1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.406
  Beğenilen Mesajlar:
  57
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Deyrebi Duası

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  deyrebi duası deyrebi duasi okuduğu dersi zihninde tutamayanlar için dua okuduğunu unutmamak için dua okudugunu unutmama duası Allahümme ahricna min zulümatilvehmi ve ekrimna bi nuril fehmi veftah aleyna ebvabe fadlike venşur aleyna hazaine rahmetike bi rahmetike ya erhamer rahımiyn*

  Kullarım Beni sana soracak olursa,muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım.Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm.Öyleyse ,onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler.Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (bakara Suresi,186)


  Peygamberler Peygamberi Resulu Ekrem Efendimiz Bir kişinin bir şeyi hafızasında tutması için bir dua önerdi.
  OKUDUĞU DERSİ ZİHNİNDE TUTAMAYAN okuduğu dersi bir türlü kavrayamayan kimse bu mübarek duayı okursa okuduğu dersi zihninde ALLAH`ın izni ile tutar.

  "ALLAH`ım, bana öyle bir bilgi ver ki onu aklımda tutayım.o bilgi ve ilimle SEN`in emirlerini yapıp,yasaklarından sakınayım.bana bir ilim ver ki sana nasıl yalvaracağımı öğreniyim.Ey mermamet edenlerin en merhametlisi Rabbim! Bana nebilerin anlayışı gibi anlayış, peygamberlerin zekası gibi zeka ver.ALLAH`ım bana rahmetinle büyük meleklerinin kavrayışı gibi kavrayış ver.Ey merhametlilerin en merhametlisi Rabbim! Bana anlayış nuru ver.Beni kötü düşünce karanlıklarından çıkar ALLAH`ım.Rahmet kapılarını bana aç ALLAH`ım.ALLAH`ım okuduğum şeyin en inceliğini anlamam için üzerime rahmetini indir.Ellerimi sana açtım yalvarıyorum,ey merhamet edenlerin en merhametlisi Rabbim." (deyrebi,s:172)

  HZ.ali efendimiz anlatıyor:

  "Kavrama gücünün zayıflığından şikayet eden hz.Ali`ye ,efendimiz şöyle buyurdu:
  -Ya ali,bana cebrail bu dua yı getirip dedi ki:

  "ya Muhammed (as),herhangi bir kulda zihni olarak kavrama gücü zafiyeti bulunduğunda,bir mübarek
  duayı temiz bir kabin içine yazar , bir gece dışarıda bırakarak yıldızların altında yatırır, sabah olunca içine yağmur suyu doldurur,aç karna içerse işittiği her şeyi zihninde tutar.

  HZ.Ali efendimiz buyurdu:

  "ben bunu yapp üç gün içtim.Muhammed Aleyhisselam`ı müjdeleyici ve sakıındırıcı olarak gönderen ALLAH`a yemin ederim ki,ondan sonra duyduğum he şeyi ezberimde tuttum."(deyrebi,s:173)


   
Deyrebi Duası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tembelin Duası...

  Tembelin Duası...

  Hz. Davut zamanında bir adam vardı. Her yerde ve herkesin yanında durmadan: Yarabbi bana zahmetsiz ve eziyetsiz bol rızık ve servet ver, beni tembel, hor, hakir ve miskin yaratan sensin. Yarabbi madem ki beni böyle yarattın, rızkımı da bana çalışmadan zahmetsizce ver, diye dua ederdi. Adam gece gündüz her yerde bu duayı ededursun, herkes bu hâlinden dolayı ona güler, onunla alay ederdi:...
 2. Aşk Duası...

  Aşk Duası...

  Rabbim Bir insan koy kalbime Ama o insan senin de sevdigin olsun Ve bana öyle bir insan sevdir ki O insanin kalbi Seninle sevisen bir mabed olsun. Beni öyle bir insanla bulustur ki benden önce Onunla bulusmus olan sen olasin Onunla el ele tutustugumuzda Ikimizin uzerinde Senin elin olsuN Bana öyle gözler göster ki Ben o gözlerden sana bakayim Bana öyle bir sevgili ver ki O gözler...
 3. Sabah duası

  Sabah duası

  sabah duası allah’ım! Başlayacağımız bu yeni gün için sen'den hayırlar diliyorum ve bugünün içindeki şerlerden sana sığınıyorum,günah işlemekten,bir kuluna haksızlık etmekten, birisinden zulüm görmekten sana sığınırım ((((amin))
 4. sınav duası

  sınav duası

  neden fatiha okunmuş kuru üzümü aç karnına yiyeceğiz
 5. Güzellik Duası

  Güzellik Duası

  güzellik için dua, güzel görünmek için dua, hz yusufun güzellik duası Güzel görünmek ve karşınızda ki kişilere kendinizi sevdirmek için Hz. Yusuf'un güzellik duasını sizler için paylaşıyoruz. Bu duayı her kim düzenli bir şekil de içten okursa yüzüne gelen nur ve güzelliği kısa sürede kendisi de farkedecektir. Allahümmec alni ve nuru Yusuf'a ala vechi femen reani yuhibbuni mehabbeten....
Etiketler:

Sayfayı Paylaş