1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Dikey Analiz - Yüzde Yöntemiyle Analiz Nedir?

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  dikey analiz dikey analiz örnekleri örneği yüzdeler nedir yüzde analizi örnek Dikey Analiz (Yüzde Yöntemiyle Analiz)


  Tanım

  Yüzde yöntemiyle analiz, şirketlerin mali tablo kalemlerinin toplam içerisindeki ağırlığını ölçen, dönemler itibariyle yapılan incelemeler ile şirketlerin mali durumu ve gelişimi hakkında bilgi veren basit fakat oldukça faydalı bir analiz türüdür. Yüzde yöntemiyle analizde, mali tablolarda yer alan her bir kalemin toplam içerisindeki payı yüzde olarak ifade edilir.


  İnceleme

  Yüzde yöntemiyle analiz iki yöntemle yapılabilir;
  1. Birinci yöntemde, aktif tabloları için aktif toplamı, pasif tabloları için pasif toplamı, gelir-gider tabloları için net kar (zarar) 100 kabul edilir ve alt kalemlerinin, bu tablo toplamlarına ağırlıkları hesaplanarak, yüzde ifadelere dönüştürülür. Bu yüzde hesaplamalar üzerinden analiz gerçekleştirilebilir.
  2. İkinci yöntemde ek yapıldığı gibi, tablolarda (aktif, pasif, gelir-gider) yer alan ana kalemlerin (aktif tablosu için; dönen varlıklar ve duran varlıklar, pasif tablosu için; kısa vadeli borçlar, uzun vadeli borçlar ve öz sermaye) herbiri ayrı ayrı 100 olarak alınır ve alt kalemlerinin ağırlıkları hesaplanarak, yüzde ifadelere dönüştürülür. Bu yüzde hesaplamalar üzerinden analiz gerçekleştirilebilir.
  Bu analiz yönteminin diğer analiz yöntemlerine göre iki önemli üstünlüğü vardır;
  1. Yüzde yöntemiyle analiz metodu, her bir kalemin toplam içerisindeki payını yüzde olarak verirken, diğer analiz yöntemlerinde mali tablolarda yer alan kalemlerin toplam içerisindeki önemliliklerini görebilmek mümkün değildir.


  2. Mali tablolarda yer alan kalemlerdeki değişiklikler salt rakamsal olarak ifade edildiğinde, aynı endüstri kolunda benzer işletmeler arasında anlamlı karşılaştırmalar yapılamamaktadır.
  Yüzde yöntemi ile yapılan analiz, aynı endüstri kolundaki işletmeler arasında karşılaştırma yapılmasına ve endüstri koluna ait ortalamaların hesaplanmasına olanak vermektedir. İşletmeler arası karşılaştırmalarda, endüstrilere ait ortalamalarla da karşılaştırma yapmak analizin önemini arttırmaktadır.


  Bilindiği gibi mali analiz türleri statik ve dinamik analiz olmak üzere iki çeşittir. Statik analiz tek bir yıla ait analizi, dinamik analiz ise geçmiş yıllarla yapılan karşılaştırmalı analizleri kapsar. Yüzde yöntemiyle yapılan analiz bu iki analiz tekniğinde de yapılabilmektedir. Eğer bir yıla ait yüzdesel paylar, aynı endüstri kolundaki diğer şirketlerle karşılaştırılıyor ise bu analiz statik analiz, bu yüzdesel paylar önceki yıllara ait yüzdesel paylarla karşılaştırılıyor ise dinamik analiz niteliğindedir. Yüzde yöntemiyle yapılan analiz dinamik analiz aracı olarak kullanıldığı takdirde, mali tablo kalemlerinin gelişmelerinin olumsuz veya olumlu olduğu gözlenebilmektedir.

  Yüzde yöntemi ile bilanço analizi çeşitli kademelerde yapılmakla birlikte en yaygın olarak kullanılanı, bilançoda yer alan kalemlerin toplam aktif veya toplam pasif içerisindeki yüzdesel oranları bulunmak suretiyle yapılanıdır. Diğeri ise, aktif ve pasif ana kalemlerinin alt kalemlerinin ana kalem içerisindeki yüzdesel oranları bulunarak karşılaştırma yapılmasıdır.

  Böylece elde edilebilecek yüzdesel oranlarla daha önce belirtildiği gibi iki şekilde analiz yapılabilir. Birincisi, işletmenin önceki dönem mali tabloları ile yüzdesel olarak karşılaştırma yapılıp işletmenin önceki döneme göre gelişimi hakkında bilgi sahibi olunabilir. İkincisi ise, işletmenin faaliyet gösterdiği endüstri kolundaki işletmelerle yüzdesel oranların karşılaştırılması şeklinde yapılabilir. Bunun diğer bir yolu ise, endüstriye ait ortalama yüzdeler bulunarak, aynı endüstride faaliyet gösteren herhangi bir işletme ile ortalama yüzdeler karşılaştırılabilir.

