1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Devlet bankaları faizleri düşürdü

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ziraat Bankası, Eximbank, ve Halkbank küresel krizin etkilerini azaltmak için faiz indirimine gitti. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri, bono faizlerinin ardından kamu bankaları öncülüğünde kredilere de yansımaya başladı. Ziraat Bankası hem faizleri indirdi hem de vadeleri uzattı. Bankanın "bahar" paketinde hem çiftçiler için hem de tüketiciler için yeni kolaylıklar var.

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, çiftçi kredileriyle bireysel krediler için hazırlanan ödeme kolaylığı paketinden yararlanma koşullarını açıkladı.

  Paket, 4.2 milyar TL'lik tarımsal krediler için çiftçilere faizini ödeyip anaparasını erteleme olanağı getiriyor. Faizi ödenen işletme kredilerinde anapara için vade 11'den 24 aya çıkarılıyor. Yatırım kredilerinde ise 5 yıldan 7 yıla uzatılıyor.

  Banka, kredi kartı müşterilerine de kolaylık sağlıyor. Kart borçluları, daha uygun faizle kalan borçları için 24 aya kadar taksitli kredi kullanabilecek.

  EXİMBANK'TAN 2'ŞER PUAN İNDİRİM

  Eximbank bugünden itibaren kullandırılacak bir yıla kadar vadeli krediler için geçerli olmak üzere, tüm kredi programlarında TL faiz oranlarında 2'şer puan indirim yaptı.

  Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, kriz ortamında ihracatçıların dış pazarlardaki rekabet olanaklarını güçlendirmek için finansman maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin bilincinde olan Eximbank'ın, enflasyonun mevcut trendini değerlendirerek, TL kredi faiz oranlarında yeni bir indirime gittiklerini açıkladı.

  Bu düzenleme ile ihracatçılara vadeye ve kredi risk büyüklüğüne bağlı olarak yüzde 9 ile yüzde 13 aralığında değişen faiz oranları ile kredi kullanma imkanı getirildiğini ifade eden Kılıçoğlu, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik 2 yıl vadeli köprü TL kredisine yüzde 15 olarak yansıtılan düzenlemeyle KOBİ'lere yönelik kredi faiz oranının yüzde 9'a, tanıtım-pazarlama faaliyetlerine yönelik yurt dışı fuar katılım kredisinin ise yüzde 11'e gerilediğini belirtti.

  Kılıçoğlu, 2009 yılında tüm TL kredi programlarında 6 puanlık indirim yapıldığını belirterek, yaklaşık 3 aylık dönemde ihracatçılara 1,3 milyar dolar tutarında kredi, 1 milyar dolar sigorta ve garanti desteği olmak üzere, toplam 2,3 milyar dolar finansal destek sağlandığını kaydetti.

  HALKBANK DA FAİZ İNDİRDİ

  Halkbank, bireysel kredi faiz oranlarında indirime gitti.

  Halkbank'ta tüketici kredisi 1-36 ay vadede yüzde 1,99'dan yüzde 1,68'e çekildi. Konut kredisi ise, 1-36 ay vadede yüzde 1,38'e, 37-60 ay vadede yüzde 1,43'e, 61-120 ay vadede 1,48'e düşürüldü.

   
Devlet bankaları faizleri düşürdü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banka faizleri düşüyor

  Banka faizleri düşüyor

  Anadolubank'tan yapılan yazılı açıklamada, bankanın yüzde 1,64 olan sabit faiz oranını 180 ay vadede yüzde 1,49'a düşürdüğü bildirildi. Düşen faizli konut kredisi dahilinde, vade uzadıkça düşen faiz oranları ile ödeme planları sunan Anadolubank'ın, bu oranlarda da indirim uyguladığı kaydedilen açıklamada, bu kapsamda, 10 yıl vadede yüzde 0,49'a, beş yıl vadede ise yüzde 0,95'e kadar düşen...
 2. MB Faizi 1.25 Düşürdü

  MB Faizi 1.25 Düşürdü

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), kısa vadeli faiz oranlarında beklentilerin oldukça üzerinde sürpriz indirim yaptı. Buna göre, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16.25’ten yüzde 15’e, borç verme faizi de yüzde 18.75’ten yüzde 17.50’ye düşürüldü. MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bu yılın son toplantısında faizde sürpriz bir indirime getti. ABD Merkez Bankası’nın...
 3. Merkez Bankalarından faiz indirimi

  Merkez Bankalarından faiz indirimi

  Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları faiz indirimine gitti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) gösterge faiz oranını yüzde 1,5'e indirdi. AMB Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı toplantıda yüzde 2 olan gösterge faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1,5'e çekti. Böylece AMB 10 yıllık tarihinde, gösterge faiz oranını en düşük seviyesine indirmiş oldu. AMB, geçen yıl ekim ayından bu yana...
 4. osmanlı devletinde kurulan ilk banka

  osmanlı devletinde kurulan ilk banka

  Osmanlı devletinde kurulan ilk banka hangisi arkadaşlarım. Bana bunun cevabını acil olarak atabilirseniz sevinirim.
 5. Osmanlı devletinde kurulan ilk vakıflar bankalar

  Osmanlı devletinde kurulan ilk vakıflar bankalar

  osmanlı devletinde kurulan ilk banka, bankalar, isimleri, hangileri, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar Osmanlı İmparatorluğunda kurulan ilk bankalar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler, detayları ile birlikte bu makalemizde yer almaktadır Melek'lerim. OsmanlI İmparatorluğunda Bankalar 1) Istanbul Bankası (Banque de Constantinople) 1847'de kurulmuştur. Bu bankanın...

Sayfayı Paylaş