Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Dikişli doğum nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Vaginal yolla yapılan doğumlarda yani normal doğumlarda bebek başı vagenden çıkarken belli bir direnç ile karşılaşır. Bu direnç hem bebek doğumunun geçikmesine ve bebeğin oksijensiz kalmasına yol açar hemde bu zorlama sonucu vagende çok büyük ve tamir edilmesi son derece zor olan yırtılmalar meydana gelebilir.
  Bu risklerden kaçınmak için epizyotomi denen vagene uygulanan bir kesi yapılır. Bu 3 türlü yapılabilir.1)lateral: Burada kesi vagen arka ucuna sağa doğru ve 90 derecelik dik açıyla yapılır. Pek kullanılmaz.

  2)Mediolateral. Burada açı 45 derecedir ve yine sağa doğru yapılır.En çok tercih edilen yöntemdir. Dikilmesi nispeten daha zordur. İstenmeyen etkisi disparoni denen ilişki ağrılarına yol açabilmesidir.

  3)Medial:Burada vagen arka ucu anusa doğru kesilir. Tamiri en kolay olan budur. İlişki ağrılarına yol açmaz. Ancak yırtık ilerlerse anus ve rektum yırtılabilir. Bu riskten dolayı daha az tercih edilir.

  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Açılan bu kesi doğum esnasında bebeğin rahat çıkmasını sağlar. Kendi kendine yırtılmaları ve aşırı kanama risklerini en aza indirir. Tamiri eriyebilen dikiş malzemesi ile yapılır. Bu malzeme türüne göre 2-3 haftada eriyerek dökülür. Bu arada enfeksiyon riski varsa antibiyotik verilir. Lokal pansuman için betadin ve banzeri ilaçlar kullanılır. Ağrı kesicilerle ağrı kontrolü yapılır. Kullanılan ilaçların anne sütüne geçebileceği ve bebeği etkileyebileceği unutulmamalıdır. Tercihler bu prensibe göre yapılır.

  Epizyotomi özellikle ilk doğumlarda yapılır. Daha sonraki doğumlarda vagen genişlemiş olduğu için gerek duyulmayabilir.Normal doğum yapılmasında oluşabilecek bazı problemlerin önlenmesi beraberinde dikişli doğum olarak adlandırılan durumu getirebiliyor. Özellikle bebeğin doğumunun daha kolay gerçekleşebilmesi yahut anne adayında doğum esnasında vajinada ve dış bölümde yırtılmalar meydana gelmesinin önlenmesi amacıyla hekim tarafından söz konusu bölgeye bir kesi uygulanması gerekiyor. Doğum sonrasında ise bu kesi bölgesine dikiş atılıyor. İşte dikişli doğum olarak adlandırılan uygulama bu şekilde gerçekleşiyor. Tıp literatüründe epizyotomi dikişli doğum nedir şeklinde kullanılan kavramlar aslında toplum tarafından bilinen normal doğumun dikiş uygulaması eşliğinde gerçekleşmesi oluyor.

  Vajinanın epizyotomi olarak adlandırılan bölümünde genellikle ilk kez doğum yapan kadınlarda yeterli açılma meydana gelmiyor. Dolayısıyla doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu bölgeye hekim tarafından müdahale edilmesi gerekiyor. Aksi halde özellikle bebeğin doğması esnasında söz konusu bölgede yırtılmalar meydana geliyor. Düzensiz yırtılmalar ise dikişli doğum sonrası annelerin ciddi sıkıntılar yaşamalarına sebebiyet verebiliyor. Bu sıkıntılara mahal vermemek adına hekim kesi uyguluyor ve düzenli bir yırtık oluşması sağlanıyor. Diğer dokuların, özellikle de anüsün ve kalın bağırsakların yırtılmasının önlenmesi için bu kesi uygulamasının yapılması zorunlu olarak gerçekleşiyor.

  Epizyotomi Avantajları ve Dezavantajları

  Genellikle dikişli doğum gerçekleşmesi nahoş bir durum olarak düşünülse de aslında bebeğin doğum esnasında başının rahat bir şekilde çıkabilmesi için bu uygulamanın son derece faydalı olduğu belirtiliyor. Sadece bebek için değil annenin doğum sonrası iyileşme sürecinin hızlı ve daha az sıkıntılı gerçekleşmesi adına da dikişli doğumun gerçekleşmesi zorunlu olabiliyor. Bu işlem aynı zamanda vajinadaki gevşemeleri önlüyor ve rahim ile idrar kesesi sarkmalarının meydana gelmesine de müsaade etmiyor. Tüm bunlar uzun dönemde meydana gelen rahatsızlıklardır. Bu nedenle pek çok anne tarafından dikişli doğum olmamasının dezavantajları çok sonra anlaşılıyor da diyebiliriz.


   
Dikişli doğum nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dikişli doğum

  Dikişli doğum

  Normal doğumda bebeğin başının doğumunu kolaylaştırmak, doğum sırasında oluşabilecek yırtıkları önlemek için hazne girişini (perineyi) genişletmek için yapılan kesiye dikişli (epizyolu) doğum denir. Dikişli doğum gerekmediğinde yapılmaz, ancak doğumu yaptıran kişi, gelişigüzel yırtıklar oluşarak hazne girişinin anatomik yapısının bozulmasına önlem olarak, denetlenebilir bir kesimle bu bölgeyi...
 2. Epİzyotomİ (doĞum Kesİsİ) (dİkİŞlİ DoĞum

  Epİzyotomİ (doĞum Kesİsİ) (dİkİŞlİ DoĞum

  epizyotomi ne zaman iyileşir epizyotomi çeşitleri video doğum kesisi dikişli doğum kesisi ne zaman iyileşir EPİZYOTOMİ (DOĞUM KESİSİ) (DİKİŞLİ DOĞUM) Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan başlayarak yapılan kesidir. Resimde görüldüğü gibi orta hat üzerinde (median) veya yana doğru...
 3. dikişli doğum neden oluyor

  dikişli doğum neden oluyor

  Normal doğum esnasında hem bebeğin çıkışını kolaylaştırmak hem de annenin vajina ve dış kısımda oluşabilecek kontrolsüz yırtılmaları önlemek için hekim tarafından bir kesi yapılmaktadır. Buna tıp dilinde epizyotomi adı verilir. Epizyotomi açılmadığı durumlarda özellikle ilk doğumda muhtemelen yırtıklar meydana gelir. Oluşan bu yırtıkların büyüklüğü baş çıkarken doktor tarafından uygulanan...
 4. Dikişli doğum hakkında merak edilenler

  Dikişli doğum hakkında merak edilenler

  Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan başlayarak yapılan kesidir. Epizyotomi her zaman gerekli midir? Epizyonomi; bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için perineye uygulanan cerrahi kesiye denir. Her zaman gerekli değildir. Epizyotomiyi yapmak ya da yapmamak doğumu gerçekleştiren kişinin hemen karar vermesi en...
 5. Epizyotomi(Dikişli Doğum)

  Epizyotomi(Dikişli Doğum)

  epizyotomi ağrısı normal doğum dikiş video normal doğumda dikiş video doğum sonrası videosu videoları Normal doğumlarda rahmin açılmadığı durumlarda doğumun kolaylaşması adına yapıyan epizyotomi yani dikişli doğum hakkında merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyorum Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan...

Sayfayı Paylaş