Devlet bankaları faizleri düşürdü

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Devlet bankaları faizleri düşürdü
Ziraat Bankası, Eximbank, ve Halkbank küresel krizin etkilerini azaltmak için faiz indirimine gitti.
Merkez Bankası'nın faiz indirimleri, bono faizlerinin ardından kamu bankaları öncülüğünde kredilere de yansımaya başladı. Ziraat Bankası hem faizleri indirdi hem de vadeleri uzattı. Bankanın "bahar" paketinde hem çiftçiler için hem de tüketiciler için yeni kolaylıklar var.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, çiftçi kredileriyle bireysel krediler için hazırlanan ödeme kolaylığı paketinden yararlanma koşullarını açıkladı.

Paket, 4.2 milyar TL'lik tarımsal krediler için çiftçilere faizini ödeyip anaparasını erteleme olanağı getiriyor. Faizi ödenen işletme kredilerinde anapara için vade 11'den 24 aya çıkarılıyor. Yatırım kredilerinde ise 5 yıldan 7 yıla uzatılıyor.

Banka, kredi kartı müşterilerine de kolaylık sağlıyor. Kart borçluları, daha uygun faizle kalan borçları için 24 aya kadar taksitli kredi kullanabilecek.

EXİMBANK'TAN 2'ŞER PUAN İNDİRİM

Eximbank bugünden itibaren kullandırılacak bir yıla kadar vadeli krediler için geçerli olmak üzere, tüm kredi programlarında TL faiz oranlarında 2'şer puan indirim yaptı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, kriz ortamında ihracatçıların dış pazarlardaki rekabet olanaklarını güçlendirmek için finansman maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğinin bilincinde olan Eximbank'ın, enflasyonun mevcut trendini değerlendirerek, TL kredi faiz oranlarında yeni bir indirime gittiklerini açıkladı.

Bu düzenleme ile ihracatçılara vadeye ve kredi risk büyüklüğüne bağlı olarak yüzde 9 ile yüzde 13 aralığında değişen faiz oranları ile kredi kullanma imkanı getirildiğini ifade eden Kılıçoğlu, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik 2 yıl vadeli köprü TL kredisine yüzde 15 olarak yansıtılan düzenlemeyle KOBİ'lere yönelik kredi faiz oranının yüzde 9'a, tanıtım-pazarlama faaliyetlerine yönelik yurt dışı fuar katılım kredisinin ise yüzde 11'e gerilediğini belirtti.

Kılıçoğlu, 2009 yılında tüm TL kredi programlarında 6 puanlık indirim yapıldığını belirterek, yaklaşık 3 aylık dönemde ihracatçılara 1,3 milyar dolar tutarında kredi, 1 milyar dolar sigorta ve garanti desteği olmak üzere, toplam 2,3 milyar dolar finansal destek sağlandığını kaydetti.

HALKBANK DA FAİZ İNDİRDİ

Halkbank, bireysel kredi faiz oranlarında indirime gitti.

Halkbank'ta tüketici kredisi 1-36 ay vadede yüzde 1,99'dan yüzde 1,68'e çekildi. Konut kredisi ise, 1-36 ay vadede yüzde 1,38'e, 37-60 ay vadede yüzde 1,43'e, 61-120 ay vadede 1,48'e düşürüldü.
 

Benzer İçerikler

Üst