1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Derya Büyükuncu kimdir

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  derya büyükuncu kimdir derya büyükuncu nereli nun hayatı doğum yeri nerelidir derya büyükuncu kimdir, hayatı, biyografi, hakkında bilgiler, kısaca hayatı hakkında merak edilen herşey burada arkadaşlar.


  [​IMG]


  Tam Adı: Derya Büyükuncu
  Doğum Tarihi: 2 Temmuz 1976
  Ülke: Türkiye
  Spordalı: Erkekler 100-200m Sırtüstü Yüzme
  Boy-Kilo: 1.88 m - 80 kg
  Eğitimi: Michigan Üniversitesi/İşletme Bölümü mezunu
  Kulübü: Galatasaray Spor Kulübü

  Derya Büyükuncu, yüzme sporuyla 7 yaşındayken Galatasaray Spor Kulübü’nde tanıştı. Spora başlamasında ailesinin etkili olduğunu belirten Derya, 9-10 yaşlarındayken antrenörlerinin dikkatini çekmeyi başarmış. Şu an A.B.D.’de yaşayan Büyükuncu’nun eski antrenörü Yılmaz Özüak, onun her zaman disiplinli, uysal ve huzurlu bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.

  Büyükuncu’nun başarıları saymakla bitmiyor.

  * İlk defa 1985’te milli yüzücü olarak Bulgaristan’da yapılan Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’na katıldı ve 12 yaş grubunda yarışarak 9 yaşındayken bronz madalya aldı.
  * Aynı yıl Türkiye’de yapılan yüzme yarışlarında 10 yaş grubunun tüm Türkiye rekorlarını kırdı.
  * 1986’da Yunanistan’da yapılan Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda iki altın madalya alırken, Türkiye’de yapılan yarışlarda da 10 ve 11 yaşın tüm rekorlarını kırdı.
  * 1987’de İzmir’de Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda beş altın madalya ve Lüksemburg’daki Yüzme Şampiyonası’nda bronz madalyanın sahibi olurken, Türkiye’de 11 yaşın tüm rekorlarını, 12 ve 13 yaşlara ait çeşitli rekorlar kırdı.
  * 1988’de Bulgaristan’da Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda 5 altın madalyanın yanı sıra 12 yaş Balkan rekorunun da sahibi oldu.
  * Aynı yıl Lüksemburg’daki Yüzme Şampiyonası’nda 14 yaş grubunda iki gümüş madalya elde etti.
  * Yunanistan’daki I.Uluslararası Ege Yüzme Şampiyonası’nda dört altın madalya aldığı yarışmada, Şampiyona’nın en iyi sporcusu ödülüne de layık görüldü.
  * Yine 1988’de Türkiye yüzme şampiyonalarında 12 yaşın tüm rekorlarını, 13 ve 14 yaşlara ait çeşitli rekorları kırdı.
  * 13 yaşına geldiğinde Türkiye ve Avrupa’daki çeşitli yarışmalarda bir yıl içinde 31 defa rekor kırdı.
  * Yunanistan’daki Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası’nda beş altın madalya,
  * Lüksemburg’daki Uluslararası Yüzme Şampiyonası’nda üç altın madalya ve 100-200 m sırtüstü stillerinde Lüksemburg havuz rekorları,
  * İsveç’teki Uluslararası Sun Cup Yüzme Şampiyonası’nda dört altın madalya,
  * Yunanistan’da II. Uluslararası Ege Yüzme Şampiyonası’nda dört altın madalya ve Şampiyona’nın en iyi sporcusu ödülünü elde etti.
  * 1990’da Lüksemburg’da Uluslararası Yüzme Şampiyonası’nda 100 m serbest, 100 m sırt, 200 m sırt ve 200 m karışık stillerinde 4 altın madalya ve bu stillerin Lüksemburg havuz rekorları,
  * Belçika’da Dünya Liselerarası Yüzme Şampiyonası’nda (ISF) 16 ve 17 yaş kategorisinde üç altın madalya ve 200 m sırtüstü stilinde Dünya Liselerarası Rekoru kırarak, Dünya Liseler Şampiyonası’nda altın madalya alan ilk ve tek Türk yüzücü unvanına sahip oldu.
  * Aynı yıl, Romanya’da Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası’nda üç altın madalya ve 100 m sırtüstü stilinde Balkan Gençler rekorunu ve üç yeni Türkiye rekorunu kırdı. Balkan Gençler Yüzme Şampiyonalarında rekor kıran ve üç altın madalya birden alan ilk Türk yüzücü unvanına erişti.
  * Büyükuncu’nun, 1999’da Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 100 m sırtüstü ikinciliği ve Dünya Kupası’nda 100 m sırtüstü birinciliği var.
  * 2000 yılında Dünya ve Avrupa Yüzme Şampiyonalarında 100 m sırtüstünde üçüncülük elde ederken, Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda dört birinciliğin ve bir yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu.
  * 2000 Sydney Olimpiyatları’nda Ülkemizi temsil eden Büyükuncu, 100 m sırtüstünde 17. oldu.
  * 2002’de Rusya’da düzenlenen Dünya Yüzme Şampiyonası ve Almanya’da yapılan Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 100 m sırtüstünde beşincilik elde etti.