  Yüzde yöntemi ile gelir tablosu analizinde ise net satışlar %100 kabul edilir. Yani brüt satışlar net satışların üzerine yüzdesel olarak ötelenip satış indirimleri çıkarıldıktan sonra net satışlar %100 olanak alınır. Daha sonra gelir-gider tablosu kalemlerinin net satışlar içerisindeki yüzdesel payları bulunarak gider kalemlerinin yüzdesel oranları, net satışların yüzdesel oranlarından çıkartılarak, gelir kalemlerinin yüzdesel oranları ise eklenerek net dönem karının yüzdesel oranına ulaşılır.

  Yüzde yöntemiyle analizde öncelikle bakılması gerekenler;


  • Aktif ve pasif dağılımındaki değişiklikler,
  • Dönen varlıkların yapısındaki değişiklikler,
  • Kısa vadeli yabancı kaynaklardaki değişiklikler,
  • Stoklardaki değişilikler,
  • Borçların ve öz kaynakların pasif toplamı içerisinde gösterdiği değişiklikler,
  • öz kaynak artışları ile aktiflerin artışlarının karşılaştırılması,
  • Gelir-gider tablosundaki kalemler sayılabilir.
  Yorum

  Görüldüğü gibi yüzde yöntemiyle analizde bir şirketin farklı dönemleri arasındaki gelişimi analiz edilebildiği gibi, şirketin belli bir dönemine ait mali tabloları diğer şirketlerin mali tabloları ile karşılaştırılabilinir. Böylelikle şirketlerin varlıklarının nerelerde yoğunlaştığını ve kaynaklarının daha çok nereden sağlandığı hakkında bilgi sahibi olabilir ve aynı sektördeki şirketlerle karşılaştırma yaparak diğer şirketlerin nasıl davrandığını görebiliriz

  borsamania.net
   
Dikey Analiz - Yüzde Yöntemiyle Analiz Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Piyasa Analizi Nedir?

  Piyasa Analizi Nedir?

  pazar analizi nasıl yapılır pazar analizi nedir Piyasa Analizi Nedir? Piyasa analizi , geçmiş verileri inceleyerek gelecek durumla ve şu anki durumla ilgili somut dayanağı olan tahminler yapmaktır. Zaten gelecek veriler diye de bir şey yoktur. Sadece geçmiş veri vardır.Bu geçmiş verilere bakılarak hisse senedinin fiyatının ne yönde gittiği belirlenir. Belki...
 2. Yatay Analiz - Karşılaştırmalı Analiz Nedir?

  Yatay Analiz - Karşılaştırmalı Analiz Nedir?

  yatay analiz yatay analiz örnek karşılaştırmalı örneği örnekleri karşılaştırmalı nasıl yapılır Tanım Yatay analiz, farklı tarihlerde düzenlenmiş mali tablolarda yer alan kalemlerdeki değişikliklerin incelenmesi ve değerlendirimesidir. Yani bu analiz, yeni açıklanmış mali tablolarda yer alan kalemlerin geçmişteki aynı dönemdeki mali tablo kalemlerine bölünmesi ile elde edilen oranlar...
 3. Trend Analizi Nedir?

  Trend Analizi Nedir?

  trend analizi trend analizi örnek nedir örneği nasıl yapılır Tanım Trend analizi, mali tablolarda yer alan kalemlerin zaman içerisinde gösterdikleri eğilimlerin incelenmesi ile yapılır. Trend analizi yapılırken, baz yılı izleyen yıllardaki mali tablo kalemlerinin baz yıla göre göstermiş oldukları eğilimler incelenir. İnceleme Trend analizindeki en önemli nokta baz yılın...
 4. Genetik analiz yöntemiyle cinsiyet tayini

  Genetik analiz yöntemiyle cinsiyet tayini

  genetik analiz nedir,genetik analizle cinsiyet seçme,genetik analizle cinsiyet tayini,genetik analizle cinsiyet seçmek mümkünmü,genetik analiz ve cinsiyet tayini hakkında bilgiler Tedaviye başlamadan önce çiftin detaylı olarak değerlendirilmesi önemlidir. Tüp bebek tedavisiyle aynı aşamalarda gerçekleştirilen bu işlemde öncelikle anne adayının hazırlanması için ilaç tedavisi...
 5. İsminizin analizini yapın

  İsminizin analizini yapın

  Alfabemizde bulunan her harfin birer anlamı bulunmaktadır. Bu harflerden oluşan karakter anlamları bir araya getirdiğimiz de isim analizi ortaya çıkar. Kendi isim analizinizi yapmak hiç de zor değildir. İsminiz de bulunan harfleri yazımız da geçen harflerden, anlamlarını bularak bir araya getirin. Yaptığınız bu işlem sonucunda kendi isminizi kendiniz analiz etmiş olacaksınız. Dilediğiniz...

Sayfayı Paylaş