1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  DevekuŞu

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] [​IMG]
  TANIMI

  Devekuşu, 2 - 2.5 m boyunda, iki tırnaklı, 130 - 150 kg ağırlığında, 65 - 90 km/h hızla koşabilen dünyanın en büyük kuşudur.

  TÜRLERİ:

  Altı ayrı türü olan devekuşunun “arap devekuşu”adı verilen Suriye ve Arap çöllerinde yaşayan türünün soyu tükenmiştir. En iyi bilinen türü Kenya ve Tanzanya’da yaşayan “Masai devekuşudur”. Avustralya’da yaşayan ve “Emu” adı verilen devekuşu diğer devkuşu türlerinden daha kısa olmakla beraber diğer devekuşlarından farklı olarak dişisi erkeğinden daha uzun boyludur. Devekuşlarının en tehlikeli olanı “Tepeli devekuşu” dur.Tepeli devekuşunun ayakları üç parmaklıdır ve en içteki parmak hançer gibi kıvrılmıştır. Öne ve arkaya kuvvetli tekmeler atabilen tepeli devekuşu yerden 1.8 m yükseğe zıplayabilir ve suda çok iyi yüzebilir.

  GENEL ÖZELLİKLERİ:

  Doğada devekuşları genellikle zebra gibi memeli hayvanlarla beraber dolaşırlar. Bu tavır çoğu kez bir savunma biçimidir. Gözleri çok iyi gören devekuşları ile burunları çok iyi koku alan zebralar arasındaki bu yardımlaşma ikisi içinde açık arazilerde güvenli biçimde dolaşmalarını sağlar.

  Genellikle otçul olan devekuşları kimizaman bazı omurgasızlarıda yer. Alınan katı gıdaların sindirimini kolaylaştırmak için günde ortalama 1.5 kg taş yutarlar. Devekuşlarının üremesi yumurta ile olur. Dişiler bir kuluçka döneminde 15 - 60 yumurta yaparlar.
  Normal yumurtanın boyu 15 cm genişliği 13 cm ve ağırlığı 1500 - 1800 gr arasındadır. Bir devekuşu yumurtası 24 tavuk yumurtasına eşdeğerdir. Kuluçka süresi 40 - 44 günarasında değişir.
  Yavru devekuşları bir aylık olduklarında yetişkinler kadar hızlı koşabilirler. Devekuşu iki tırnağı olan tek kuştur. Tırnaklardan büyük olanı hemen hemen vücut ağırlığının tamamını taşır, bundan dolayı yerde çok az bir alana basıp çok hızlı koşabilirler. Yetişkin bir devekuşu 60 km/h hızda 20 dakika koşabilir. Ancak korku halinde hızı 90 km/h’i bulabilir. Koşarken adım uzunluğu 6 - 8 m arasındadır.

  Devekuşları 360 derecelik bir görme açısına sahiptirler. 1500 m uzaktaki bir kesme şeker tanesini net olarak görebilirler.

  Ömürleri yaklaşık 60 - 70 yıl kadardır. Bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak 30 yıl kadar üretken olabilirler.

  Bu gün devekuşu ticaretinin %50 si derisi %50 si eti için yapılmaktadır ayrıca tüyü gagası ve tırnakları da değerlendirilmektedir.
   
DevekuŞu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Devekuşu Yağı ve Faydaları

  Devekuşu Yağı ve Faydaları

  devekuşu yağı emu yağı faydaları devekuşu faydaları emu yağının deve kuşu Başağrıları, sinüs, tansiyon gibi hastalıklarda da faydalı Eski Mısır, Roma ve Afrika kültürlerinde devekuşu yağı, 3000 seneden beri kozmetikten ağrıların giderilmesine kadar birçok alanda kullanılıyordu. Tarihi kaynaklar devekuşu yağının milattan önceki devirlerde de yaygın bir şekilde kullanıldığını belirtiyorlar....
 2. Devekuşları Neden Başlarını Kuma Gömerler ?

  Devekuşları Neden Başlarını Kuma Gömerler ?

  devekuşları,devekşları neden başlarını kuma gömerler,deve kuşları nerede yaşarlar,deve kuşları nasıl beslenirler,deve kuşları ile ilgili bilgiler. Bu inanç ve görüşün nereden kaynaklandığı bilinmiyor. Güya devekuşu başını kuma gömünce düşmanlarını ve gelecek tehlikeyi görmez, onun için de rahatlarmış. Güney Afrika'da 80 sene boyunca yapılan gözlemlerde böyle bir olay görülmemiştir....

Sayfayı Paylaş