1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Derya Alabora kimdir

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  derya alabora kimdir, hayatı, hakkında bilgileri, biyografi, filmleri


  Başarılı oyuncu Derya Alabora hakkında merak ettiğiniz ve bilmediğiniz herşey burada Melek'ler!


  [​IMG]

  Derya Alabora
  (Derya Alabora Yücel) (d. 19 Ağustos ?, İstanbul) Türk oyuncu. Özellikle Masumiyet filmi, farklı tiyatro gruplarıyla yaptığı tiyatro çalışmaları ve Şaşıfelek Çıkmazı dizisiyle tanınır.
  1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalından mezun olmuştur. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Digital Film Academy İstanbul'da ders vermektedir.


  Kariyeri


  Tiyatro

  Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosunda çalışmıştır. Devlet Tiyatrolarından istifa ettikten sonra ise, çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında yer almıştır. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra, Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup'u kurmuştur. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynamıştır.
  Oynadığı oyunlardan bazıları, Jean Genet'nin eseri Balkon [3] (Tiyatro Stüdyosu, 1998), Özen Yula'nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT'un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery'nin yazdığı Donmuş (Frozen) [4], 2007 İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve son olarak Sevim Burak'ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda'nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse'dir. [5]

  Sinema

  İlk sinema filmi, Nisan Akman'ın yönettiği 1987 yapımı Bir Kırık Bebek'tir. Bu filmin sonrasında, neredeyse her filminde farklı bir yönetmenle çalışmıştır. İki filminde birden oynadığı tek yönetmen, Tomris Giritlioğlu'dur. (80. Adım ve Salkım Hanımın Taneleri)
  Ancak Derya Alabora'nın sinemada en çok ödül aldığı ve en çok bilinen rolü, Zeki Demirkubuz'un Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri sayılan [6] [7] ikinci filmi Masumiyet'teki ****** Uğur'dur. Oyuncu bu rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin de aralarında bulunduğu pek çok ödül almıştır. Bu filmdeki rol arkadaşları, yine bu filmdeki performanslarıyla çeşitli ödüller almış olan Haluk Bilginer ve ilk sinema filminde oynamış olan Güven Kıraç'tır.
  Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra, Şaşıfelek Çıkmazı dizisinde de birlikte çalıştığı yönetmen Çağan Irmak'ın Bana Old and Wise'ı Çal adlı kısa filminde, Erkan Can'la baş rolleri paylaşmıştır.
  Oyuncu en son, Barış Pirhasan'ın Adem'in Trenleri (2007) filminde, Adem'in annesi Şükran'ı canlandırmıştır.

  TV

  TV'deki en bilinen rolü, TRT'de yayınlanmış olan Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki Aysel'dir. Bu dizide, Zuhal Gencer'le başrolleri paylaşmıştır. Uzun süre Mahinur Ergun'un yazıp yönettiği, 2001'de çekilen yeni bölümlerinde ise yönetmenliği Çağan Irmak'ın devraldığı dizi, aynı zamanda, oyuncunun en uzun süre devam etmiş olan TV dizisidir.
  Diğer TV dizilerinden en bilinenleri, her ikisi de Kanal D'de yayınlanmış olan Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta'dir.

  Oynadığı Filmler ve TV Dizileri

  Bir Kırık Bebek (Yön. Nisan Akman, 1987) - Aysel
  Dönersen Islık Çal (Yön. Orhan Oğuz, 1993)
  İz (Yön. Yeşim Ustaoğlu, 1994)
  Yengeç Sepeti (Yön. Yavuz Özkan, 1995)
  80. Adım (Yön. Tomris Giritlioğlu, 1996) - Aslı
  Şaşıfelek Çıkmazı (Yön. Mahinur Ergun 1996-1998, Çağan Irmak 2001) (TV) - Aysel
  Masumiyet (Yön. Zeki Demirkubuz, 1997) - Uğur
  Bana Old and Wise'ı Çal (Yön. Çağan Irmak, 1998) - Eda
  Salkım Hanımın Taneleri (Yön. Tomris Giritlioğlu, 1999) - Nimet
  Renkli Dünyalar (Yön. Ünal Küpeli, 1999) (TV)
  Aşk Meydan Savaşı (Yön. Ömür Atay 2002, Yalçın Yelence 2003) (TV) - Mine
  Simbiyotik (Yön. Harun Özakıncı, 2004) (Gösterime girmedi.)
  Aşk Her Yaşta (Yön. Raşit Çelikezer, 2005) (TV) - Canan
  Adem'in Trenleri (Yön. Barış Pirhasan, 2007) - Şükran