  Büyükuncu, 2003 yılında hiç yarışmadı; beş aylık bir dinlenme döneminden sonra 2004 Şubat’ında barajı geçti.

  Haftada sekiz su ve üç ağırlık antrenmanı olmak üzere toplam 11 antrenman yapan ve 45 km yüzen milli yüzücünün 2004 Olimpiyatları’ndan beklentisi, ilk 16’ya girebilmek. Büyükuncu’nun sponsoru yok. Türkiye Olimpiyat Komitesi ve kulübünden maddi anlamda destek alıyor.

  A.B.D.’de milli takım antrenörü David Sallow’un yardımcısı olarak görev yapan Büyükuncu, aktif olarak yüzmeyi bıraktıktan sonra antrenörlük yapmak istiyor.

  Dünya sırtüstü eski rekortmeni Jeff Rose’u örnek alan sporcu, basketbol oynamayı, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi seviyor.
   
Derya Büyükuncu kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Derya Büyükuncu denizden korkuyormuş

  Derya Büyükuncu denizden korkuyormuş

  zehra büyükuncu kaç yaşında derya büyükuncu, kimdir, survivor, milli sporcu, hakan eskioğlu, şok açıklamalar burada arkadaşlar. Milli yüzme şampiyonumuz Derya Büyükuncu meğerse denizden korkuyormuş Melek'ler:) Şaşırdınız değil mi? Bende şaşırdım ve bu şaşırtan şok açıklamayı Derya'nın milli hocası Hakan Eskioğlu yapmış, işte o şok açıklama Melek'ler! YÜZME Milli Takımları Başantrenörü...
 2. Derya Büyükuncu En Sonunda Patlladı!

  Derya Büyükuncu En Sonunda Patlladı!

  derya büyükuncu, en sonunda patladı, nihatla ilgili açıklamaları, survivordan sonra, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Survivor bitti,son ana kadar duruşunu bozmayan Derya Büyükuncu en sonunda patladı. Yarışma boyunca hiçbir konuda çıkış yapmayan,atılan laflara sesini çıkarmayan Derya,böylece bir sporcuda olması gereken sabrı da hepimize göstermiş oldu. Ama herşey...
 3. Derya Büyükuncu oyuncu oluyor

  Derya Büyükuncu oyuncu oluyor

  derya büyükuncu, survivor sonrası, oyuncu oluyor, röportajı, resimleri ve ilgili haberleri burada arkadaşlar Derya Büyükuncu "Survivor" yarışmasından sonra verdiği röportajda "yeni projelerim var, oyuncu olmaya da karar verdim" dedi. Meleklermekani.com olarak, Hürriyet Kelebek'te yer alan röportaj haberini, sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler:) Milli yüzücü Derya Büyükuncu,...
 4. Derya Büyükuncu oyuculuk eğitimi alacak

  Derya Büyükuncu oyuculuk eğitimi alacak

  derya büyükuncu, survivor sonrası, oyuncu, oyunculuğu, resimleri, haberleri ve hakkında merak edilen herşey burada arkadaşlar "Survivor" sayesinde kendini tanıtan milli sporcu Derya Büyükuncu, Amerika'da oyunculuk eğitimi alacağını söyledi. İşte o haber Melek'ler! Derya Büyükuncu, “Survivor”a katılarak futbolcular dışında pek fazla sporcunun ulaşamadığı bir şöhreti yakaladı....
 5. derya büyükuncu öldü mü

  derya büyükuncu öldü mü

  Drya büyükuncu trafik kazasında öldü diye bir haber çıktı bu doğru mu ???

Sayfayı Paylaş