Allah yardımcınız olsun...
   
 13. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim canım gerçekten evlat sahibi olmayan anlayamıyor insan Allah yardımcımız olsun dediğin gibi:)
   
 14. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  İlgine ben teşekkür ederim canımcım. : ) Mujuks : )

  Evet... Ders sıkıntısı olanlar itinayla dinlenir, streslilere gaz verilir. : )
   
 15. RefRa

  RefRa Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.436
  Beğenilen Mesajlar:
  369
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Bilinmezler Diyarı
  Ablacım açık öğretim okuyorum 4 yıllık işletme bölümü 1. sınıf nasıl bi çalışma önerirsin hangi setlerden çalışmalıyım yada bildiğin ii ders anlatan siteler varsa yardımcı olursan sevinirim...
  Şimdiden çok tşk :)
   
Ders Çalışma Metodları Üzerine Münzevice... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ders Çalışmanın Püf Noktaları

  Ders Çalışmanın Püf Noktaları

  İlk önce kendi kendinize şu soruları sorun: “Neden çalışma programı hazırlamam gerekiyor yada neden ders çalışmam gerekiyor? Niçin üniversiteyi kazanmalıyım ve niçin üniversiteyi kazanmak için çalışmalıyım?” Bu soruların yanıtı üzerinde düşünmeli ve yanıtlarınızı bir dosya kağıdı üzerine yazmalısınız. Nedenleriniz o kadar gerçekçi ve çok olmalıdır ki, ders çalışma isteğinizi kaybettiğiniz...
 2. Ders çalışma zamanı

  Ders çalışma zamanı

  EN AZ YARIM SAAT EN FAZLA BİR SAAYT DERS ÇALIŞIN ''Eğitimde etkin öğrenme ve ders çalışma yöntemlerinde verimlilik'' başlıklı broşürde, çalışma sürelerinin en az yarım saat, en fazla bir saat olarak ayarlanması, her bir saatte 10 dakika ara verilmesi tavsiye ediliyor.Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için en temel girdinin öğrenci fonksiyonu olduğu belirtilen broşürde, öğrencinin herhangi bir...
 3. ders çalışma metodları

  ders çalışma metodları

  Önce Kitabini Çalışabilecegin Sana Göre En Verimli Yere Koy. Yok Yok Çöp Kutusan Değil, Masaya Koy. Kitabini Lambadan 22.5 , Duvardan 32 , Göz Hizandan İse 78cm Uzağa Koy.Çünkü Bu Uzaklıktan İstesende Okuyamazsın.. Defterini İse Masanın Üzerine Koy. Dik Otur. Sağ El Baş Parmağını Burnuna Koyarak İki Karış Mesafe Ölç. Şimdi Çok Seri Bir Şekilde Parmaklarını Aşağı Yukarı Oynatarak Derse "...
 4. Ders çalışma metodları

  Ders çalışma metodları

  Ders çalışmak bir çoğumuz için ( ben de dahil) zaman zaman sorun haline gelmektedir sanırım. Buraya yazacaklarım belki hepimizin bildiği şeyler ancak hatırlatılmasının psikolojik olarak etkili olacağını düşünüyorum. Öncelikle, ders çalışmaya psikolojimizi hazırlamamız gerekiyor. Karamsarlığa düşerek başarılı olamayacağımızı, ya da daha önce başarısız olduysak bunu o dersin her sınavına mal...
 5. Münzevice...

  Münzevice...

  Değerli Sadminim, kıymetli adminlerim ve sevgili melek arkadaşlarım.: ) Köşemle ne kadar ilgilenebilirim bilmiyorum ama Bismillah diyerek başlamak istiyorum ve kırmızı kurdelamı huzurlarınızda kesiyorum.: )

Sayfayı Paylaş