  Ödülleri

  Bir Kırık Bebek
  1. Ankara Film Şenliği, 1988 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  Yengeç Sepeti
  7. Ankara Film Festivali, 1995 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  31. Antalya Film Şenliği, 1994 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
  Masumiyet
  11. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
  10. Ankara Film Festivali, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
  34. Antalya Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
  20. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
  ÇASOD Ödülleri, 1998 - En İyi Oyuncu (Rol arkadaşları Haluk Bilginer ve Güven Kıraç'la birlikte.)
  Balkon (Tiyatro Stüdyosu)
  2. Afife Tiyatro Ödülleri, 1998 - Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu

  Kişisel Yaşamı

  1983'ten bu yana Uğur Yücel'le evli olan Alabora'nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır. Derya Alabora'nın kuzeni oyuncu Mustafa Alabora, onun oğlu ise, oyuncu Mehmet Ali Alabora'dır.
  Bir dönem, yakın arkadaşı oyuncu Ülkü Duru'yla birlikte Cafe Nisvan adında bir mekan işletmiştir.
  İnsan hakları ve özellikle düşünce özgürlüğü konusunda oldukça duyarlı olan oyuncu, bu konularla ilgili kimi eylem ve etkinliklere destek vermektedir
   
Derya Alabora kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alabora

  Alabora

  Bir teknenin ya da kayığın devrilip tersyüz olması kişinin dünyalığına gelecek zarara tabir edilir.Rüyada içinde bulundugu sandalin veya geminin alabora oldugunu gören kimsenin, is hayatinda sarsinti geçirmesine isaret eder. Rüyada sandalınızın alabora olduğunu görmek, iş hayatınızda tehlikeli bir dönem geçireceğinize işarettir.
 2. Derya Arbaş kimdir

  Derya Arbaş kimdir

  derya arbaş kimdir, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, filmleri, hakkında bilgiler Upuzun saçları ve güzelliği ile oynadığı filmlere başarı katan ünlü oyuncu derya Arbaş hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda. Dedesi ressam Avni Arbaş Mustafa Kemal İzmir'e geldiğinde babasıyla birlikte karşılamaya gider. O zaman İzmir suikastı yapılmıştır. Babası "Bu bizim son şansımız, kıymetini...
 3. Derya Büyükuncu kimdir

  Derya Büyükuncu kimdir

  derya büyükuncu kimdir derya büyükuncu nereli nun hayatı doğum yeri nerelidir derya büyükuncu kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler, kısaca hayatı hakkında merak edilen herşey burada arkadaşlar. Tam Adı: Derya Büyükuncu Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1976 Ülke: Türkiye Spordalı: Erkekler 100-200m Sırtüstü Yüzme Boy-Kilo: 1.88 m - 80 kg Eğitimi: Michigan Üniversitesi/İşletme...
 4. Sevdam Alabora Dizisi Zeynep( Elçin Sangu) Kimdir ?

  Sevdam Alabora Dizisi Zeynep( Elçin Sangu) Kimdir ?

  sevdam alabora zeynepi kimdir,sevdam alabora dizisi başrol oyuncusu kimdir,elçin sangu kaç yaşında,elçin sangu nereli,elçin sangu biyografisi,elçin sangu hangi dizilerde oynadı Elçin Sangu 11 Temmuz 1988 yılında İstanbulda dünyaya gelmiştir.Üniversite eğitimine Mersin Üniversitesi Oprea bölümünü okuduktan sonra mezuniyet sonrası 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi...
 5. Sevdam Alabora ,Kadir Doğulu Kimdir ?

  Sevdam Alabora ,Kadir Doğulu Kimdir ?

  kadir doğulu kaç yaşında,kadir doğulu nereli,kadir doğulu kemal doğulunun kardeşimi,kadir doğulu hangi dizide oynuyor,sevdam alabora kadir doğulu biyografisi Kadir Doğulu 19.04.1982 Mersin doğumludur. Gerçek ismi Abdulkadir Doğulu’dur. Kadir Doğulu boyu 1.78 m. Abisi Kemal Doğulu’dur. Kadir Doğulu 2000 yılında İstanbul’a abisi Kenan Doğulu’nun yanına geldi. İlk Frape’de çalıştı. Daha...

Sayfayı Paylaş